Peelingi – rodzaje i zastosowanie

peeling.jpg

Jedną z najważniejszych faz w pielęgnacji twarzy jest peeling. Stosuje go wiele kobiet w domach, jest także bardzo popularnym zabiegiem oferowanym przez wszystkie gabinety kosmetyczne. Sprawdź, jakie są rodzaje tego zabiegu i jakie ma zastosowanie.

Czym jest peeling?

Peeling to zabieg, podczas którego złuszcza się naskórek i skórę na różnych poziomach głębokości i za pomocą różnych preparatów lub urządzeń. Jest stosowany w: leczeniu różnych rodzajów skóry, poprawianiu wyglądu i kondycji cery, regeneracji i ujędrnianiu skóry. Są dostępne peelingi medyczne i tradycyjne. Te pierwsze wykonuje się tylko w gabinetach dermatologicznych, a polegają na kontrolowanym zniszczeniu zmian chorobowych. Peelingi tradycyjne zaś można bez żadnych przeszkód wykonać w domu. Złuszczaniu poddaje się wszystkie części ciała, a rodzaj peelingu dobiera się do skórnego problemu, wieku i typu cery.

Rodzaje peelingów

Zazwyczaj wyróżnia się trzy rodzaje peelingów. Peelingi mechaniczne (fizyczne) polegają na złuszczaniu naskórka przy użyciu tarcz diamentowych, korundowych lub kryształków korundu. Zalicza się tu także zabiegi wykonywane laserem, ciekłym azotem, dwutlenkiem węgla, ultradźwiękami (kawitacja). Peelingi chemiczne i enzymatyczne to zabiegi, podczas których używa się substancji chemicznych, najczęściej kwasów o stężeniu dobranym do problemu skóry. Ostatnim rodzajem zabiegów złuszczających są peelingi mieszane. To połączenie wyżej wymienionych zabiegów, które daje dwa razy lepsze efekty.

Głębokość działania peelingów

Ze względu na głębokość działania substancji złuszczającej lub urządzenia ściernego wyróżnia się trzy rodzaje peelingów. Są to:

  1. Peelingi powierzchniowe polecane przy uszkodzeniach skóry II stopnia. Podczas zabiegu używa się kwasu glikolowego, TCA lub roztworu Jassnera. Wyróżnia się następujące typy peelingów powierzchniowych: enzymatyczny, scrub, brushing, peel-off.
  2. Peelingi średniogłębokie oddziałują na naskórek i górną warstwę skóry. Stosuje się je przy uszkodzeniach skóry II i III stopnia. Podczas zabiegu, który może wykonywać tylko lekarz, używa się kwasu TCA w stężeniu 25-40%.
  3. Peelingi głębokie sięgają najgłębszych warstw skóry i są polecane przy uszkodzeniach III i IV stopnia. Do złuszczania używa się kwasu TCA w stężeniu 45-60%, roztworu fenolowego Baker Gordona lub Exodemu (substancji złożonej z 12 składników peelingujących). Zabieg może być przeprowadzany tylko przez lekarzy medycyny estetycznej lub chirurgów plastyków. Peelingami głębokimi są: peeling ziołowy, eksfoliacja i dermabrazja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *