Słońce vs samoopalacz, czyli opalanie twarzy

skora.jpg

Skóra twarzy jest niezwykle wrażliwa i dlatego opala się bardzo szybko i mocno. Zazwyczaj nie zaleca się wystawiania buzi na działanie promieni słonecznych, jednak można to robić po uprzednim zastosowaniu kremu z filtrem UV. Jeśli cera niekorzystnie znosi ekspozycję na słońce, to być może trzeba zastosować samoopalacze lub bronzery. Zatem jak opalić twarz?

Bezpieczne opalanie twarzy

Przed planowanym opalaniem zrób peeling i zastosuj krem nawilżający. Następnie użyj preparatu z filtrem UV, który zapobiegnie oparzeniom i fotostarzeniu, wydłuży czas przebywania na słońcu bez ryzyka wystąpienia rumienia. Najwięcej uwagi w letniej pielęgnacji i ochronie trzeba poświęcić najbardziej wrażliwym częściom buzi, czyli wargom i skórze wokół oczu. Konieczne jest więc stosowanie pomadki ochronnej i kremu pod oczy z filtrem UV. Trzeba mieć też na uwadze to, że najszybciej opalają się czoło, nos, górna część kości policzkowych i podbródek.

Wybieramy najskuteczniejszy filtr UV

Jeżeli chcesz bezpiecznie się opalać, to zastosuj kremy z filtrami UVA i UVB. Ochronią one skórę przed promieniowaniem odpowiedzialnym za powstawanie zmarszczek, przebarwień i popękanych naczynek, a także przed oparzeniami słonecznymi. Warto też wiedzieć, że w kosmetykach występują dwa rodzaje filtrów. Filtry fizyczne odbijają światło słoneczne. Znajdują się w kosmetykach o tłustej formule, a po aplikacji na skórze pozostawiają biały ślad. Filtry chemiczne pochłaniają promienie słoneczne, lecz tracą swoje właściwości ochronne w bardzo krótkim czasie. W drogeriach dostępne są kosmetyki z oznaczeniem SPF, które chronią przed promieniowaniem UVB, oraz takie, które zabezpieczają skórę przed promieniami UVA – te oznaczone są wskaźnikiem PPD (IPD lub PA+++). Przeważnie ochrona przed UVA jest o wiele wyższa niż w produktach oznaczonych symbolem SPF. Najwyższą ochronę zapewniają kremy z filtrem SPF 50+.

Jak przygotować twarz do opalania?

Zapewne każda kobieta chciałaby, żeby skóra jej twarzy miała jednolity koloryt i zdrowy wygląd. A to może sobie zapewnić odpowiednią i bezpieczną opalenizną. Jednak przed kąpielą słoneczną buzię trzeba odpowiednio przygotować. Dzień wcześniej należy wykonać peeling i zastosować nawilżający krem. W dzień planowanego opalania należy spryskać twarz wodą termalną i przetrzeć tonikiem, który przywróci cerze odpowiednie pH. Na kąpiele słoneczne poświęcaj kilkanaście minut dziennie. Pamiętaj, że już 5 minut wystarczy, żeby skóra zaczęła się czerwienić.

Opalanie twarzy na słońcu

Krem z filtrem przeciwsłonecznym należy nałożyć około 30 minut przed opalaniem się. Dla ochrony twarzy i szyi wystarczą 2 ml produktu. Kremu nie nakładamy na powieki i tuż pod oczy, żeby nie wywołać podrażnień. Większą ilość kosmetyku należy zaaplikować na znamiona i pieprzyki, a do ochrony ust i skóry wokół oczu – kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji tych części twarzy. Ważne jest, żeby krem był wodoodporny i nie spływał po wyjściu z basenu lub morza. Aplikację kremu należy powtarzać co dwie lub trzy godziny.

Czy wiesz, że kosmetyki kolorowe mogą pogarszać działanie filtrów UV? Dlatego makijaż jest najlepiej nałożyć około 15 minut po zaaplikowaniu kremu. Nie warto też inwestować w podkłady lub inne produkty kolorowe, które zawierają filtry. Ochrona przeciwsłoneczna w takich kosmetykach jest zbyt mała i ma zbyt niską jakość. Całkiem niezłym rozwiązaniem mogą okazać się kremy koloryzujące z filtrem. Nie bielą skóry, maskują niedoskonałości i nadają skórze zdrowy koloryt. Zawierają składniki pielęgnacyjne i są dostępne w wielu odcieniach, dzięki czemu dopasujesz je do każdego odcienia skóry.

Opalanie twarzy bronzerem

Bronzery do opalania twarzy powinny mieć ciepły odcień i nie mogą być w tej samej tonacji, co bronzery do konturowania z zimnym odcieniem. Najlepiej dobrać taki kosmetyk, który będzie o jeden lub dwa tony ciemniejszy od koloru skóry. Bronzer nakłada się w te miejsca, które najszybciej się opalają, czyli górną część czoła, zewnętrzną część całej twarzy, górną część kości policzkowych, grzbiet nosa, podbródek i obojczyki. Bronzery sypkie nakłada się na przypudrowaną twarz, a bronzery w kremie – na podkład, bazę lub krem wyrównujący koloryt skóry.

Opalanie twarzy samoopalaczem

Samoopalacze lub balsamy samoopalające mają dwie właściwości: brązują twarz i nawilżają skórę. Dzięki możliwości stopniowania opalenizny nie zostawiają smug i plam. Należy nakładać je na oczyszczoną i osuszoną skórę, którą wcześniej trzeba poddać peelingowi. Do uzyskania zadowalającego efektu wystarczy bardzo mała ilość kosmetyku, który rozprowadza się okrężnymi ruchami. Samoopalacz trzeba też zaaplikować na uszach, szyi i skórze za uszami. Aby podtrzymać uzyskany efekt, aplikację należy powtarzać dwa lub trzy razy w tygodniu. Kosmetyki przeznaczone do opalania twarzy są dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, a większość z nich jest niekomedogenna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *