W kosmetykach bardzo często stosuje się witaminy, które bardzo pozytywnie wpływają na skórę. Sprawdź, kiedy możesz ich użyć, jakie dają efekty i w jaki sposób dostarczyć je skórze.
Witaminy w kosmetykach
Witaminy biorą udział w bardzo ważnych dla skóry procesach. Są to między innymi: nawilżenie, złuszczanie, antyoksydacja, ochrona przed promieniami UV, wspomaganie leczenia trądziku. Skuteczność działania witamin w kosmetykach zależy od:
- stężenia danej substancji – im większe stężenie, tym lepsze działanie; są też witaminy, które działają w niskim stężeniu;
- postaci witaminy – pochodna czy czysta forma;
- formy produktu – olejowa (witaminy rozpuszczalne w oleju), wodna (witaminy rozpuszczalne w wodzie);
- stabilności witaminy – słońce i wysoka temperatura może spowodować rozpad substancji, a tlen powoduje utlenienie niektórych substancji);
- wielkości cząsteczki – im mniejsza cząsteczka tym większa szansa na głębszą i łatwiejszą penetrację w głąb skóry.
Najczęściej w kosmetykach stosuje się następujące witaminy: C, A (wraz z jej pochodnymi: kwasem retinowym, beta-karotenem i retinolem), E, K, B i F.
Jak kosmetyki z witaminami są wchłaniane przez skórę?
Skóra jest naturalną barierą chroniącą przed przenikaniem patogenów i szkodliwych substancji. Kosmetyki z witaminami również mają utrudnione wchłanianie. Duże znaczenie ma w tej kwestii warstwa rogowa składająca się z obumarłych komórek. Aby substancje aktywne lepiej się wchłonęły, skórę należy regularnie peelingować.
Jest kilka dróg przenikania substancji aktywnych:
- Substancje aktywne przenikają przez komórki skóry – tak przenikają niewielkie cząsteczki.
- Przenikanie substancji między komórkami przez lipidowy cement międzykomórkowy.
- Substancje przenikają przez mieszek włosowy lub gruczoł łojowy – w ten sposób w głąb skóry przedostają się większe cząsteczki.
Kolejną barierą utrudniającą przenikanie kosmetyków z witaminami w głąb skóry jest warstwa lipidowa (nawilżająca). Dlatego producenci „zamykają‟ odżywcze substancje w liposomach ułatwiających przetransportowanie ich w głąb skóry. Inne składniki natomiast mają funkcję zmniejszania barierowości naskórka. Wśród nich wyróżniamy: glikol propylenowy, glicerynę, kwasy tłuszczowe, skwalen i mocznik.
Dodaj komentarz