Skąd się biorą prosaki? Domowe sposoby na prosaki

Prosaki są charakterystyczne dla wieku niemowlęcego, ale mogą pojawić się w dorosłym życiu. Co to są prosaki i jak je odróżnić od kaszaków? Skąd się biorą prosaki i jakie są na nie sposoby ‒ domowe i nie tylko?

Co to są prosaki?

Prosaki to niewielkie, milimetrowe kuleczki o białej, żółtawej lub kremowej barwie, które występują na skórze. Przypominają krostki, dlatego bywają mylone z kaszakami lub trądzikiem, ale w przeciwieństwie do nich są twarde i niemożliwe do wyciśnięcia. Pojawiają się w okolicach oczu, na skroniach, czole i nosie, zazwyczaj w skupiskach. Prosaki nie są chorobą i nie można się nimi zarazić, ale ponieważ wyglądają nieestetycznie, większość osób decyduje się je usunąć.

Jak odróżnić prosaki od kaszaków?

Prosaki są mniejsze od kaszaków, a ich struktura jest bardziej jednorodna. Ponadto występują w skupiskach. Z kolei kaszaki bardziej przypominają ropne krosty.

Skąd się biorą prosaki?

Prosaki to małe cysty, które powstają na skutek zapchania mieszków włosowych przez sebum. W zablokowanym ujściu gruczołów skórnych gromadzi się masa rogowo-łojowa, co skutkuje pojawieniem się prosaków. Co decyduje o wystąpieniu prosaków? Większość lekarzy uważa, że prosaki mają podłoże genetyczne, inni ‒ że hormonalne. Pośrednią przyczyną powstawania prosaków jest nieodpowiednia pielęgnacja skóry, która prowadzi do zapchania porów.

Sposoby na prosaki

Prosaków można pozbyć się w gabinecie kosmetycznym i w domu. Najpierw opiszemy profesjonalne sposoby na prosaki.

 • Nakłucie prosaka igłą
  Najskuteczniejszą metodą jest nakłucie prosaka igłą pod odpowiednim kątem w celu odblokowania ujścia łoju. Nakłucie może wykonać jedynie doświadczona kosmetyczka; jeżeli zrobimy to samodzielnie, narazimy się na powstanie blizny lub zakażenie.
 • Elektrokoagulacja na prosaki
  To technika, która wykorzystuje prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości do bezinwazyjnego usuwania zmian skórnych, takich jak prosaki, rozszerzone naczynka i włókniaki.
 • Wymrażanie prosaka
  Ten popularny sposób walki z brodawkami działa także na inne zmiany skórne, na przykład na prosaki.
 • Peeling chemiczny, mikrodermabrazja i inne zabiegi złuszczające na prosaki
  Kwasy i złuszczanie mechaniczne ścierają martwą warstwę naskórka, a przy okazji opóźniają powstawanie nowych prosaków.
 • Laser na prosaki
  To najdroższa metoda na usunięcie prosaków. Należy z niej korzystać dopiero wtedy, gdy inne sposoby zawiodą.

Domowe sposoby na prosaki

Także samodzielnie w domu możemy pozbyć się prosaków, na przykład za pomocą:

 • Kremów z kwasem glikolowym, migdałowym, AHA, PHA i BHA, które ze względu na swoje właściwości złuszczające i wnikające głęboko w skórę mogą zwalczyć prosaki. Należy je stosować codziennie przez trzy miesiące, ale tylko jesienią lub wczesną wiosną, kiedy skóra nie jest narażona na silne działanie słońca lub mrozu.
 • Olejku herbacianego w formie okładu, który należy przykładać do prosaków przez trzy godziny. Po tygodniu skóra złuszczy się, a razem z nią prosaki.
  Niestety, nie ma wielu metod na samodzielnie usuwanie prosaków, dlatego warto zapobiegać ich powstawaniu. W tym celu należy dbać o skórę, to znaczy nie blokować porów tłustymi kremami, komedogennymi kosmetykami do makijażu i wieloma warstwami fluidu. Do pielęgnacji stosujemy preparaty z kwasami, a raz w tygodniu peelingi. Pielęgnacja jest bardzo ważna, ponieważ prosaki mają tendencję do nawrotów. Raz usunięte, nawet po pół roku mogą pojawić się znowu.