Gorąca kąpiel – warto, czy nie? Plusy i minusy gorącej wody 

Gdy nadchodzą jesienne i zimowe chłody, oraz długie wieczory, jedną z ulubionych metod relaksacji jest odprężająca, gorąca kąpiel w wannie pełnej piany. Czy naprawdę jest dla nas tak korzystna? Czy po wyjściu z wanny czujesz się lepiej, czy wręcz odwrotnie? Sprawdź, czy gorąca kąpiel jest dla Ciebie!

Zalety gorącej kąpieli

 1. Ukojenie po forsownym treningu. Każdy, kto trenuje, poznał już zapewne kojące działanie gorącej kąpieli na znużone mięśnie. Rozszerzone naczynia krwionośne ułatwiają wydzielanie się i rozkład kwasu mlekowego, zmniejszając tym samym ból mięśni.
 2. Pomoże, jeśli cierpisz na przewlekły ból stawów. Ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne i limfatyczne, więc ciało jest lepiej ukrwione, co uśmierza ból i zmniejsza napięcie.
 3. Rozluźnia napięcie wywołane stresem. Jeśli towarzyszy Ci nieprzyjemne uczucie spięcia mięśni na skutek stresu — weź gorącą kąpiel. To odprężenie i uspokojenie dla ciała, które można jeszcze spotęgować, dolewając do wanny kilka kropli wybranego olejku eterycznego.
 4. Działa detoksykująco. To dlatego, że gorąca woda otwiera pory, a zatem organizm może usunąć sporą ilość toksyn.
 5. Pomaga stracić kalorie! Czy wiesz, że podczas godzinnej kąpieli w gorącej wodzie tracimy tyle samo kalorii co w trakcie półgodzinnego spaceru? Podczas takiego „gorącego” relaksu możemy spalić do 140 kalorii.
 6. Regularne kąpiele mogą obniżać ciśnienie krwi. To dzięki  tlenkowi azotu – cząsteczce, której poziom podnosi się podczas ogrzewania i powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Gorąca kąpiel — wady i przeciwwskazania

Zrezygnuj z gorących kąpieli, jeśli:

 1. Twoja skóra ma skłonność do pękających naczynek. Niestety wysoka temperatura sprzyja ich rozszerzaniu. Tworzą się nowe pajączki na skórze.
 2. Masz miesiączkę. Gorąca kąpiel nasili krwawienie, oraz może wywołać dodatkowe osłabienie i zmęczenie.
 3. Jesteś w ciąży. Rozszerzenie naczyń krwionośnych wywołane gorącem, może zakłócić przepływ krwi przez łożysko i doprowadzić do jego odklejenia, lub krwotoku, a nawet poronienia.
 4. Masz wysokie ciśnienie, zaburzenia krzepliwości, choroby serca. Czy wiesz, że wzrost temperatury ciała o 1 ℃ przyspiesza bicie serca nawet o 20 uderzeń na minutę? Wówczas spada poziom tlenu, co może wywołać zawroty głowy, a także utratę przytomności.
 5. Masz suchą skórę. Gorąca woda jeszcze bardziej ją wysuszy i podrażni.
 6. Masz delikatną lub tłustą skórę głowy. Gorąca woda może źle wpływa na jej kondycję. Nasila się ilość sebum, a włosy zaczynają się przetłuszczać. Skóra głowy może też się znacznie przesuszyć, co prowadzić może do tzw. suchego łupieżu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *