Jak chronić włosy w saunie? Wpływ sauny suchej i parowej na włosy

Sauna ma dobroczynne działanie na zdrowie i samopoczucie, ale nie na włosy. Ich kondycję pogarsza wysoka temperatura oraz suche i bardzo wilgotne powietrze. Jaki jest wpływ sauny suchej i parowej na włosy oraz jak je chronić w saunie? Jakie kosmetyki do włosów zabierać do sauny i jaka fryzura będzie najlepszym wyborem na czas pobytu w łaźni? Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów po saunie?

Wpływ sauny suchej na włosy

Żadna sauna nie ma tak szkodliwego wpływu na włosy jak sauna sucha. To konsekwencja bardzo wysokiej temperatury (nawet sto stopni Celsjusza) i niskiej wilgotności powietrza (poniżej piętnastu procent). Temperatura powyżej sześćdziesięciu stopni Celsjusza prowadzi do wyparowywania wody z włosów, które w efekcie stają się suche, matowe i sztywne, a nawet kruche i łamliwe. W grupie podwyższonego ryzyka są osoby o włosach naturalnie suchych. Z kolei ludzie, którzy mają włosy przetłuszczające się, skarżą się na wzmożoną produkcję łoju. To skutek przebywania w temperaturze rzędu siedemdziesięciu stopni Celsjusza i wyższej. Dłuższy kontakt włosów z wysoką temperaturą może doprowadzić do łamliwości węzłowej, a w konsekwencji do łysienia.

Suche powietrze to kolejna niedogodność sauny suchej, która wpływa na suchość włosów, a także na ich matowienie i elektryzowanie się. Z kolei skóra głowy staje się wrażliwsza.

Wpływ sauny parowej na włosy

W saunie parowej panuje temperatura niższa niż w saunie suchej, bo do sześćdziesięciu stopni Celsjusza. Z kolei wilgotność powietrza wynosi nawet sto procent. Zbyt wysoki poziom wilgoci powoduje przesuszenie i puszenie się włosów. To zjawisko dotyczy przede wszystkim włosów kręconych.

Jak chronić włosy w saunie?

Z wizyty w saunie powinny zrezygnować osoby, które niedawno farbowały włosy, ponieważ włosy pozbawione barwnika stają się wrażliwsze, a sztuczny pigment nie zapewnia im żadnej ochrony.

  • Kosmetyki do włosów do sauny
    Aby zabezpieczyć włosy przed szkodliwymi czynnikami, jakie panują w saunie, należy stosować kosmetyki ochronne bogate w składniki pielęgnacyjne, na przykład w ceramidy. Do szczególnie polecanych kosmetyków do włosów do sauny należą odżywki wygładzające, kosmetyki typu anti-frizz i preparaty na bazie wosku. Odżywki wygładzające zamykają łuski włosa, a tym samym ograniczają szkodliwe działanie wilgoci i suchego powietrza na kondycję i wygląd włosów. Kosmetyki typu anti-frizz zawierają składniki, które chronią włosy przed wilgocią. Podobnie działają preparaty na bazie wosku, zwłaszcza w formie pianek, z tym że je należy nakładać na wilgotne włosy przed wizytą w saunie.
  • Fryzura do sauny
    Saunę należy odwiedzać w zebranych włosach. Warto je wiązać za pomocą miękkich gumek do włosów pozbawionych metalowych łączeń lub luźno upinać klamrą. W ten sposób unikniemy łamania i wypadania włosów.
  • Pielęgnacja włosów po saunie
    Po powrocie z sauny warto umyć włosy oczyszczającym szamponem i nałożyć odżywkę, która działa regenerująco na suchą skórę. Opcjonalnie można wykorzystać przygotowaną wcześniej domową maseczkę regenerującą. Należy ją aplikować na same włosy, ponieważ zastosowana na skórę głowy przyspieszy produkcję łoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *