Na czym polega profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym, czyli usuwanie kamienia nazębnego (scaling), piaskowanie, polerowanie, lakierowanie i fluoryzacja?

oczyszczanie-zebow-na-czym-polega.jpg

Oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym to nie tylko usuwanie kamienia nazębnego. Składa się na nie również piaskowanie, polerowanie, lakierowanie i fluoryzacja. Na czym polega oczyszczanie zębów i jego poszczególne etapy?

Na czym polega usuwanie kamienia nazębnego?

Usuwanie kamienia nazębnego, czyli scaling, polega na usunięciu twardych złogów nazębnych, potocznie zwanych kamieniem nazębnym. Kamień nazębny to niedoczyszczone resztki pokarmowe tworzące tak zwaną płytkę bakteryjną, którą utwardzają substancje mineralne ze śliny.
Usuwanie kamienia nazębnego zazwyczaj wykonuje się urządzeniem pracującym przy pomocy ultradźwięków – scalerem. Podczas pracy scalera niezbędne jest schładzanie końcówki urządzenia wodą destylowaną, czasami z dodatkiem płynu antyseptycznego. Kiedy stomatolog przykłada końcówkę urządzenia do powierzchni zęba, ultradźwięki powodują rozkruszanie kamienia, a woda wypłukuje usunięte złogi.

Na czym polega piaskowanie?

Piaskowanie polega na usunięciu z zębów osadów i nalotów za pomocą piaskarki. Piaskarka wykorzystuje specjalny miałki piasek stomatologiczny i wodę.
Piaskowanie zębów jest zabiegiem, który bardzo precyzyjnie doczyszcza ich powierzchnie. Piasek dociera do większości miejsc i zakamarków przestrzeni międzyzębowych oraz eliminuje przebarwienia i osady nazębne. Piaskowanie zaleca się większości pacjentów, szczególnie noszącym aparaty stałe.

Na czym polega polerowanie?

Polerowanie polega na pokryciu powierzchni zębów pastą do polerowania, którą nakłada się za pomocą szczoteczki lub gumki.

Na czym polega lakierowanie i fluoryzacja?

Lakierowanie i fluoryzacja mają na celu zabezpieczenie zębów przed nadwrażliwością pozabiegową i wzmocnienie szkliwa przed działaniem bakterii próchnicotwórczych. W tym celu używa się past, lakierów i żelów z wysoką zawartością fluoru, fosforu i wapnia.

Nie zawsze wszystkie etapy oczyszczania zębów można przeprowadzić jednego dnia. Często stan zapalny dziąseł jest na tyle duży, że jedną wizytę należy zakończyć na oczyszczaniu kamienia nazębnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *