Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele roślin, które rosną w twoim ogródku lub na pobliskiej łące, ma lecznicze i pielęgnacyjne działanie. Okazuje się, że niektóre z nich pomogą ci w walce z trądzikiem, zmarszczkami, przebarwieniami i innymi niedoskonałościami. Poznaj niesamowite właściwości rzeżuchy łąkowej, trzciny pospolitej i rozchodnika ostrego.
Rzeżucha łąkowa
Z rzeżuchą, którą sadzimy na Wielkanoc, ma niewiele wspólnego. Dorasta do ponad pół metra, ma białe kwiaty o jasnofioletowym lub fiołkowym odcieniu. Rośnie w Ameryce Północnej, Azji i Europie wzdłuż brzegów zbiorników wodnych i na wilgotnych łąkach. Surowcem pozyskiwanym z rzeżuchy łąkowej jest ziele, które zbiera się wiosną w początkowej fazie kwitnienia. Jakie właściwości ma ta roślinka? Rzeżucha łąkowa:
- jest bogatym źródłem witamin A, B, C, E, K, PP oraz mikroelementów (zawiera między innymi siarkę, chrom i żelazo);
- korzystanie wpływa na włosy, paznokcie i skórę;
- poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego.
Trzcina pospolita
Zna ją chyba każdy. Jest bardzo wysoka, bo dorasta nawet do czterech metrów. Równie długie są jej liście – mają aż 60 cm. Jej charakterystycznym elementem jest brązowo-biała wiecha, która często stanowi ozdobę wazonów. Ulubionym miejscem wzrostu trzciny pospolitej są bagna i brzegi zbiorników wodnych wszystkich kontynentów. Leczniczym surowcem jest kłącze, które wykopuje się jesienią lub wczesną wiosną. Działanie pielęgnacyjne trzciny pospolitej polega na:
- ukojeniu zmęczonej skóry;
- łagodzeniu stanów zapalnych skóry;
- poprawie poziomu nawodnienia;
- wygładzeniu zmarszczek i nierówności skóry;
- rozjaśnieniu przebarwień i dodaniu cerze blasku.
Rozchodnik ostry
To kolejna roślina, którą wszyscy znają. Jest bardzo malutka – dorasta do 15 cm wysokości. Ma złoto-żółte kwiaty o ostro zakończonych płatkach. Rozchodnik występuje w północnej Afryce, zachodniej Azji i Europie. W celach leczniczych zbiera się ziele tej rośliny; najlepiej robić to latem. Do właściwości pielęgnacyjnych rozchodnika zalicza się:
- rozjaśnianie przebarwień;
- nawilżanie skóry i zapobieganie wyparowaniu wody z jej głębszych warstw;
- zmiękczanie zrogowaciałego naskórka.
Dodaj komentarz