Jak piłować paznokcie, żeby ich nie zniszczyć?

Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest prawidłowy sposób skracania paznokci. Jeśli zrobimy to źle, możemy zniszczyć swoje paznokcie. Będą się rozdwajały, kruszyły i łuszczyły. Dowiedz się, jak piłować paznokcie, żeby były piękne i zdrowe!

Wygląd paznokci jest bardzo ważny, ponieważ to one są naszą wizytówką. Gdy podajemy komuś dłoń, płacimy za zakupy, odbieramy kawę w kafejce, jemy obiad w pracy – zawsze wtedy na widoku są nasze dłonie, a więc i paznokcie. Po ich kondycji łatwo określić, jak bardzo ktoś przykłada uwagę do swojego wyglądu. Im bardziej zaniedbane paznokcie, tym gorzej świadczy to o nas. Dlatego, jeśli nie lubimy mocnego i efektownego manicure, zadbajmy przynajmniej o zdrowie i kształt paznokci, a także skórki wokół nich. Oto krótki poradnik, jak prawidłowo skracać paznokcie, aby nadać im pożądany kształt bez niszczenia.

Zdrowie paznokci a ich wygląd

Najważniejsze jest, aby uświadomić sobie, od czego tak naprawdę zależy wygląd naszych paznokci. Odpowiedź jest prosta – wszystko zależy od ich zdrowia. Jeśli mają odpowiednią ilość składników odżywczych, są mocne, a co za tym idzie także gładkie, pełne blasku i elastyczne.

Dlatego zanim w ogóle przejdziemy do piłowania, sprawdźmy, czy na pewno wykonujemy podstawowe kroki w pielęgnacji paznokci:

 • obgryzanie paznokci jest zabronione;
 • podobnie odrywanie odstających skórek;
 • najważniejsza jest zdrowa dieta i nawadnianie organizmu;
 • warto regularnie używać odżywek do paznokci;
 • krem do rąk również pozytywnie wpływa na paznokcie;
 • raz na jakiś czas można wykonać olejowanie;
 • trzeba uważać z częstotliwość noszenie hybryd;
 • zdjęcie hybrydy, akrylu lub żelu tylko pod okiem specjalisty.

Jak prawidłowo skracać paznokcie?

Jeśli nasze paznokcie są zdrowe i zadbane, i tak możemy im niechcący wyrządzić krzywdę nieumiejętnym skracaniem. Spiłowywanie płytki niewłaściwymi akcesoriami, robienie tego w nieodpowiedni sposób, zbyt często lub zbyt rzadko – to wszystko może negatywnie wpływać na stan paznokci. Tak naprawdę wystarczy trzymać się tylko kilku prostych zasad.

Najważniejsze są:

1. Odpowiednie akcesoria do paznokci

Niezależnie od tego, czy mamy paznokcie kruche, czy twarde, krótkie, czy długie, musimy mieć odpowiednie akcesoria do ich skracania. Tępe nożyczki i rozlatujące się w dłoniach obcinarki nie wróżą sukcesu. Zamiast skrócić paznokcie, tylko je zmiażdżymy. Grunt to ostre narzędzia.

Ważne jest też, jakiego pilnika do paznokci będziemy używać. Najbardziej polecane są pilniki papierowe (ewentualnie szklane), które są najdelikatniejsze mimo dużej skuteczności. Pilniki metalowe, zbyt gruboziarniste, stare i zużyte mogą spowodować, że krawędź paznokcia będzie nierówna. W efekcie może się zadzierać i rozdwajać.

2. Właściwa metoda skracania paznokci

Druga ważna sprawa to oczywiście odpowiednia technika skracania paznokci. Jak robić to dobrze, aby nie uszkodzić swojej płytki? Oto kilka prostych zasad, o których warto pamiętać.

 • Pilnika nigdy nie używaj jak polerki. Zamiast piłowania nim paznokci we wszystkie strony, spróbuj zachować jeden kierunek i skracać paznokcie tylko ruchami np. o lewej do prawej.
 • Zwróć też uwagę na kształt, jaki nadajesz paznokciom podczas piłowania. Przy paznokciach u rąk jest to kwestia gustu, ale paznokcie u stóp wymagają skracania na prosto, aby zapobiec ich wrastaniu.
 • Jeśli masz miękkie paznokcie, skracaj je przed kąpielą, zanim woda je jeszcze bardziej zmiękczy. Natomiast twarde (zwłaszcza paznokcie u stóp) łatwiej będzie obciąć po długiej kąpieli.
 • Posiadaczki kruchych i rozwarstwiających się paznokci nie powinny natomiast używać do skracania ani nożyczek, ani obcinarek. Taka płytka wymaga delikatnego spiłowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *