Jakie są przyczyny zmarszczek? Domowe sposoby na zmarszczki na czole

Zmarszczki na czole ‒ pionowe i poziome ‒ nikomu nie dodają uroku. Na szczęście, są na nie sposoby, nawet domowe. Zanim je wymienimy i scharakteryzujemy, zastanowimy się, jakie są przyczyny zmarszczek.

Przyczyny zmarszczek

O tempie pojawiania się zmarszczek decydują przede wszystkim geny. Oczywiście są inne przyczyny zmarszczek, takie jak:

 • utrata kolagenu (to sprawia, że skóra traci elastyczność i staje się wiotka);
 • degeneracja mięśni twarzy, głównie mięśnia unoszącego brwi i mięśnia marszczącego brwi (tak powstaje pionowa zmarszczka na czole, czyli tak zwana lwia zmarszczka, która zwykle pojawia się po trzydziestym roku życia, ale zdarza się, że wcześniej);
 • tryb życia (niezdrowy sposób odżywiania, palenie papierosów i przebywanie w zanieczyszczonym środowisku sprawia, że wolne rodniki i toksyny dostają się do organizmu oraz przyczyniają się do niszczenia skóry na twarzy).

Sposoby na zmarszczki na czole

Aby opóźnić proces powstawania zmarszczek na czole, należy zadbać o dobrą kondycję skóry, to znaczy:

 • Nawilżać skórę
  Wiatr, mróz i suche powietrze to czynniki, które pogarszają stan skóry. Z tego powodu zawsze, ilekroć pogoda jest niesprzyjająca, należy zastosować odpowiedni krem. Odpowiedni, czyli przeciwzmarszczkowy i nawilżający z filtrami UV, przeciwutleniaczami, kwasem hialuronowym, kolagenem, elastyną oraz witaminą A i E.
 • Kontrolować marszczenie brwi
  W wielu sytuacjach marszczymy brwi nawykowo. Aby temu zapobiec, wystarczy rozluźniać czoło. Na początku może to wydawać się trudne, ale z czasem uda się zapanować nad mimiką.
 • Nosić okulary przeciwsłoneczne, ilekroć jest taka potrzeba
  Kiedy słońce nie razi, nie ma potrzeby mrużyć oczu, a przy tym czoła. Dzięki okularom przeciwsłonecznym z filtrem UV słońce nie razi nigdy.
 • Unikać intensywnego opalania się – zarówno na plaży, jak i w solarium
  Skóra eksponowana na słońce traci nawilżenie, a co za tym idzie – jędrność i elastyczność.
 • Stosować zbilansowaną dietę
  Codzienny jadłospis powinien być bogaty w witaminy A, D, E i C oraz w cynk. Z tego powodu należy sięgać po świeże owoce i warzywa, jaja, kasze i chude mięso.
 • Myć twarz chłodną wodą
  Gorąca woda ma niekorzystny wpływ na skórę całego ciała.
 • Spać na plecach
  Pozycja na boku sprawia, że skóra na czole opada, co pogłębia lwią zmarszczkę.
 • Odwiedzać kosmetyczkę
  W przypadku głębokich i utrwalonych zmarszczek warto skorzystać z usług kosmetyczki, która zaproponuje zabieg zwany eksfoliacją. To peeling złuszczający powierzchniowe warstwy naskórka. Wykonuje się go z wykorzystaniem różnych substancji biologicznych i chemicznych. Równie dobrze można usunąć zmarszczki za pomocą lasera lub wypełnić je botoksem.

Domowe sposoby na zmarszczki na czole

Wśród naturalnych metod walki ze zmarszczkami na czole znajdują się:

 1. Odżywcze maseczki
  Jedną z nich jest maseczka z miodu, banana i cytryny. Aby ją przygotować, należy rozgnieść banan widelcem, dodać łyżeczkę miodu i wycisnąć nieco soku z cytryny, po czym nałożyć gotową papkę na czoło. Warto poleżeć z maseczką na kanapie i w tym czasie nie myśleć o niczym stresującym. Gdy maseczka wyschnie, należy ją zmyć ciepłą wodą.
 2. Naturalne peelingi
  Można zmieszać jogurt naturalny z płatkami owsianymi lub z malinami albo przygotować peeling cukrowy lub kawowy.
 3. Kontrola mimiki twarzy
  Marszczymy się z wielu powodów, między innymi ze złości, ze zdziwienia, ze zmartwienia i ze śmiechu. Niekiedy marszczymy czoło z przyzwyczajenia, czyli w sytuacjach, które wcale tego nie wymagają. Można nad tym zapanować, ale to wymaga samokontroli.
 4. Masaże twarzy
  Godny polecenie jest masaż Rosenberga, zwany liftingiem twarzy. Poprawia ukrwienie skóry twarzy oraz działa odprężająco, regenerująco i relaksująco. Po zabiegu mimika twarzy ulega poprawie, a nawykowe napięcia mięśni twarzy znikają.
 5. Facefitness, czyli joga twarzy
  Ćwiczenia mięśni twarzy uelastyczniają skórę, a naprzemienne napinanie i rozluźnianie poszczególnych partii twarzy wpływa na jej ogólne odprężenie.
 6. Odpowiednie nawodnienie
  Skóra potrzebuje nawilżenia nie tylko od zewnątrz, lecz także od środka. Z tego powodu należy spożywać co najmniej trzydzieści mililitrów wody na jeden kilogram masy ciała.