Bruzdy to trwałe zmiany w strukturze skóry twarzy, które są wynikiem naturalnych procesów starzenia. Bruzda nosowo-wargowa, bruzdy marionetkowe i dolina łez to niektóre z nich. Jakie są przyczyny powstawania bruzd i jak opóźnić ich pojawienie się? Przedstawiamy zabiegi medycyny estetycznej na bruzdy, takie jak wypełnianie bruzd kwasem hialuronowym, lipofilling, laser i nici liftingujące.
Przyczyny powstawania bruzd
Już po dwudziestym piątym roku życia organizm zaczyna tracić rocznie jeden procent kolagenu ‒ białka, które odpowiada za jędrność i elastyczność skóry. Z wiekiem zanika także produkcja kwasu hialuronowego, który wiąże wodę i zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie. Utrata podskórnej tkanki tłuszczowej jest przyczyną zmiany owalu twarzy i opadania skóry.
Chociaż wiotczenie skóry to proces naturalny i nieunikniony, można go spowolnić za pomocą właściwie dobranych kremów i zabiegów. Skóra sucha i nagły spadek wagi to czynniki, które przyspieszają pojawienie się bruzd i zmarszczek.
Jak opóźnić pojawienie się bruzd?
Opóźnianie powstawania bruzd na twarzy sprowadza się głównie do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, które przyspieszają proces starzenia. I tak ‒ aby jak najdłużej zachować młodą skórę, należy zrezygnować z palenia papierosów oraz ograniczać opalanie się i wizyty w solarium. Ponadto stosujemy kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi i przeciwutleniaczami. Preparaty z silnymi przeciwutleniaczami, takimi jak witamina C, witamina E i roślinne flawonoidy, można zacząć stosować po dwudziestym piątym roku życia, kiedy procesy starzenia skóry dopiero się zaczynają.
Zabiegi medycyny estetycznej na bruzdy
Wypełnianie bruzd kwasem hialuronowym
To zdecydowanie najpopularniejszy zabieg na tego typu problemy. Polega na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego w okolicę bruzd poprzez kilka nakłuć igłą lub na jednorazowym wkłuciu kaniuli i rozprowadzeniu kwasu. Zabieg jest wykonywany pod znieczuleniem miejscowym lub z wykorzystaniem maści znieczulającej.
Po wstrzyknięciu preparatu lekarz rozmasowuje go w skórze, a przez kolejne cztery tygodnie po zabiegu kwas, który wchłania wodę, zwiększa swoją objętość, co daje jeszcze lepszy efekt. W przypadku bardzo głębokich bruzd zabieg można powtórzyć po miesiącu. Skutki uboczne w postaci niewielkich siniaków po wkłuciach lub uczucia twardej skóry utrzymują się do dwóch tygodni. Kwas hialuronowy jest stopniowo wchłaniany przez organizm, dlatego po roku wypełnienie przestaje być widoczne. Po tym czasie należy powtórzyć zabieg.
Przeciwwskazania: nadwrażliwość na kwas hialuronowy, choroby autoimmunologiczne, skłonność do powstawania blizn, opryszczka, ciąża, laktacja.
Lipofilling na bruzdy
Zabieg polega na wypełnianiu bruzd i zmarszczek tłuszczem. Tłuszcz jest odsysany z dowolnego miejsca na ciele pacjenta, oczyszczany i wstrzykiwany w bruzdy. Zabieg trwa maksymalnie trzy godziny i towarzyszy mu znieczulenie miejscowe. Przez tydzień po zabiegu na twarzy może utrzymywać się obrzęk. Lipofilling ma szereg zalet. Po pierwsze, wykorzystanie tłuszczu pacjenta jest bezpieczne, a po drugie, tłuszcz powoli się wchłania, dzięki czemu efekt może utrzymać się nawet przez kilka lat.
Przeciwwskazania: infekcje skórne, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciąża, laktacja, nowotwór, choroby autoimmunologiczne.
Laser na bruzdy
Zabieg polega na zastosowaniu wiązki lasera do tworzenia mikrouszkodzeń w tkance skórnej. Wiązkę lasera kieruje się na wybraną partię skóry, która dzięki kontrolowanym uszkodzeniom jest pobudzana do regeneracji. W skórze dochodzi do intensywnej odbudowy włókien kolagenowych, co znacznie poprawia napięcie i elastyczność skóry. Podczas zabiegu stosuje się maść znieczulającą. Usuwanie bruzd z całej twarzy może potrwać nawet cztery godziny. Przez kilka dni po zabiegu utrzymuje się obrzęk i zaczerwienienie.
Przeciwwskazania: stosowanie retinoidów, ciąża, laktacja, trądzik, łuszczyca, opryszczka, infekcje skórne.
Nici liftingujące na bruzdy
Lifting za pomocą nici ma za zadanie poprawić owal twarzy oraz naciągnąć bruzdy i zmarszczki. Zabieg polega na wprowadzeniu niewidocznych, bezbarwnych i elastycznych nici pod skórę, między warstwę mięśni a tłuszczu, na głębokość trzech milimetrów. Podczas liftingu twarzy stosuje się po dwie, trzy nici na każdą stronę. Nici liftingujące tworzą rusztowanie dla zwiotczałej skóry oraz pobudzają produkcję kolagenu i elastyny. Zabieg nie tyle opóźnia procesy starzenia skóry, ile niweluje ich skutki. Efekty są widoczne od razu i utrzymują się nawet przez trzy lata. Lifting trwa kilkanaście minut oraz może powodować krwiaki i obrzęki.
Przeciwwskazania: ciąża, laktacja, stany zapalne skóry, choroby autoimmunologiczne, padaczka, zrosty i zwłóknienia skóry, zaburzenia krzepliwości krwi.