Sposoby na mocne i długie paznokcie. Jak o nie zadbać bez pomocy manicurzystki?

Wygląd dłoni jest bardzo ważny. Zdarza się jednak, że paznokcie są z różnych przyczyn słabe, kruche, łamliwe. Trudno je zapuścić i nadać im odpowiedni kształt. Jak zadbać o paznokcie, aby były mocniejsze? Oto sprawdzone sposoby na piękne paznokcie.

Niejednej kobiecie marzą się piękne, długie i mocne paznokcie, które nie łamią się przy prostych, codziennych czynnościach. Rzeczywistość bywa jednak inna. Problem łamliwych i kruchych paznokci dotyczy bardzo wielu kobiet, a jego przyczyny są różne.

Kruche i łamliwe paznokcie – przyczyny

Jako najczęstsze powody łamliwości paznokci wymienia się:

 • niedobór keratyny, głównego budulca paznokci;
 • dieta uboga w witamin (E, B, F) i minerały (krzem, cynk);
 • brak pielęgnacji paznokci lub zła pielęgnacja;
 • zbyt długie moczenie dłoni w wodzie;
 • częsty kontakt dłoni ze środkami chemicznymi;
 • nieodpowiednie zmywanie lakieru (aceton wysusza);
 • za długie noszenie manicure hybrydowego lub żelowego;
 • schorzenia dermatologiczne np. grzybica.

Jak wzmocnić paznokcie?

Jeśli nasze paznokcie stają się kruche, łamliwe i po prostu słabe, nie musimy się załamywać. To da się jeszcze naprawić. Grunt to właściwa pielęgnacja paznokci i wprowadzenie kilku prostych zasad.

Najważniejsze jest zlokalizowanie przyczyny osłabienia paznokci i wyeliminowanie jej – np. jeśli winne są detergenty, używajmy do porządków domowych gumowych rękawic.

Kolejna ważna kwestia to odpowiednia dieta, która ma ogromny wpływ na kondycję paznokci. Paznokcie uwielbiają witaminy z grupy B, które znajdziemy w ciemnozielonych warzywach, serach, bananach i wątróbce, a także żelazo, którego dużo zawierają szparagi, brokuły i szpinak.

Pielęgnacja paznokci – zasady

Grunt to rzecz jasna właściwa pielęgnacja. Pozostawienie paznokci samych sobie nie wróży niczego dobrego: będą się łamały, rozdwajały i kruszyły, a także mogą pojawiać się suche, odstające skóry.

Bardzo ważne jest, aby paznokciom poświęcić chwilę przynajmniej raz w tygodniu. Trzeba wtedy je skrócić, nadać im odpowiedni kształt papierowym (delikatnym) pilnikiem i wyciąć suche skórki. Do tego bardzo ważne jest dostarczenie paznokciom odpowiednich składników pielęgnacyjnych – czasami wystarczy krem do rąk, a czasami potrzebne będzie mocno odżywcze masełko lub olejek do paznokci.

Sposoby na wzmocnienie paznokci

Kruche i łamliwe paznokcie można też wzmocnić domowymi sposobami. Czasami warto spróbować metod, które mamy pod ręką. Co może pomóc?

 1. Olejek rycynowy
  Najpopularniejszy i najbardziej doceniany wśród olejków. Sprawdza się w pielęgnacji paznokci, które odżywia, wzmacnia i nabłyszcza. Wystarczy regularnie wcierać w nie olejek rycynowy.
 2. Oliwa z oliwek
  Druga pod względem działania na paznokcie jest oliwa z oliwek. Kąpiel dłoni w ciepłej (ale nie gorącej) oliwie to prosty sposób na dogłębne odżywienie, zregenerowanie i wzmocnienie paznokci oraz skórek.
 3. Maska czosnkowa
  Bardzo dobry sposób na łamliwe paznokcie to także wcieranie w nie czosnku o właściwościach prozdrowotnych. Wystarczy rozgnieść ząbek czosnku, wymieszać z oliwą z oliwek i wmasować w paznokcie.
 4. Siemię lniane
  Kolejna metoda wzmacniania paznokci to kąpiel w siemieniu lnianym. Jej przygotowanie jest proste – dwie łyżki siemienia zalać gorącą wodą, odstawić na kilka minut, a potem moczyć paznokcie przez kwadrans.
 5. Piwna odżywka
  Pomóc w walce z kruchymi paznokciami może także piwo. Jest bogate w biotynę, fosfor, selen i potas, dlatego wcieranie go w paznokcie może pomóc w ich wzmocnieniu i regeneracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *