Występuje w postaci białych lub żółtawych płatków naskórka i objawia się swędzeniem skóry. Jakie są przyczyny, objawy i rodzaje łupieżu? Jak pozbyć się łupieżu?
Przyczyny łupieżu
Bezpośrednią przyczyną łupieżu jest gwałtowne namnożenie się drożdżopodobnych grzybów, które zaburzają równowagę skóry. Nagromadzenie grzybów może być spowodowane:
- spadkiem odporności organizmu,
- niedoborem cynku,
- nasilonym łojotokiem,
- niedostatecznie częstym myciem włosów,
- przesuszoną skórą głowy, zwłaszcza zimą (noszenie czapki, częste używanie suszarki, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach),
- alergią,
- chorobami takimi jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, egzema czy AZS,
- zaburzeniami hormonalnymi,
- niewłaściwą dietą,
- silnym stresem.
Objawy łupieżu
Łupież objawia się nagromadzeniem białych lub żółtawych łusek, które osadzają się na włosach i ubraniu. Towarzyszy im świąd głowy i łojotok.
Rodzaje łupieżu
Istnieją dwa rodzaje łupieżu:
- łupież suchy, który objawia się swędzeniem i nadmiernym złuszczaniem małych, białych, suchych płatków naskórka,
- łupież tłusty, który przybiera formę żółtawych i tłustych łusek. Łupież tłusty jest ciężką odmianą łupieżu suchego i wymaga interwencji dermatologicznej.
Jak pozbyć się łupieżu?
Aby pozbyć się łupieżu, należy dobrać odpowiedni szampon przeciwłupieżowy i jeżeli jest potrzeba, zmienić swoje nawyki, to znaczy zrezygnować z suszenia włosów i tarcia głowy szczotką podczas czesania. Jeżeli łupież jest skutkiem ubocznym choroby, powinien sam ustąpić po jej wyleczeniu. Przydatna może okazać się zmiana diety. Należy spożywać witaminę A i E oraz witaminy z grupy B, a także wapń, magnez, fosfor, potas, żelazo i cynk. Możesz spróbować masażu skóry głowy z użyciem ciepłej oliwy z oliwek lub oleju kokosowego bądź maski z naparu tymianku.
Kto jest najbardziej podatny na łupież?
Na łupież najbardziej narażone są dzieci między 6 a 10 rokiem życia, nastolatki i dwudziestolatki. Łupież jest domeną przede wszystkim mężczyzn, za co prawdopodobnie odpowiedzialne są męskie hormony, które powodują większe wydzielanie łoju (przyczyna nr 1) będącego pożywką dla drożdży (przyczyna nr 2).
Dodaj komentarz