Świąd skóry: jakie są jego przyczyny i objawy?

swiad-skory.jpg

Może występować na niektórych częściach ciała lub na całej skórze i mieć wiele przyczyn – od niedostatecznego nawilżenia skóry, przez alergię, po grzybicę. Najczęściej towarzyszy mu wysypka i inne zmiany skórne. Świąd skóry: jakie są jego przyczyny i objawy?

Świąd skóry – przyczyny i objawy:

  • Grzybica – na skórze pojawiają się zaczerwienia i łuszczące się plamy. Najczęściej występują w okolicach stóp, pachwin i narządów płciowych.
  • Atopowe zapalenie skóry, które objawia się drobnymi czerwonymi krostkami.
  • Reakcja alergiczna, na przykład na jad owada, składnik pokarmowy, lek lub inny patogen. Reakcja alergiczna i wynikający z niej wstrząs alergiczny objawia się swędzącymi grudkami, nadmiernym poceniem i dusznościami.
  • Wszawica – pojawia się głównie u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jej objawem są czerwone krostki widoczne na karku i za uszami, które dzieci stale drapią. Wszy są trudne do zauważenia, za to łatwo dostrzec ich białe jaja – gnidy, które bytują na włosach. Aby zwalczyć wszawicę, wystarczy kupić w aptece specjalny preparat i postępować zgodnie z zaleceniem na opakowaniu.
  • Świerzb – towarzyszy mu swędzenie i chropowata wysypka. To choroba zakaźna o podłożu pasożytniczym, która objawia się występowaniem zmian skórnych w fałdach skóry i w miejscach, w których skóra styka się ze sobą, na przykład między palcami lub pośladkami.
  • Liszajec zakaźny – na skórze tworzą się wykwity przypominające pęcherze, które są wypełnione ropą. Ich powierzchnia szybko wiotczeje i pęka, a wydostająca się z niego ropa zasycha w charakterystyczne dla liszajca zakaźnego strupy w kolorze żółtomiodowym.
  • Zmiany hormonalne, na przykład w przypadku kobiet w ciąży. W stanie błogosławionym rośnie wrażliwość na bodźce zewnętrzne, a co za tym idzie – skłonność do podrażnień skóry. Kobiety w ciąży często zapadają na cholestazę – świąd ciężarnych, która objawia się swędzeniem dłoni i stóp, a z czasem innych części ciała, a także lekkim zażółceniem skóry i utratą apetytu. Cholestaza to choroba wątroby, która – nieleczona – może prowadzić do jej uszkodzenia.
  • Zakażenie enterowirusami – dotyka dzieci, głównie latem, a przenosi się drogą kropelkową i pokarmową. Objawia się swędzącą wysypką i czerwonymi plamami. Prawdopodobny objaw towarzyszący to ból głowy. W przypadku zakażenia enterowirusami należy ograniczyć spożywanie owoców cytrusowych i innych potraw, które podrażniają śluzówkę. Można podać paracetamol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *