Szukasz dobrych, domowych zabiegów na włosy? Czy słyszałaś o olejowaniu? To coś więcej niż odżywka do włosów. Ten zabieg w Indiach jest w ofercie najlepszych salonów fryzjerskich. Jednak jest tak prosty w wykonaniu, że bez problemu zrobisz go w domu. Dowiedz się jak i czym olejować włosy.
Czym jest olejowanie włosów?
Jeśli kiedykolwiek nakładałaś maskę lub odżywkę na włosy – z olejowaniem nie będziesz miała problemu. To bardzo podobny zabieg, tylko że zamiast odżywki stosujesz półpłynny, naturalny olejek. Jest on pozbawiony chemicznych dodatków, więc możesz (a nawet powinnaś) nałożyć go też na skórę głowy – to doskonale oczyszcza i pielęgnuje. Ponadto wzmacniasz wówczas cebulki oraz odżywiasz i oczyszczasz włosy u nasady.
Olejowanie włosów zabezpiecza je przed niszczeniem, a także przed upalnym słońcem i promieniowaniem UV – dlatego w ciepłych krajach olejki cieszą się największą popularnością. Wyobraź sobie piękne, mocne włosy Azjatek, hindusek, czy meksykanek. Marzą Ci się podobne efekty? To proste! Sięgnij po dobry olejek do włosów!
Jaki olej do olejowania włosów?
Jak wybrać dobry olejek do włosów? Jeśli zaczniesz go szukać, z pewnością zorientujesz się, że są ich dziesiątki. Istnieją nie tylko oleje, ale i masła do włosów. Można stracić głowę czytając o właściwościach oleju arganowego, makadamia, oliwie z oliwek, oleju lnianym… Co wybrać, by włosy otrzymały najlepszy olej?
Jeśli jesteś nowicjuszką w tej kwestii, zrób test na porowatość włosów. Porowatość to ich rodzaj, z pewnością masz jedną z trzech opisywanych porowatości. Jeśli znasz ich typ, możesz z łatwością dopasować olejek tak, aby był dobry do ich kondycji. Skorzystaj z poniższej ściągi i wybierz jeden z poniższych olejków.
- Włosy grube, ciężkie, często tłuste – kokosowy, palmowy, babassu, olej konopny, lniany, rycynowy, masło shea, kakaowe, mango, cupuacu.
- Włosy normalne, cienkie, często puszące się – olej rycynowy, słonecznikowy, makadamia, arganowy, lniany, jojoba, z pestek dyni.
- Włosy sztywne, zniszczone, suche – z orzechów laskowych, z pestek winogron, z pestek moreli, ze słodkich migdałów, z awokado, słonecznikowy, z wiesiołka, z pestek dyni, kukurydziany, jojoba, rycynowy, arganowy.
Co zyskasz dzięki olejowaniu włosów?
Mocne, piękne i zdrowe włosy, które doskonale się układają – to brzmi dobrze, prawda? Ale olejowanie to wiele więcej, ponieważ olejek wpływa na cebulki włosowe. Dzięki temu nie wypadają, nie rozdwajają się i lepiej rosną. Mniej też niszczeją od słońca i wiatru.
Olejowanie włosów krok po kroku – jak zrobić?
- Umyj włosy – wilgotne będą lepiej wchłaniały składniki z olejków, więc odżywią sie mocniej.
- Osusz pasma delikatnie i rozczesz, uważając, by ich nie poszarpać.
- Oddzielaj pasmo po paśmie i nakładaj na włosy wybrany olejek. Pamiętaj o skórze głowy.
- Wykonaj delikatny masaż (nie musi być długi, wystarczy 3-5 minut).
- Okryj głowę fryzjerskim czepkiem, a po około 30 minutach lub bawet godzinie spłucz olejek i umyj włosy.
Olejowanie wykonuj raz w tygodniu.
Czym i jak zmyć olej z włosów?
Olejki są tłuste, wiec sekretem dobrego olejowania jest to, by dobrze je zmyć. Lekki, roślinny szampon to za mało. Idealny jest na przykład micelarny szampon do włosów, który dobrze je doczyszcza i jednocześnie o dba o skórę głowy.
Kolejna dobra metoda to tzw. emulgowanie. Brzmi dziwnie? Jest bardzo proste: zanim spłuczesz olejek, nałóż na pokryte nim włosy odżywkę lub maskę. Wystarczy minuta, a olej doskonale się spłucze dzięki składnikom maski. Włosy staną się świeże i w ogóle nie będą tłuste! Pamiętaj oczywiście, by po spłukaniu odżywki umyć dokładnie włosy szamponem.
Dodaj komentarz