Terapia fotodynamiczna dla zdrowej skóry

terapia-fotodynamiczna.jpg

Blizny, przebarwienia, poważne uszkodzenia skóry… To tak naprawdę nic w porównaniu z tym, co oferuje nam współczesna medycyna estetyczna. Zabiegi są na tyle zaawansowane, że za ich pomocą można upiększać i leczyć skórę w bardzo krótkim czasie i ze świetnymi efektami. Jednym z takich zabiegów jest terapia fotodynamiczna. Sprawdź, na czym polega i jakie korzyści dzięki niej możesz osiągnąć.

Na czym polega terapia fotodynamiczna

Podczas terapii fotodynamicznej na chorobowo zmienioną skórę nakłada się substancję fotouczulającą, kwas aminolewulinowy. Wchodzi on w reakcje z promieniowaniem UV o odpowiedniej długości fali, w wyniku czego powstają formy tlenu, powodujące uszkodzenie zmienionych chorobowo komórek. Terapia fotodynamiczna jest stosowana w leczeniu zakażeń wirusowych, stanach przednowotworowych i wczesnych stadiach nowotworów skóry. Można używać jej także w leczeniu chorób związanych z chorobami układu autoimmunologicznego.

Terapia fotodynamiczna – zalety

Do zalet terapii fotodynamicznej zalicza się przede wszystkim:

  • wysoką skuteczność,
  • duże bezpieczeństwo,
  • bezbolesność zabiegu,
  • dobry efekt estetyczny,
  • możliwość powtarzania zabiegu bez żadnych skutków ubocznych.

Jak wygląda zabieg?

Przed zabiegiem nie trzeba przygotowywać się w jakiś specjalny sposób. Terapia fotodynamiczna składa się z trzech etapów. Pierwszym z nich jest przygotowanie zmiany skórnej. Kolejny etap polega na zaaplikowaniu preparatu fotouczulającego i założeniu okluzyjnego opatrunku na około cztery godziny. Na koniec następuje 15-minutowe naświetlanie specjalistyczną lampą. Zaraz po zabiegu pacjent może iść do domu. Otrzymuje od lekarza wskazówki dotyczące wizyt kontrolnych, ochrony przed promieniami UV i pielęgnacji. Podczas kolejnych dni może pojawić się rana, która świadczy o prawidłowo przebiegającym procesie regeneracji.

Terapia fotodynamiczna – zastosowanie

Terapię fotodynamiczną stosuje się w następujących przypadkach: rogowacenie słoneczne, kurzajki dłoni i stóp, brodawki płaskie, blizny przerostowe, fotoodmładzanie i trądzik oraz choroby spowodowane nieprawidłowościami związanymi z działaniem układu autoimmunologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *