Trądzik wieku dojrzałego – jak zwalczyć krostki u dorosłych?

To specyficzny rodzaj trądziku. Krostki wieku dorosłego pojawiają się najczęściej w dolnej części twarzy (broda, żuchwa), a także na dekolcie i plecach. Nie mają nic wspólnego z trądzikiem różowatym, który tworzy czerwone skupiska na buzi. Ten trądzik jest zmianami grudkowo-krostkowymi i niestety… bywa bardzo bolesny! Sprawdź, jak zwalczyć trądzik wieku dorosłego!

Przyczyny trądziku wieku dorosłego

W głównej mierze dotyka on kobiet, ponieważ ma wiele wspólnego ze zmianami hormonalnymi i nieprawidłową gospodarką hormonalną w organizmie.  Dzieje się tak często po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Jednak okazuje się, że nie tylko hormony mają wpływ na powstawanie trądziku u dorosłych. Najczęstszą przyczyną jest po prostu… intensywny, niezdrowy tryb życia i stres. To właśnie przewlekły stres pobudza korę nadnerczy i “zmusza” do produkcji kortyzolu, czyli tzw hormonu stresu. W efekcie  zwiększona też zostaje produkcja sebum w gruczołach łojowych. Zła dieta i produkty wysoko przetworzone też wpływają na stan i kondycję skóry. Pamiętaj zatem, by unikać potraw o wysokim indeksie glikemicznym, które powodują w organizmie gwałtowne skoki insulinowe. To nasila produkcję androgenów, a tym samym również łojotok. Warto też wiedzieć, ze trądzik wieku dorosłego może wynikać  z nietolerancji laktozy!

Czym różni się trądzik wieku dojrzałego od młodzieńczego?

  1. Zmiany skórne pojawiają sie w innym miejscu: głównie na dole twarzy w okolicach żuchwy, ust, brody i szyi,
  2. Wyglądają inaczej, nei są skupiskami krostek, nie są nasilone, jednak bolesne i utrzymują się długo, a w dodatku pozostawiają trwałe blizny, przebarwienia i grudki.
  3. Cera paradoksalnie ma tendencję do przesuszeń.
  4. Towarzyszą mu stany zapalne, ponieważ dochodzi do rogowacenia w ujściach mieszków włosowych, w których zaczynają namnażać się bakterie beztlenowe.

Trądzik u dorosłych- kosmetyki i pielęgnacja 

  1. Żel myjący lub delikatna pianka do twarzy – dla cery z trądzikiem wieku dorosłego najlepsze będą kosmetyki na bazie wody, delikatne, ale dokładnie oczyszczające skórę. Wybieraj formuły które nie podrażniają skóry.
  2. Tonik łagodzący trądzik i ogniska zapalne – dobrze, jeśli ma delikatne działanie matujące i seboregulujące. Odświeży, wyrówna pH skóry i będzie zażegna powstające krostki.
  3. Krem dzień i na noc – najlepiej, jeśli zróżnicujesz te dwa kosmetyki i za dnia wybierzesz lekką, żelową formułę, która dobrze się wchłania i nie powoduje nieestetycznego świecenia skóry twarzy, a nie nie działa komedogennie. Krem na noc może być bogatszy i działać odmładzająco oraz regenerująco na dojrzałą skórę, dla której mimo niedoskonałości bardzo ważna jest także pielęgnacja anty-aging.
  4. Peeling do cery dojrzałej – to ważny aspekt pielęgnacji! Pamiętaj o tym, by  systematycznie (minimum raz w tygodniu) złuszczać martwy naskórek, na przykład za pomocą kosmetyków z kwasami AHA i BHA.
  5. Serum z retinolem – jeden z najlepszych składników pielęgnujących do skóry dojrzałej! Retinoidy nie tylko pomagają zwalczyć zmiany skórne typy krostki in trądzik torbielowaty, ale także przyczyniają sie do jej odmłodzenia! Dobre serum z retinolem to podstaw w walce ze zmarszczkami, przebarwieniami i niedoskonałościami skórnymi. Możesz je stosować na noc, a za dnia pamiętać o ochronie UV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *