Jak pielęgnować suchą skórę? Najlepsze kosmetyki, skuteczne triki i najczęściej popełniane błędy

cera-sucha.jpg

Podrażnienia, łuszczący się naskórek, pieczenie, uczucie ściągnięcia. To tylko niektóre z czynników świadczących o tym, że masz skórę suchą. Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób o nią dbać, to poznaj skuteczne produkty i najlepsze zasady, dzięki którym twoja cera znów będzie zdrowa i piękna. Poznaj również najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji skóry suchej i naucz się ich wystrzegać.

Jak wygląda sucha skóra?

Sucha skóra jest matowa i szorstka w dotyku, a po myciu napina się i jest bardzo ściągnięta. Ze względu na to, że jest cienka, prześwitują przez nią naczynka krwionośne. Poza tym sucha skóra szybciej się starzeje, zmarszczki są bardziej widoczne, a przebarwienia dłużej się utrzymują. Dlaczego skóra się przesusza? Czynnikami powodującymi taki stan są:

  • mała ilość sebum i brak wystarczającej ilości gruczołów łojowych do utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia;
  • częste uszkodzenia naturalnej ochronnej warstwy hydrolipidowej skóry;
  • czynniki zewnętrzne: zimne, suche lub gorące powietrze, promieniowanie UV, zanieczyszczenie środowiska;
  • niewłaściwa pielęgnacja i przyjmowanie niektórych leków;
  • uwarunkowania genetyczne i wahania poziomu hormonów;
  • wiek i brak w skórze odpowiedniej ilości kolagenu i kwasu hialuronowego.

Rodzaje skóry suchej

Tak jak każdy rodzaj cery, tak i cera sucha ma kilka podkategorii. Pierwszym jest skóra odtłuszczona pozbawiona odpowiedniej ilości sebum, a drugim – skóra odwodniona, w której występują zaburzenia wydzielania potu i niedobór czynnika odpowiadającego za nawilżenie. Poza tym skóra sucha może być jednocześnie skórą wrażliwą, czyli nadmiernie reagującą na czynniki pochodzące ze środowiska zewnętrznego, nowe kosmetyki, a nawet potrawy. Czy wiesz, że na przesuszenie skóry ogromny wpływ ma klimatyzacja? Przez nią poziom wilgotności powietrza spada o ponad połowę. Jeżeli przebywasz w takich warunkach, to warto korzystać z nawilżaczy powietrza i odpowiednich kosmetyków.

Jak pielęgnować skórę suchą?

Jeżeli chcesz prawidłowo dbać o skórę suchą, to skorzystaj z kosmetyków nawilżających i natłuszczających. Przydadzą ci się na pewno:

  • krem nawilżający, który uzupełni naturalne substancje nawilżające, zapobiegnie ucieczce wody z naskórka i podwyższy poziom lipidów;
  • krem z filtrem UV o faktorze minimum SPF 20 – kosmetyk ochroni skórę przed fotostarzeniem, przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek i przebarwień;
  • krem na noc o działaniu natłuszczającym, regenerującym i odżywczym – takie produkty mają zazwyczaj konsystencję półtłustą lub tłustą oraz zawierają ceramidy, oleje roślinne, mocznik lub emolienty;
  • kosmetyki do demakijażu – nie mogą zawierać alkoholu i detergentów, które z pewnością podrażniłyby cerę; do skóry suchej najlepsze będą mleczka, emulsje i płyny micelarne; raz w tygodniu należy także zrobić peeling enzymatyczny.

Tych błędów nie popełniaj w pielęgnacji skóry suchej

Jeżeli zależy ci na tym, żeby twoja sucha skóra jak najszybciej odzyskała zdrowy wygląd, to nie wolno ci popełniać następujących błędów w pielęgnacji:

  1. Używanie peelingów mechanicznych – są to produkty najlepsze dla cery tłustej i mieszanej, ale cerę suchą będą podrażniać.
  2. Mycie buzi chlorowaną wodą – chlor może podrażniać i wysuszać suchą cerę, dlatego do mycia najlepiej jest używać wody przegotowanej lub butelkowanej.
  3. Mycie twarzy mydłem – mydło usuwa ze skóry zanieczyszczenia i sebum, które potrzebne jest skórze do utrzymania prawidłowego nawilżenia; mydło ma silnie zasadowy odczyn pH, przez co wysusza cerę i prowadzi do podrażnień.
  4. Mocne pocieranie skóry – tarcie skóry ręcznikiem lub podczas peelingu może podrażniać i usuwać sebum; o wiele lepszym rozwiązaniem jest przykładanie jednorazowego ręcznika do twarzy i delikatne dociskanie, żeby wchłonął nadmiar wody.
  5. Niepoprawne stosowanie wody termalnej – zaraz po aplikacji twarz należy osuszyć ręcznikiem papierowym lub wklepać produkt w skórę, bo tylko w taki sposób unikniemy przesuszenia. Wodę termalną należy stosować bezpośrednio na skórę, dzięki czemu będzie miała działanie regenerujące, wzmacniające i nawilżające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *