Soczewki kontaktowe a makijaż. Bezpieczeństwo, kosmetyki, techniki malowania się

Często osoby noszące soczewki kontaktowe mają obawy przed robieniem makijażu oczu. Tymczasem istnieją pewne sposoby, które ułatwią ci to zadanie. Jakich kosmetyków użyć, jak je nakładać i do jakich zasad bezpieczeństwa się stosować?

Soczewki kontaktowe a okulary

Są wśród nas osoby, które zdecydowanie wolą zakładanie okularów niż soczewek. Tymczasem te drugie również mają swoje zalety, a ich noszenie, a nawet zakładanie, jest czymś normalnym. Jakie argumenty podaje ta druga grupa? Otóż soczewki w przeciwieństwie do okularów:

  • nie muszą być dopasowane do kształtu twarzy;
  • nie zasłaniają rysów twarzy;
  • wysuwają makijaż na pierwszy plan;
  • dają pełną zdolność widzenia;
  • nie naruszają makijażu (noski wycierające podkład);
  • zapewniają pełną wygodę;
  • nie parują i w niewielkim stopniu się brudzą.

Makijaż a soczewki kontaktowe

Nie musisz rezygnować z makijażu, gdy nosisz soczewki kontaktowe. Pamiętaj jednak o tym, żeby unikać kosmetyków sypkich, pylących i takich, które mogą się rozpuścić i tym samym podrażnić oczy. Najważniejszą zasadą jest, żeby najpierw założyć soczewki, a potem się umalować. Chodzi o to, żeby żadne drobinki nie dostały się pomiędzy gałkę oczną a soczewkę. Pamiętaj również, że najpierw zdejmuje się soczewki, a potem robi się demakijaż.

Jakich kosmetyków używać?

Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe, to wybieraj produkty hipoalergiczne, przeznaczone do oczu wrażliwych, bezzapachowe i beztłuszczowe. Uważaj na kleje do sztucznych rzęs, maskary z włóknami i eyelinery, które nie są odporne na działanie wody, potu, wilgoci i wysokich temperatur. Zaleca się także zrezygnować z kredki do malowania linii wodnej oka lub z cieni w kremie. Do demakijażu wybieraj wybieraj najłagodniejsze preparaty.

Jak aplikować kosmetyki przy soczewkach kontaktowych?

Najbardziej należy uważać na pudry, które mogą pylić. Dobrze jest wybierać te w prasowanej formule i nakładać je wilgotną gąbką. Podczas tuszowania rzęs zachowaj odstęp aplikatora od soczewki. Ta sama zasada dotyczy korektora i innych produktów, które nakładamy w sąsiedztwie oczu. Jeżeli używasz fixerów do makijażu, to zaciśnij oczy, by aerozol nie przedostał się do soczewek.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Higiena soczewek kontaktowych jest bardzo ważna z uwagi na delikatność zarówno aparatu wzrokowego, jak i samych soczewek. Przed ich założeniem należy dokładnie umyć ręce. Soczewki zakłada się opuszką palca i wklęsłą stroną do oka. Trzeba sprawdzić, czy nie ma na nich żadnych uszkodzeń i zabrudzeń. Do oczyszczania i nawilżania soczewki należy zawsze stosować świeży płyn. Nie wolno narażać soczewek na działanie wody, nie można w nich spać i zbyt długo nosić. Jeżeli pracujesz przy komputerze i często mrugasz, to co jakiś czas warto aplikować krople nawilżające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *