Jak usunąć przebarwienia? Peeling chemiczny i jego działanie

peeling-chemiczny.jpg

Peeling chemiczny zaradzi plamkom po nieostrożnym opalaniu, ostudzie ciążowej oraz płytkim i rozległymi przebarwieniom. Jak działa peeling chemiczny i który usunie przebarwienia?

Jak działa peeling chemiczny?

Peeling chemiczny polega na złuszczaniu skóry za pomocą substancji chemicznych o odpowiednio dobranym stężeniu. Zabiegi tego typu działają na różnorodne problemy skórne, między innymi na drobne zmarszczki, blizny, w tym po trądziku, rozstępy i utratę jędrności.

Jednak działanie peelingów chemicznych nie polega jedynie na złuszczaniu. To ostatnie inicjuje dużo ważniejszy proces, a mianowicie mnożenie się i dzielenie młodych komórek. W efekcie stare komórki są zastępowane przez nowe, a skóra ulega regeneracji. Taki sam proces zachodzi w trakcie gojenia ran mechanicznych. W przypadku przebarwień jest to o tyle ważne, że zazwyczaj znajdują się one głęboko w skórze właściwej, dlatego usuwanie ich domowymi sposobami lub peelingami o działaniu powierzchownym nie przynosi rezultatów.

Peeling chemiczny na przebarwienia

Jest wiele rodzajów peelingów chemicznych, które skutecznie usuwają przebarwienia. Chociaż każdy z nich złuszcza naskórek, peelingi różnią się między sobą właściwościami kwasu, jego stężeniem i głębokością złuszczania. Peeling chemiczny dobiera lekarz i kieruje się przy tym potrzebami pacjenta, rodzajem jego skóry i głębokością przebarwienia.

Peelingi chemiczne, które usuwają przebarwienia, to:

  • Yellow Peel – rozjaśnia skórę oraz stymuluje proces produkcji kolagenu i elastyny.
  • Peeling kwasem glikolowym o różnym stężeniu. Im wyższe, tym silniejsze działanie złuszczające.
  • Peeling migdałowy – ma właściwości bakteriobójcze i sprawdzi się nawet u osób z cerą wrażliwą. W efekcie złuszczanie skóry jest mało widoczne, a jej czułość na działanie promieni słonecznych nie zwiększa się.
  • Peeling pirogronowy – w zależności od stężenia kwasu efekt może być powierzchowny lub dogłębny. Przy wyższych stężeniach w krótkim czasie można uzyskać efekty zbliżone do tych, jakie daje intensywne złuszczanie.
  • Peeling kojowy – ma właściwości depigmentacyjne, dzięki którym widocznie rozjaśnia przebarwienia.
  • Peeling kwasem TCA – zazwyczaj jest wykonywany w połączeniu z kwasem glikolowym i umożliwia średnio głębokie złuszczenie naskórka.
  • Peeling salicylowy – ma zdolność wnikania w głąb mieszków włosowych, dlatego jest polecany w przypadku skłonności jednocześnie do przebarwień i trądziku.
  • Peeling Ferulac – przede wszystkim działa odmładzająco, ale też zmniejsza przebarwienia. Poprawia kondycję skóry w ciągu kilku dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *