Sekret gęstych włosów, czyli jak dbać o skórę głowy?

Wszystkie kobiety marzą o pięknych i zdrowych włosach, ale nie każda z nich pamięta o właściwej pielęgnacji skalpu. Zdrowa skóra głowy jest kluczem do długich, mocnych i lśniących włosów. Jak w takim wypadku odpowiednio dbać o skórę głowy? O czym warto pamiętać?

Jakie znaki wysyła nam skóra głowy?

Problemy związane z naszymi włosami typu: łupież czy wypadanie włosów, świadczą przede wszystkim o negatywnej kondycji skóry głowy. To źródło dolegliwości, które często bagatelizujemy. Dlatego warto wiedzieć, że jeśli właściwie zadbamy o skalp, to wyleczymy większość schorzeń. Na skórę głowy zwracamy zazwyczaj uwagę, kiedy dostrzegamy na niej widoczne zmiany w tym m.in.:

  • czerwone plamy,
  • swędzenie,
  • suchość głowy.

Są to niezwykle ważne symptomy, na które warto szybko zareagować, by nie pogorszyć stanu skalpu.

Jakie są przyczyny podrażnienia skalpu?

Podrażnienia skóry głowy mogą być wynikiem innych poważnych chorób. Dlatego zawsze warto wybrać się do dermatologa, aby mógł dokładnie zbadać przyczyny problemów związanych ze skórą głowy. Jednak często poprzez niewłaściwą pielęgnację bądź jej brak, sami przyczyniamy się do tego typu schorzeń. Do czynników, które negatywnie wpływają na skórę naszej głowy, zaliczamy m.in.:

  • farby i rozjaśnianie,
  • mocne ścierki z dodatkiem alkoholu,
  • gorące powietrze suszarki,
  • różnego rodzaju zioła, które występują w szamponach,
  • brak zrównoważonej diety.

Jak wyleczyć podrażnioną skórę głowy?

Na początku warto pamiętać, aby przede wszystkim nie podrażniać skóry głowy. Należy unikać agresywnych szamponów bądź  suszenia włosów suszarką. Ponadto wyróżniamy dwie podstawowe metody:

  1. Masaż – jest niezwykle prostym i przyjemnym sposobem, który pomoże nam właściwie się troszczyć o skórę głowy. Wystarczy regularnie masować skalp za pomocą palców. Masaż najlepiej wykonywać podczas mycia włosów w delikatny sposób, by nie podrażnić skóry głowy. Taka metoda również stymuluje cebulki włosów, przyspieszając ich porost.
  2. Nawilżanie –  to kolejny sposób, który poprawi stan skóry głowy. Należy zastosować odpowiednie preparaty, w tym przede wszystkim tzw. wcierkę. Doskonałym pomysłem będą różnego rodzaju oleje: arganowy czy z awokado. Ponadto warto wykorzystać kremy, które stosujemy do nawilżania twarzy bądź żele łagodzące z aloesem. Jednak należy wiedzieć, że kluczem do poprawy stanu skóry głowy, jest regularna pielęgnacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *