Kuracja regenerująco-odświeżająca dla stóp

Zimą lekko zaniedbane, ciągle skryte pod ciężkim ciepłym obuwiem i grubymi skarpetami, wiosną – wymagające odświeżenia i regeneracji. Nasze stopy prawie zawsze potrzebują, by zadbać o nie intensywniej wraz z nadejściem ciepłych dni. Jak przywrócić im zdrowy i piękny wygląd, aby dobrze prezentowały się w wiosennym i letnim obuwiu? Oto szybka i skuteczna kuracja dla stóp.

Skóra stóp jest dosyć gruba i – zdawało by się – dosyć wytrzymała. To niestety tylko pozory, ponieważ bardzo łatwo ją uszkodzić i obetrzeć. Nie zawiera wielu gruczołów łojowych, przez co nie ochrania jej warstwa sebum, zamiast tego wyposażona jest w dużą ilosć gruczołów potowych. Dlatego bardzo szybko się wysusza i rogowacieje. Skóra stóp codziennie niesie nasz ciężar, a w miejscach, gdzie stopy są najbardziej uciskane narasta gruby, twardy zrogowaciały naskórek. Bywa, że skóra stóp pęka, a podrażnienia i rany stają się na tyle głębokie, ze docierają do skóry właściwej – są wówczas bardzo bolesne. Co więcej – ciepło, wilgoć i brak ochrony (zbyt niski poziom lipidów i niewystarczające nawilżenie) sprzyjają rozwojowi bakterii i grzybów na stopach. Dlatego wiosna to bardzo dobra pora, aby je zregenerować i odżywić.

Jak szybko zregenerować stopy – kompleksowy poradnik

1. Kojąca i odświeżająca kąpiel dla stóp

Przez całą wiosnę i lato warto urządzać stopom kojącą i aromatyczną kąpiel, która je odświeży, dostarczy szeregu składników odżywiających i regenerujących stopy oraz zmiękczy nagromadzony po zimie, zgrubiały naskórek. To bardzo relaksuje nie tylko stopy, ale całe ciało (na stopach rozmieszone są punkty energetyczne odpowiadające za stan całego organizmu). Po kąpieli łatwiej będzie ci usunąć niechciany naskórek.

Do miski z ciepłą wodą dodaj specjalną sól do stóp (może być też sol kuchenna do spółki z naturalnymi olejkami oraz olejami eterycznymi. Idealnie do tego nadaje się olejek sosnowy, olej kokosowy, ze słodkich migdałów oraz z drzewa herbacianego. Słona kąpiel nie tylko odświeża skórę, ale również pomaga zlikwidować wszelkie obrzęki i złagodzi uczucie zmęczenia i ciężkości stóp.

2. Regeneracja stóp po zimie, czyli usuwanie nawarstwionego naskórka

To jeden z najważniejszych elementów regeneracji – zgrubiały naskórek jest nieestetyczny, a skóra nagromadzona na piętach może pękać, sprawiając ból i dyskomfort. Na stopach często dochodzi do zakażeń, dlatego zalegające warstwy skóry należy ścierać specjalną tarką przeznaczoną do pedikiuru. Popękany naskórek może się dodatkowo podrażnić, więc w tych miejscach bądź szczególnie delikatna i przesuwaj pumeksem wzdłuż pęknięć – nigdy prostopadle. Mniejsze zgrubienia np. z boku stóp i przy palcach usuniesz za pomocą tarki o nieco mniejszej ziarnistości.

3. Peeling i masaż regenerujący stopy

Peeling stóp nie przyczyni się w wielkim stopniu do usuwania zgrubiałego naskórka, ale za to doskonale wygładzi skórę i zwalczy uczucie zmęczonych stóp i zregeneruje ją. Przy okazji peelingu robimy też masaż stóp – pobudza on krążenie i relaksuje, a przy tym pobudza punkty energetyczne zgromadzone na spodniej stronie stóp. Peeling poprawi też koloryt skóry i wzmocni jej elastyczność. Możesz sama wykonać go w domu mieszając np. fusy z kawy lub sól kuchenną z olejem kokosowym czy masłem shea, albo po prostu z mydłem w płynie. Idealny do domowego peelingu jest również żel aloesowy zmieszany z solą.

Gotowe peelingi działają równie dobrze (warto wybierać te najbardziej naturalne, z dużą ilością ziół i witamin).

4. Regeneracja stóp po zimie – jak zadbać o pięty?

Pięty wymagają nie tylko tarki lub pumeksu, ale również stałej ochrony i pielęgnacji. W drogeriach dostępne są specjalne kremy do pięt, które mają wyższą koncentrację składników zmiękczających, wygładzających i ochraniających stopę. Idealnie, jeśli twój krem na pękające lub zgrubiałe pięty będzie zawierał witaminy A+E – doskonale regenerują, wzmacniają i wygładzają skórę. Możesz też kupić specjalne kapsułki witaminowe i dodawać je do miski z przygotowaną kąpielą dla stóp lub po prostu wcierać zawartość kapsułki bezpośrednio w pięty.

5. Regeneracja stóp po zimie – jak zregenerować zniszczone paznokcie u stóp?

Przede wszystkim należy je równo przyciąć (paznokcie u stóp powinno się obcinać na prosto, dzięki czemu nie będą wrastały w skórę. Warto wcierać w nie specjalne oliwki i olejki regenerujące, pora spiłować, aby brzegi paznokci nie niszczały i nie rozwarstwiały się zbyt mocno. O paznokcie u stóp należy dbać tak samo, jak o te u dłoni – czyli dostarczać im witamin i minerałów, aby ich płytka była ładna i zadbana. Po zimie na paznokciach u stóp mogą tworzyć się nieestetyczne pręgi – wynikają one z nierówno narastającej warstwy rogowej. Można poprawić ich wygląd i sięgnąć po polerkę do paznokci, lub po prostu pomalować je warstwą odżywi w formie bezbarwnego lakieru.

6. Maski i skarpety regenerujące do stóp

Maska na stopy to doskonały pomysł na szybka ich regenerację po zimie. Działa ona jak odżywczy shoot dla zmęczonej skóry, dostarcza zmasowaną ilość witamin, wygładza, odświeża i uelastycznia skórę a jednocześnie nadaje jej ładny odcień i wyrównuje koloryt. Najlepsze maski na stopy to tzw. kuracje na noc, czyli specjalne skarpetki z 100% bawełny, które nakłada się na nogi po uprzednim nałożeniu na stopy grubej warstwy kremu regenerującego. Krem działa przez całą noc, a skarpetki ogrzewają stopy, aby składniki z kosmetyku sprawniej działały na skutek ciepła. Rano stopy są gładkie i wypielęgnowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *