Wielorazowe waciki kosmetyczne – czy warto? Jak je stosować i jak dbać?

Wielorazowe waciki kosmetyczne to ostatnio hit wszystkich drogerii. podbijają Instagram, bo są ekologiczne, a także stworzone w duchu zero waste. Okazuje się, ze używanie ich ma same zalety: pozwala oszczędzić pieniądze, miejsce w łazience, oraz ilość odpadów. Czy jednak są bezpieczne dla skóry? Jak o nie dbać i czy warto stosować? Wyjaśniamy!

CZY WIESZ, ŻE…
… 5 wielorazowych płatków kosmetycznych to od 400 do 720 zwykłych wacików? Właśnie tyle w ciągu roku przeciętnie zużywa kobieta.

Czym są waciki wielorazowe?

Jeśli chodzi o przeznaczenie i funkcje, to oczywiście to samo, co jednorazowe, ponieważ służą do tych samych celów: waciki można wykorzystywać do demakijażu, ale także nakładać i zdejmować maseczki, aplikować tłuste maści, a nawet… myć małżowiny uszne i robić kompresy na powieki.

Wielorazowe waciki do demakijażu – z czego są zrobione?

Wiele osób waha się przed zakupem wacików wielokrotnego użytku, zastanawiając się z czego w ogóle są zrobione i czy rzeczywiście są higieniczne? Jak o nie dbać? Otóż tego rodzaju waciki kosmetyczne są uszyte z dwóch rodzajów materiału – musi to być wysokogatunkowy materia dobrej jakości, najczęściej jest to bawełna, oraz mieszanka poliestru z poliamidem. Takie tkaniny sprawiają, że waciki są z jednej strony gładkie, z drugiej lekko chropowate. Wszystko po to, by stosować je do różnych zabiegów i by w trakcie ich użytkowania dały niewielki efekt złuszczający, a jednocześnie lepiej zbierały zanieczyszczenia.

Jak stosować wielorazowe waciki kosmetyczne?

Gdy już wiemy, z jakich tworzyw są zrobione waciki wielokrotnego użytku i uspokoiliśmy się, że te tkaniny w żaden sposób nie szkodzą skórze oraz są bezpieczne, warto opowiedzieć, jak się je stosuje. Wielorazowe płatki do demakijażu używane są właściwie w identyczny sposób, co standardowe, choć bywają pewne różnice. Okazuje się, ze niektóre wielorazowe płatki mogą być stosowane tylko z wodą, a inne wymagają użycia kosmetyku do demakijażu – warto to sprawdzi c przed zakupem. Warto też pamiętać, że używamy najpierw chropowatej strony wacików, ponieważ to właśnie ta część zbiera większość zabrudzeń, a dopiero w drugiej kolejności tę gładką, dokładnie doczyszczając skórę.

Jak dbać o wielorazowe waciki kosmetyczne?

Wielorazowe waciki nie są wieczne i wielu producentów zaleca, by po około 3 miesiącach wymienić taki wacik na nowy. Okazuje się jednak, że w praktyce wiele osób korzysta z nich dłużej. Można oczywiście wydłużyć ich czas stosowania o miesiąc, ale później, zamiast pielęgnować, pogarsza stan cery, bo nie domyją jej tak, jak należy. Pamiętaj, że przed pierwszym użyciem płatki trzeba ręcznie uprać w wodzie z delikatnym mydłem (np. dla dzieci) i wysuszyć. Należy je też dokładnie myć po każdym użyciu, aby nie gromadziły się na ich zanieczyszczenia, czyli pozostałości kosmetyczne, sebum, brud, kurz i bakterie. Mycie wielorazowych wacików jest łatwe – wystarczy nałożyć odrobinę mydła w płynie i przeprać wacik pod strumieniem wody z kranu, jednak raz na tydzień warto wyprać waciki dokładniej, czyli w pralce, wkładając je do specjalnego woreczka, np do prania bielizny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *