Nie, skleroterapia to nie terapia poprawiająca pamięć dla sklerotyków. Jest to zabieg usuwający żylaki, pajączki i inne poważne zmiany naczyń żylnych. Jak przebiega zabieg, jakie są wskazania i zalety skleroterapii? Sprawdźmy to!
Czym jest skleroterapia?
Skleroterapia to zabieg medyczny, który polega na zmniejszeniu przepływu krwi w naczyniach krwionośnych przy zastosowaniu środków chemicznych. Ma zastosowanie w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, usuwaniu żylaków i popękanych naczynek krwionośnych. Wyróżnia się następujące rodzaje skleroterapii:
- tradycyjna skleroterapia iniekcyjna z użyciem płynu lub piany,
- mikroskleroterapia przeprowadzana za pomocą bardzo cienkich igieł stosowana w leczeniu małych żył i zmian,
- echoskleroterapia wykonywana pod aparatem USG przydatna w leczeniu większych żył,
- echoskleroterapia z laserem przydatna w leczeniu bardzo dużych żył.
Jak przygotować się do skleroterapii?
Przed zabiegiem należy zrobić padanie USG lub tomografię komputerową. Skleroterapię najlepiej wykonać zimą, jesienią lub wczesną wiosną, kiedy temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Po każdym zabiegu przez około miesiąc należy przebywać w temperaturze do 25 stopni Celsjusza i nie można się opalać.
Jak wygląda zabieg skleroterapii?
Mniejsze zabiegi wykonuje się bez znieczulenia, większe już tak, choć skleroterapia u większości pacjentów nie powoduje bólu lub dyskomfortu. Podczas zabiegu do wnętrza naczynia żylnego lub sieci naczyń wstrzykuje się środek chemiczny. Jego zadaniem jest podrażnienie naczynia i zarośnięcie zbyt dużego przepływu światła w żyle. Po zabiegu mogą wystąpić powikłania. Są to między innymi: zapalenie żył, alergia i przebarwienia skóry.
Skleroterapia – wskazania i przeciwwskazania
Zabieg ten poleca się osobom z owrzodzeniami żylnymi, pajączkami w okolicy kostek. Skleroterapii mogą się poddać kobiety karmiące piersią, cierpiące na migrenę i po przebytej zakrzepicy. Przeciwwskazaniami do zabiegu są natomiast:
- miażdżyca tętnic kończyn dolnych;
- choroby serca;
- alergia na środki stosowane podczas zabiegu;
- ostra zakrzepica żylna;
- paraliż, brak samodzielnego poruszania nogami i chodzenia.
Skleroterapia – zalety zabiegu
Zabieg skleroterapii uznaje się za bezpieczny i dostosowany do potrzeb każdego pacjenta. Skleroterapia nie jest inwazyjna i skomplikowana, a do tego charakteryzuje ją krótki czas rekonwalescencji. Zabieg zmniejsza ryzyko chorób żylnych, dlatego poleca się go jako sposób zapobiegania chorobom całego układu żylnego.