Siarka bywa nazywana pierwiastkiem piękności, bo skutecznie pielęgnuje skórę, włosy i paznokcie. Dlaczego? Ponieważ jest składnikiem keratyny i kolagenu, czyli białek będących budulcami skóry, włosów i paznokci, dzięki czemu ma kluczowy wpływ na ich wygląd. Dowiedz się, jakie właściwości mają kosmetyki siarkowe i poznaj niektóre ich przykłady.
Jakie właściwości mają kosmetyki siarkowe?
Siarka wykazuje działanie antyseptyczne i bakteriobójcze. Wyrównuje koloryt skóry i poprawia jej ogólny wygląd. Stosowana miejscowo na skórę rozmiękcza i złuszcza zrogowaciały naskórek, a w efekcie nadaje mu gładkość i elastyczność. Z tego powodu kąpiele z siarką czy specjalistyczne kosmetyki z jej zawartością sprawdzają się w łagodzeniu objawów łuszczycy oraz łojotokowego i atopowego zapalenia skóry. Aby skorzystać z kąpieli siarkowej, wystarczy kupić w aptece żel siarczkowy i samodzielnie przygotować ją w domu zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Ponadto kosmetyki z siarką to wybawienie dla osób borykających się z tłustą cerą i trądzikiem. Siarka reguluje pracę gruczołów łojowych, a co za tym idzie – ogranicza wydzielanie sebum. Dzięki właściwościom antybakteryjnym łagodzi stany zapalne skóry i przeciwdziała ich nawrotom. W konsekwencji cera staje się matowa, a pory zostają oczyszczone i zwężone.
Kosmetyki z siarką – przykłady
Kosmetyki z siarką do ciała, twarzy i włosów można kupić w drogeriach, sklepach internetowych i aptekach. Są wśród nich mydła, żele do mycia, szampony, kremy, maści punktowe, peelingi i balsamy. Osoby, które lubią same robić kosmetyki, mogą kupić siarkę w internetowym sklepie z półproduktami. Wtedy należy mieć na uwadze, że nadmiar siarki może powodować podrażnienie skóry, dlatego trzeba przestrzegać dopuszczalnego stężenia siarki i pamiętać o intensywnym, nieprzyjemnym zapachu siarki. W gotowych kosmetykach jest on mniej wyczuwalny za sprawą substancji neutralizujących.
Kosmetyki z siarką wspomogą walkę z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów i łupieżem. Specjalne szampony lub mydła na jej bazie normalizują pracę gruczołów łojowych oraz złuszczają warstwę łoju i zanieczyszczeń powstającą na skórze głowy.
Dodaj komentarz