Czy powinno się myć twarz pod prysznicem?

Biorąc prysznic, lub w będąc trakcie kąpieli myjemy całe ciało. Twarz nie jest tutaj wyjątkiem. Jest to nasz nawyk i często jesteśmy nieświadome, że… mycie twarzy pod prysznicem szkodzi skórze i nie powinnyśmy tego robić! Chociaż przyznajemy, że da się to robić w sposób prawidłowy – wszystkiego dowiecie się w tym artykule.

Dlaczego nie powinno się myć twarzy pod prysznicem?

Są 4 proste powody, dlaczego twarz cierpi na skutek kontaktu z wodą podczas kąpieli. Oto one:

  1. Zbyt gorąca woda. Biorąc prysznic często maksymalnie podkręcamy temperaturę wody. W końcu kochamy ciepłą kąpiel po ciężkim dniu! Niemniej jednak nasza twarz nie lubi gorącej wody. W końcu oczyszczając ją w umywalce używamy do tego chłodniej wody. Zbyt wysoka (ale i zbyt niska) temperatura wody szkodzi delikatnej skórze. Nie dość, że zaburzamy wtedy barierę ochronną, to naczynia krwionośne mogą się rozszerzać i pękać.
  2. Zbyt długi prysznic. Zbyt długie moczenie twarzy w wodzie może doprowadzić do zaburzenia bariery ochronnej, a także wysuszenia twarzy. Jeśli więc borykasz się z suchymi skórkami, to przyczyną tego mogą być zbyt długie prysznice w ciepłej wodzie.
  3. Zbyt duże ciśnienie wody. Przy standardowym oczyszczaniu twarzy, nabieramy wodę w dłonie i następnie myjemy twarz. Niestety pod prysznicem kierujemy duży strumień wody prosto na twarz, co jest dla niej szkodliwe.
  4. Twarz nie lubi mydła. Nie po to mamy tyle kosmetyków do mycia twarzy, by pod prysznicem korzystać ze zwykłego mydła, prawda? Mydło oraz żele pod prysznic są często zbyt chemiczne i agresywne dla naszej delikatnej twarzy. Dlatego dobrze jest mieć pod prysznicem ulubiony żel do mycia twarzy i w razie konieczności umyć twarz właśnie tym produktem.

Czy są jakieś plusy mycia twarzy pod prysznicem?

Jasne, że tak! Przede wszystkim dzięki temu oszczędzamy wodę, a to bardzo ważne dla naszej planety. To także oszczędność czasu, który ciągle nam gdzieś ucieka. Oprócz tego część wody wreszcie nie ląduje na podłodze i ubraniach. Największym plusem jest natomiast fakt, że zdecydowanie łatwiej jest nam dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, czyli za uszami i z każdej strony szyi. Z tych względów oczywiście możesz od czasu do czasu umyć twarz pod prysznicem. Najważniejszy jest Twój komfort i wygoda.

Jak myć twarz pod prysznicem?

Trzymaj się tych kilku prostych zasad, a Twoja twarz na pewno Ci za to podziękuje! Myjąc twarz pod prysznicem:

  • używaj jedynie chłodnej wody
  • korzystaj z ulubionej pianki, emulsji, bądź żelu
  • nie kieruj na nią mocnego strumienia wody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *