Znak PAO i inne oznakowania. Jaki termin przydatności mają kosmetyki?

termin-przydatnosci-kosmetykow-do-uzycia.jpg

Każdego dnia korzystamy z mniejszego lub większego zestawu kosmetyków. Na większości z nich znajdziemy datę przydatności do użycia. Co z tymi produktami, na których jej nie ma? Poznajcie najpopularniejsze oznakowania terminu przydatności kosmetyków.

Szczególnie kobiety toną w dziesiątkach różnych kosmetyków. Używamy wielu jednocześnie, a część zastępujemy nowymi jeszcze zanim się skończą. Nie ze wszystkich korzystamy regularnie, zapominając w natłoku spraw o nałożeniu np. kremu. To dlatego wydłuża się czas, jaki potrzebujemy na zużycie jednego kosmetyku. Często jest on dłuższy niż ten, który przewiduje producent. To oznacza, że jeśli nie pilnujemy dat ważności kosmetyków, często możemy korzystać z produktów przeterminowanych. Czym to grozi?

Termin przydatności kosmetyków do użycia jest określany nie bez powodu. To nie wskazówka, ale informacja, po jakim czasie składniki aktywne danego produktu tracą swoje właściwości. Pół biedy, jeśli krem po prostu przestanie być skuteczny. Gorzej, jeśli nam zaszkodzi, ponieważ po upływie terminu ważności niekorzystnie zmienią się właściwości substancji składowych.

Jaki termin przydatności mają kosmetyki?

Podobnie jak produkty spożywcze, kosmetyki też mają określony termin ważności. Zależny przede wszystkim od składników danego produktu. Krótsze terminy przydatności mają kosmetyki naturalne, eko i bez konserwantów. Choć nie lubimy składników konserwujących w kosmetykach, to właśnie dzięki nim mają one dłuższy termin przydatności do użycia.

Zgodnie z prawem producent ma obowiązek określić, jaki jest termin przydatności danego kosmetyku. Może to zrobić, umieszczając na opakowaniu jedno z dwóch oznaczeń.

  • EXP. (Expiration day)
    Okres przydatności do użycia po otwarciu kosmetyki bardzo często określany jest za pomocą daty przydatności. Musi być ona określona w przypadku produktów o terminie ważności dłuższym nim 30 miesięcy. Jeśli jest on krótszy, również zaleca się umieszczenie dokładnej daty, do której produkt może być używany bez ryzyka narażenia zdrowia.
  • ZNAK PAO (Period of Time After Opening)
    To coraz lepiej znany nam znak graficzny przedstawiający otwarty słoiczek, w którym umieszczona jest liczba miesięcy (rzadziej lat). Określa ona termin przydatności do użycia po otwarciu, czyli czas, przez jaki możemy korzystać bez obaw z danego kosmetyku. Znak PAO nie musi być umieszczany na opakowaniach produktów, które nie tracą swoich właściwości, ponieważ są stabilne chemicznie lub nie otwierają się np. spraye, a także próbek.

Na jakich kosmetykach możesz nie znaleźć daty ważności ani znaku PAO?

  • Perfumy, wody perfumowane i toaletowe
  • Dezodoranty w sprayu
  • Jednorazowe maseczki lub próbki kosmetyków
  • Pianki i lakiery do włosów

Niektóre kosmetyki mają standardowy termin przydatności do użycia i warto kierować się nim, jeśli np. nie możemy zlokalizować odpowiedniego oznaczenia na opakowaniu.

Średnia data ważności kosmetyków:

  • 3 miesiące – tusz do rzęs;
  • 6 miesięcy – pomadka, lakier do paznokci, krem do twarzy, balsam do ciała;
  • 9 miesięcy – puder, róż lub cienie do powiek w kremie;
  • 1 sezon – krem z filtrem UV, samoopalacz;
  • 1 rok – szampon do włosów;
  • 3 lata – puder, róż lub cienie do powiek w kamieniu.

Od czego zależy data ważności kosmetyków?

Jest kilka kwestii, na które warto zwracać uwagę, jeśli zależy nam na zachowaniu jak najdłuższego terminu przydatności danego kosmetyku. Zależy on nie tylko od składu, ale również od sposobu używania i przechowywania. Oto najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę:

  • Higieniczne używanie kosmetyków
    Zachowanie podstawowych zasad higieny podczas korzystania z kosmetyków jest ważne nie tylko z uwagi na zdrowie np. skóry. Częsty kontakt kremu np. z nieumytymi rękami to prosta droga do rozwinięcia się w nim różnego rodzaju bakterii, pleśni lub drożdży. To natomiast sprawia, że dużo łatwiej o trądzik, podrażnienia i inne problemy skórne.
    Rozwiązanie jest proste. Wystarczy używać do nakładania kosmetyków szpatułek lub jednorazowych rękawiczek. Warto też wybierać preparaty w tubkach, sprayach lub z pompką – wówczas nabieramy tyle kosmetyku, ile potrzebujemy i większość nie ma styczności z powietrzem i zanieczyszczeniami. Dobre rozwiązanie to również małe opakowania, bo oznaczają szybsze zużycie i mniejsze prawdopodobieństwo zepsucia produktu.
  • Sposób przechowywania kosmetyków
    Kolejna ważna kwestia to przechowywanie produktów. Wpływ na termin przydatności kosmetyków ma również to, gdzie je trzymamy, kiedy akurat z nich nie korzystamy. Muszą mieć odpowiednią temperaturę i leżeć w suchym miejscu, a także mieć szczelne opakowania.
    Kosmetyków nie należy trzymać obok kaloryferów, na nasłonecznionych parapetach, pod lampami. Łazienka również nie jest dobrym miejscem, bo kosmetyki nie lubią zmian temperatury i nadmiernej wilgoci. Produkty takie jak rzadko używane kremy, szminki, podkłady i lakiery zaleca się trzymać w najniższej szufladzie lodówki, gdzie temperatura jest odpowiednio niska. To sprawi, że będą dłużej świeże. Warto zwracać też uwagę na szczelne zamykanie opakowań i ostrożność: niedokręcone i połamane nakrętki obniżają trwałość kosmetyku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *