Najlepsze sposoby na odciski – zapewnij swoim stopom chwilę odprężenia

odciski.jpg

Stopy są prawdopodobnie najbardziej narażoną na obrzęki i otarcia częścią naszego ciała. To na nich najczęściej pojawiają się niechciane i trudne do usunięcia odciski. Czym są i jakie są najlepsze sposoby ich pozbycia się? Sprawdź.

Odciski – małe zgrubienia na skórze, które tworzą się z obumarłego naskórka. Co je powoduje? Przede wszystkim tarcie lub długotrwały ucisk skóry w danym miejscu np. przez niedopasowane obuwie. Odciski najczęściej pojawiają się na stopach, nieco rzadziej na dłoniach. Zwykle tworzą się w miejscach, gdzie tuż pod skórą znajduje się kość.

Jak powstają odciski?

Bezpośrednią przyczyną powstawania odcisków jest wspomniany nacisk lub tarcie. Podczas trwałego dyskomfortu dochodzi do niedokrwienia, w którego następstwie obumierają komórki skóry. Nie mogą się złuszczyć, dlatego twardy naskórek zaczyna nadmiernie narastać i powstaje narośl. To właśnie nieestetyczny i często bolesny odcisk.

Odciski najczęściej pojawiają się, gdy:

  • nosimy za ciasne i niedopasowane obuwie;
  • uprawiany sport typu bieganie, jogging, wędrówki górskie;
  • mamy stany zapalne stawów lub zniekształcone kości;
  • ucisk powoduje nasza praca np. wielogodzinne pisanie.

Ważniejsze od tego, jak powstają odciski, jest jednak to, jak się ich pozbyć. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał bolesny odcisk. Jak sobie poradzić z takim niechcianym gościem?

Odciski – jak zapobiegać?

Nie ma nic lepszego niż profilaktyka! Jeśli nie dopuścimy do powstania odcisków, nie będziemy musieli z nimi walczyć i sposoby na odciski okażą się zbędne.

Warto wyeliminować to, co jest najczęstszą przyczyną odcisków – niewygodne obuwie. Dopasowane buty, które nie powodują ucisku, to podstawa. Zwłaszcza gdy uprawiamy sport albo wiele godzin w pracy spędzamy, chodząc lub stojąc. Kobiety są o wiele bardziej narażone na odciski, jeśli często noszą buty na wysokim obcasie. Warto zadbać też o linię, bo również przeciążenie spowodowane otyłością często powoduje odciski.

Pytanie, jak zapobiegać odciskom, można zastąpić pytaniem, jak dbać o skórę. Jeśli jest słabo nawilżona i zrogowaciała, łatwiej o odciski. Dlatego profilaktyka to również regularne stosowanie kremów silnie nawilżających, odżywczych i zmiękczających, a także częste złuszczanie naskórka.

Co na odciski?

Małe odciski np. takie, które się dopiero zaczynają tworzyć, dużo łatwiej usunąć. Wystarczy zareagować w porę – osłonięcie odcisku specjalnym plastrem lub wkładką z miękką poduszeczką sprawi, że ograniczymy ucisk. Odcisk nie będzie się wtedy dalej tworzył.

Na niewielkie odciski można też zastosować dostępne w aptekach preparaty. Aktualnie w ofercie znajdują się różnego rodzaju akcesoria i kosmetyki na odciski. Najpopularniejsze są plastry nasączone kwasem salicylowym lub mlekowym – przynoszą natychmiastową ulgę i zmiękczają skórę w danym miejscu. Inna opcja to specjalne maści lub żele na odciski, które działają bardzo podobnie. Należy je stosować przynajmniej dwa razy dziennie.

Domowe sposoby na odciski

  1. Wcieranie w odcisk oleju rycynowego.
  2. Moczenie stóp w wodzie z solą, mydłem lub sodą.
  3. Robienie okładów z kwasu chlebowego.
  4. Kąpiele stóp w wodzie z naparem rumiankowym.
  5. Przykładanie na noc wacików nasączonych octem.
  6. Aplikowanie maski z soku cytrynowego i pokruszonej aspiryny.
  7. Moczenie stóp w odwarze z płatków owsianych.
  8. Przykładanie do odcisku świeżej cytryny lub ananasa.

Odciski – jak zlikwidować?

Ważne! Odcisków nie wolno ścinać lub agresywnie ścierać!

Zatem jak zlikwidować odciski, które na dobre zagościły na naszych stopach lub dłoniach? Grunt to odpowiednie zmiękczenie zrogowaciałej i twardej skóry. Można zastosować domowe sposoby na odciski lub podeprzeć się specjalnym preparatem z apteki. Dopiero gdy skóra będzie miękka, łatwiej jest go usunąć i można to zrobić bez większego problemu. Odciski na wymoczonych wcześniej stopkach można ścierać specjalną tarką lub peelingami złuszczającymi. Niestety najczęściej dla całkowitego usunięcia odcisku potrzebne jest przynajmniej kilka tygodni, podczas których regularnie zmiękczamy i ścieramy twardą skórę.

Sposoby na odciski – specjalista pomoże

Bardzo trudne do usunięcia odciski wymagają konsultacji ze specjalistą. Jeśli nie da się ich usunąć żadnym ze znanych sposobów, warto udać się do ortopedy. Być może ustalenie przyczyny pojawiania się odcisków pomoże rozwiązać ten problem. Szukać pomocy można również u podologa – specjalisty zajmującego się leczeniem stóp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *