Olejowanie włosów na 10 sposobów. Jak możesz to zrobić?

Olejowanie włosów to temat, który przewija się w sieci bardzo często. Ten modny sposób pielęgnacji włosów kochamy przede wszystkim za to, jak wiele możliwości daje. Czy wiesz, jak nakładać olej na włosy i znasz wszystkie metody olejowania?

Dobroczynne właściwości olejków są coraz częściej doceniane w pielęgnacji. Nic dziwnego, bo regularnie stosowane olejki do włosów naprawdę działają cuda, dbając o prawidłowe nawilżenie włosów, wzmacniając je, zapewniając ich ochronę, upiększając, a nawet przyspieszając wzrost.

Warto wiedzieć, jak stosować olejki do włosów. Olejowanie to metoda pielęgnacji, która daje wiele możliwości, więc każda osoba z pewnością znajdzie idealny sposób nakładania oleju dla siebie.

10 METOD OLEJOWANIA WŁOSÓW

1. Olejowanie włosów przed myciem

Najprostsza metoda olejowania włosów to oczywiście nałożenie olejku na włosy przed ich umyciem. Możemy wówczas zastosować zdecydowanie solidniejszą porcję olejku, a więc dostarczyć włosom więcej cennych składników odżywczych, ponieważ i tak niebawem ujemy włosy.

Oczywiście olejować przed myciem można:

  • na sucho, czyli nakładając olej na suche włosy,
  • na mokro, czyli pokrywając olejem uprzednio zmoczone włosy.

Jak długo trzymać olej na włosach? Minimum godzinę, ponieważ tyle potrzebują olejki, żeby przekazać włosom cenne składniki odżywcze i uzupełnić ewentualne ubytki w ich strukturze.

2. Olejowanie włosów po myciu

Alternatywą dla tych, którzy mają nieco więcej czasu i mogą pozwolić sobie na dłuższą chwilę relaksu z olejami, jest olejowanie włosów po myciu. To bardziej czasochłonny sposób, ponieważ opiera się na trzech krokach:

  • Krok 1. Pierwsze, standardowe mycie włosów.
  • Krok 2. Zaaplikowanie oleju na włosy i skórę głowy.
  • Krok 3. Ponowne umycie włosów po ok. godzinie.

Czemu olejowanie włosów po myciu jest dobre? To proste! Nałożenie olejku na włosy, które nie są świeże, może spowodować, że jego działanie będzie słabsze. Drogę do wnętrza włosów i cebulek zablokują mu zanieczyszczenia, łój i resztki kosmetyków do stylizacji nagromadzone na włosach. Właśnie z tego powodu lepiej olejować włosy umyte.

3. Olejowanie włosów na gorąco

Kolejna metoda olejowania włosów to intensywna kuracja olejami, do której potrzebny jest wcześniej podgrzany olej (delikatnie, aby się nie poparzyć). Wyższa temperatura oleju sprawia, że otwierają się łuski włosów i cząsteczki tego naturalnego kosmetyku łatwiej i głębiej wnikają w ich strukturę.

Olejowanie włosów na gorąco wymaga użycia ciepłego oleju, ale można je wykonać także na dwa sposoby:

  • na suche włosy, wcześniej nie myte,
  • na mokre, które umyliśmy lub tylko zmoczyliśmy.

4. Olejowanie włosów w misce

Często opisywana w poradnikach, ale w praktyce rzadko stosowana metoda olejowania włosów, to olejowanie w misce. Jej trudność polega na tym, że włosy moczy się w mieszance wody z wybranymi olejami. Mogą to być włosy suche lub mokre – tutaj jest dowolność.

Dzięki wilgoci olejki mają działać lepiej, ale niestety przygotowanie takiego zabiegu jest czasochłonne. Jak wygląda to krok po kroku?

Olejowanie włosów w misce:

  • Na początek trzeba przygotować miskę z ciepłą wodą.
  • Potem do wody dodajemy po kilka kropli ulubionych olejków.
  • Następnie zanurzamy włosy w misce (głową do dołu).
  • Moczymy włosy w misce przed kilka minut.
  • Wyciągamy, odsączamy w ręcznik i zostawiamy do wyschnięcia.

5. Dyscyplinowanie włosów olejem

Oczywiście olejków można używać także na całkowicie suche włosy w ciągu dnia. Taka metoda olejowania sprawdza się jednak tylko przy włosach nie podatnych na przetłuszczanie i obciążanie, a także wymaga zastosowania lekkiego, dobrze wchłaniającego się oleju. Warto pamiętać, żeby używać go wówczas w minimalnej ilości (kilka kropli), żeby tylko delikatnie nadać pasmom blask i miękkość.

6. Olejowanie końcówek włosów

Czasami nie potrzebujemy olejować całych włosów, ponieważ zależy nam tylko na zabezpieczeniu wrażliwych końców przed rozdwajaniem. Tutaj sprawdzi się kolejna z metod, czyli olejowanie końcówek włosów.

Do tej metody potrzebujemy tylko kilku kropel olejku, który najpierw rozcieramy w dłoniach, a następnie delikatnie wcieramy w końcówki.

7. Olejowanie skalpu (skóry głowy)

Jedna z dziesięciu metod olejowania włosów, która nie wymaga nakładania olejku na całe włosy, to olejowanie skalpu. Jest bardzo ciekawym sposobem na wykorzystanie mocy olejów, ponieważ skupia się na obszarze najważniejszym – to bowiem w skórze głowy dzieją się wszystkie ważne procesy odpowiadające za wzrost, wzmacnianie i piękno włosów.

Olejować skalp można dowolnymi olejkami, choć warto dopasować ich właściwości do swoich problemów – wypadania włosów, łupieżu, swędzenia skóry głowy, przetłuszczania się włosów.

Jak to zrobić? Wcieramy olej w skórę głowy opuszkami (taki masaż dodatkowo pobudza krążenie w skórze), zostawiamy na minimum godzinę, a następnie myjemy włosy tak, jak zawsze.

8. Olejowanie włosów na noc

Ciekawa propozycja to również olejowanie włosów na noc.

Właściwie można byłoby powiedzieć, że nie jest to osobna metoda, bo całonocne olejowanie można wykonać na mokro, na sucho, przed myciem lub po myciu (wykorzystując więc inne metody).

Jednak olejowanie włosów na noc wyszczególnia się z jednego powodu – pozostawienie oleju na włosach przez całą noc daje im więcej czasu na wchłonięcie tego, czego potrzebują, żeby się zregenerować i odżywić. Im dłużej trzymamy olej na włosach, tym lepiej.

Trik: jeśli nie chcemy pobrudzić poduszki olejem, po nałożeniu oleju zwiążmy włosy w luźny kok i zakryjmy je czepkiem kąpielowym.

9. Olejowanie włosów na mgiełkę

Olejki pomogą także, jeśli w ciągu dnia potrzebujemy zdyscyplinować puszące się włosy lub te, które po paru godzinach tracą blask. Jak to zrobić, żeby nie pobrudzić sobie rąk olejem?

Takie upiększanie włosów w ciągu dnia najłatwiej zrobić poprzez olejowanie włosów mgiełką. Wystarczy wymieszać 100-200 ml (zależy jaką mamy buteleczkę) wody lub hydrolatu z kilkoma kroplami ulubionych olejków. Po przelaniu takiej mieszanki do buteleczki z atomizerem mamy podręczną mgiełkę olejową, którą wystarczy spryskać włosy, żeby je zdyscyplinować.

10. Mieszanie olejów z innymi kosmetykami

Ostatnia metoda olejowania włosów zakłada, że nie jesteśmy fankami stosowania wyłącznie olejów. Nie oznacza to wcale, że nie możemy skorzystać z ich dobroczynnych właściwości. Wystarczy dodać kilka kropli oleju do ulubionej maseczki, odżywki lub szamponu – gwarantowane wzmocnienie efektów i piękniejsze włosy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *