Na czym polega plazma? Technologia plazmy w medycynie estetycznej

Zabiegi wykorzystujące technologię plazmy dają takie same efekty jak operacje plastyczne, z tą różnicą, że te pierwsze przeprowadza się bez użycia skalpela. Co to jest plazma i jaką rolę odgrywa w medycynie estetycznej? Jakie właściwości ma plazma i jakie jest jej zastosowanie w medycynie estetycznej? Czy są przeciwwskazania do jej stosowania?

Co to jest plazma?

Z lekcji fizyki i chemii wynieśliśmy przekonanie, że w naturze występują trzy stany skupienia: stały, ciekły i gazowy. Tymczasem plazma jest czwartym stanem skupienia. Choć pod względem formy najbardziej przypomina gaz, jest zjonizowaną materią, w której wskutek wyładowań elektrycznych zostały obudzone cząsteczki naładowane ujemnie i dodatnio oraz cząsteczki neutralne. Plazma występuje w naturze, a wręcz stanowi 99 procent materii wszechświata (gwiazdy są przykładem plazmy gorącej, a przestrzeń między nimi ‒ plazmy zimnej).

Na Ziemi w naturalnej postaci można zaobserwować plazmę podczas burzy z piorunami. Uderzenie pioruna wyzwala ogromną energię, która wytwarza kanał plazmowy, czyli materię o temperaturze nawet 30 tysięcy stopni Celsjusza. Takie burzowe wyładowanie generuje zjawisko zwane łukiem elektrycznym, które powstaje pomiędzy punktem wyładowania a powierzchnią Ziemi. Niewielka część energii, jaka wtedy się wytwarza, składa się na grzmoty i błyskawice, a reszta stanowi gorącą plazmę. Zazwyczaj plazma jest niewidoczna gołym okiem, ale możliwa do zaobserwowania dzięki specjalistycznym urządzeniom.

Plazma w medycynie estetycznej

Z czasem pojawiły się aparaty, które potrafią generować plazmę, dlatego zaczęto ją wykorzystywać w medycynie estetycznej w celu poprawienia urody. Zabiegi czerpiące z technologii plazmowej mogą pomóc w bezinwazyjnym odmładzaniu okolic, na których bardzo ciężko jest uzyskać dobre efekty metodami innymi niż operacyjne, na przykład na powiekach.

Aparaty wykorzystywane w trakcie zabiegów plazmowych stosują prąd stały i zmienny. Podczas zabiegu generują bardzo wysoką temperaturę i w efekcie tworzą tak zwany łuk elektryczny (widoczny w postaci światełka), który następnie zmienia strukturę powietrza – z gazu na plazmę. Głowica urządzenia emituje impulsy, które prowadzą do mikrowyładowań identycznych jak w trakcie burzy. Plazma powstaje na niewielkim odcinku, to znaczy pomiędzy igłą urządzenia a skórą pacjenta. Jej bardzo wysoka temperatura (1500 stopni Celsjusza) sprawia, że skóra w tym miejscu natychmiast odparowuje.

Podczas zabiegu igła nie dotyka skóry. Lekarz trzyma urządzenie tak, aby ta znajdowała się w niewielkiej odległości od miejsca poddawanego zabiegowi. Plazma wytwarzana w aparacie działa punktowo, co oznacza, że nie narusza głębszych warstw skóry i nie ma żadnego wpływu na znajdujące się w pobliżu tkanki. Zabiegi z wykorzystaniem plazmy nie wymagają od pacjentów specjalnych przygotowań, a sam zabieg – w zależności od problemu, jaki ma usunąć – trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Wskutek wysokiej temperatury w miejscu oddziaływania plazmy tworzą się strupki o średnicy milimetra, które muszą same odpaść. Gdy po upływie około tygodnia odpadną, skóra pod nimi może być zaczerwieniona. Należy o nią dbać w sposób zalecony przez lekarza i chronić przed promieniami słonecznymi, aby zapobiec przebarwieniom.

Plazma ‒ właściwości i zastosowanie

Dwie najbardziej znamienne właściwości plazmy to nietrwałość i bardzo wysoka temperatura. Obie są wykorzystywane w medycynie konwencjonalnej i w stomatologii. Plazmy używano najpierw do sterylizacji narzędzi, następnie do różnych zabiegów medycznych, na przykład leczenia zakażeń, zakażonych ran, brodawek i chorób przyzębia.

Wysoka temperatura plazmy, która sięga nawet 6 tysięcy stopni Celsjusza, i bardzo krótki czas jej istnienia powodowały, że plazma skutecznie usuwała drobnoustroje. W jaki sposób? Niszczyła ich ściany komórkowe i odparowywała z nich wodę, a przy tym – w przypadku stosowania plazmy podczas zabiegów – nie naruszała tkanek pacjenta.

Plazma w medycynie estetycznej ‒ zastosowanie

W medycynie estetycznej plazma ma kilka cennych zastosowań. Zabiegiem, który daje najlepsze rezultaty, jest blefaroplastyka, czyli korekcja powiek (górnych i dolnych). Nadmiar skóry w tej okolicy to domena dojrzałego wieku. Gdy jest jej za dużo i na skutek grawitacji lub utraty elastyczności opada, tworzy nieestetyczne „mopsiki”. Można je wyciąć albo skorygować za pomocą zabiegów plazmowych.

Ponadto plazma pozwala skorygować nadmiar skóry wokół uszu oraz zmarszczki palacza i na szyi. Umożliwia usunięcie włókniaków, znamion, brodawek, plam soczewicowych, teleangiektazji i rozstępów pociążowych oraz leczenie trądziku.

Plazma ‒ przeciwwskazania

Za przeciwwskazania do zabiegu uważa się ciążę, laktację, choroby autoimmunologiczne, stan zapalny oraz schorzenia skóry o różnym podłożu, na przykład opryszczkę i grzybicę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *