Olej kokosowy słynie ze swoich dobroczynnych właściwości, dzięki którym znalazł szerokie zastosowanie w branży gastronomicznej i kosmetycznej. Nadaje się do smażenia, pieczenia i smarowania pieczywa, a także pielęgnuje skórę, włosy i paznokcie. Okazuje się, że nawet płukanie ust olejem kokosowym ma szereg zalet. Jakich? Przeczytaj.
Płukanie ust olejem kokosowym – wpływ na zęby
W jamie ustnej żyje nieskończenie wiele bakterii w przeróżnych odmianach. Niektóre są przyjazne człowiekowi, a inne nie. Bakteria streptococcus mutans powoduje gromadzenie się nalotu, zwanego płytką nazębną, zapalenie dziąseł i powstawanie ubytków. O ile gromadzący się na zębach nalot to zjawisko normalne, o tyle jego nadmierna ilość może powodować problemy. Olej kokosowy wypłukuje szkodliwe bakterie, które się w nim rozpuszczają, co pozwala usunąć je z jamy ustnej. Dzięki temu nie dochodzi do zapalenia dziąseł będącego skutkiem atakowania bakterii z płytki nazębnej przez układ odpornościowy. Wybielanie zębów jest ostatecznym efektem płukania ust olejem kokosowym. Jest to naturalna konsekwencja rozpuszczania płytki nazębnej.
Płukanie ust olejem kokosowym – wpływ na oddech
Zazwyczaj nieprzyjemny zapach z ust jest rezultatem gazów i chemikaliów produkowanych przez bakterie w jamie ustnej. Jeżeli poprzez płukanie ust olejem kokosowym usuniemy choćby ich część, nasz oddech ulegnie poprawie.
Jak płukać usta olejem kokosowym?
Jeżeli chcesz się pozbyć płytki nazębnej, a co za tym idzie – cieszyć się białym uśmiechem i świeżym oddechem, możesz sięgnąć po olej kokosowy i regularnie płukać nim usta. W tym celu nabierz łyżkę stołową oleju, płucz nim usta przez 10-20 minut, po czym wypluj go i umyj zęby. Najlepiej płukać usta na czczo, przed myciem zębów. Jeżeli przy tej czynności bolą Cię mięśnie twarzy, następnym razem nabierz trochę mniej oleju. Pamiętaj, żeby go nie połykać, bo tylko wtedy, gdy go wypluwamy, pozbywamy się bakterii.
Płukanie ust olejem kokosowym – efekty
Pierwsze efekty płukania ust olejem kokosowym można zaobserwować już po 10 dniach od rozpoczęcia kuracji. Oddech staje się świeższy, a zęby wydają się czystsze, a więc „bielsze”.
Dodaj komentarz