Witamina C w kosmetyce – najlepsze, co możesz podarować skórze

Witamina C – to właśnie bez niej nie ma poważnej pielęgnacji. Brzmi bardzo na wyrost, ale to prawda. Każdy kosmetolog, dermatolog i ekspert w dziedzinie pielęgnacji powie Ci, że nic nie działa tak doskonale na skórę, jak witamina C. Dlaczego ta znana na całym świecie, silna witamina, która zwalcza przeziębienia, jest jednocześnie niekwestionowaną „królową młodości”?

Witamina C – czym właściwie jest?

Witamina C – czyli kwas L – askorbinowy to jedna z najważniejszych witamin dla organizmu. Uczestniczy w wielu procesach biochemicznych, w tym również tych zachodzących w komórkach skóry czy nawet w macierzy włosów.
Organizm ludzki nie potrafi sam syntetyzować witaminy C, dlatego musi być ona dostarczana zarówno z pożywieniem, jak i zewnętrznie na skórę.

Witamina C – dlatego jest tak ważna?

To witamina, bez której komórki nie regenerują się prawidłowo. Nasz organizm łaknie jej bardzo, nie tylko w stanach obniżonej odporności, ale także po to, by nie komórki nie dopadł stres oksydacyjny, czyli bardzo niekorzystny dla organizmu stan zaburzonej równowagi między produktami ubocznymi przemian metabolicznych (wolnymi rodnikami zwanymi też reaktywnymi formami tlenu) a zdolnością usuwania ich z organizmu.
Witamina C pomaga wymiatać z organizmu wolne rodniki, ma zatem zdolność do detoksykacji i naprawy powstałych szkód. Można powiedzieć, że ta zdolność do regeneracji organizmu jest prymarną cechą witaminy C, ale ma ona więcej zaskakujących właściwości.

Witamina C – działanie i właściwości kosmetyczne

 • zapewnia młody wygląd skóry;
 • wymiata wolne rodniki, hamuje stres oksydacyjny;
 • wykazuje silne właściwości detoksykujące i oczyszcza skórę z toksyn;
 • aktywuje witaminę E, która również sprzyja zdrowiu i urodzie skóry;
 • aktywuje syntezę kolagenu – zapobiega zmarszczkom;
 • wyraźnie rozświetla skórę;
 • poprawia strukturę naczyń krwionośnych;
 • rozjaśnia przebarwienia;
 • stanowi naturalny filtr ochronny;
 • ma właściwości przeciwzapalne;
 • rozświetla i poprawia koloryt poszarzałej skóry;
 • wspomaga leczenie trądziku i niedoskonałości;
 • zwalcza przebarwienia skórne i plamy pigmentacyjne;
 • działa wybielająco i ujednolica koloryt skóry;
 • wspomaga ochronę przed promieniem słonecznym;

Jaka witamina C jest najlepsza w kosmetykach?

Kwas askorbinowy wykazuje najsilniejszą biologicznej aktywność witaminową. Właśnie ta forma może być przyswajana przez organizm i wykorzystywana przez skórę, niestety jest bardzo niestabilna, dlatego naukowcy wciąż opracowywali nowe formy witaminy C, coraz lepiej przyswajalne, stabilne, które mają szansę dotrzeć do głębszych partii skóry. Ostatnim “dzieckiem nauki”, które zapewnia pielęgnację doskonałą, jest etylowany kwas askorbinowy (E-AA – Ethyl Ascorbic Acid) – to najnowsza, stabilna pochodna witaminy C rozpuszczalna w wodzie.

Tę formę witaminy C można śmiało nazwać kosmetycznym przełomem ostatnich lat. Etylowana forma kwasu askorbinowego jest obecnie najbardziej stabilną i najefektywniejszą, prestiżową formą witamina C rozpuszczalną w wodzie.

Nazwana została nową generacją witaminy C. W odróżnieniu od innych pochodnych kwasu askorbinowego rozpuszczalnych w wodzie, etylowa forma kwasu askorbinowego jest bezpośrednio wykorzystywana przez skórę i nie musi być najpierw przekształcana wewnątrz skóry do kwasu askorbinowego. To decyduje o jej 100% skuteczności i ogromnym potencjale pielęgnacyjnym.

Witamina C w kosmetyku – dlaczego to musi być serum?

Ponieważ witamina C jest delikatna i łatwo ulega rozpadowi, powinna być umiejętnie aplikowana na skórę. Właśnie dlatego najlepszą formą podania „królewskiej” witaminy jest serum.
To doskonały w swej formie i działaniu specyfik, który w założeniu ma wnikać do wewnętrznych struktur skóry, penetrować naskórek i transportować dobroczynne substancje aktywne głębiej: tak, by miały one faktyczną możliwość działania: pielęgnowały, regenerowały, neutralizowały, upiększały.

Serum z witaminą C to jeden z filarów pielęgnacji skóry w każdym wieku. Należy do tych witamin, które powinny zagościć w łazience już od 20 roku życia i królować tam aż po wiek dojrzały.

Efekty stosowania witaminy C docenią zarówno 20-latki zmagające się z przebarwieniami potrądzikowymi, jak i dojrzałe kobiety borykające się ze zmarszczkami lub poszarzałą skórą czy plamami pigmentacyjnymi.

Jak wybrać dobre serum z witaminą C?

Sprawdzaj zawsze, czy serum ma najlepszą z możliwych formę witaminy C, a także czy zawiera inne dodatkowe składniki pielęgnacyjne. Dobrze, jeśli w składzie jest substancja nawilżająca, wiążąca cząstki wody (sorbitol lub kwas hialuronowy) oraz roślinne ekstrakty, które mają równie mocną przenikania do wewnętrznych struktur skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *