Worki pod oczami: przyczyny i jak je zwalczyć 

Worki pod oczami to problem wielu kobiet. Są bardzo powszechne, ponieważ sposoby ich powstawania bywają proste: wystarczy niedobór snu, aby opuchnięcia pojawiły się pod oczami. Jakie jeszcze są przyczyny i jak zwalczyć worki pod oczami? Sprawdź!

Worki pod oczami: przyczyny powstawania

Czym są worki pod oczami? To nic innego jak opuchlizna dolnych powiek. Jest ona wynikiem to wynik zastojów limfatycznych w podskórnych tkankach. Przyczyny tych zastoju bywają różne, od najbardziej oczywistych i trywialnych (niewyspanie się) aż po genetyczne lub hormonalne.

Na worki pod oczami wpływ ma też nasz tryb życia, dlatego jeśli żyjesz w wiecznym pędzie i regularnie zarywasz noce, a w dodatku nie dbasz o nawodnienie i ożywianie – worki pod oczami mogą ci towarzyszyć nieustannie. Podobnie jest w przypadku osób, które nadużywają alkoholu i palą papierosy.

Warto też wspomnieć, że coraz częściej pojawiają się one także u tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia – wszystko dlatego, ze wówczas limfa krąży wolniej, a produkty przemiany materii nie są odprowadzane do naczyń chłonnych, tak jak powinny, a zamiast tego gromadzą się w tkance podskórnej powodując obrzęk. Lubisz się opalać? Czy wiesz, że Tobie też grozą worki pod oczami? Podobnie jak osobom, które cierpią na zaburzenia hormonalne, m.in. związane z tarczycą.

Sprawdzone domowe sposoby na opuchnięte powieki 

  1. Chłodne kompresy. Oczywiście to najstarsza, najbardziej znana i jednocześnie najlepiej sprawdzona metoda na to, by szybko pozbyć się opuchlizny pod oczami. Na powieki wystarczy po prostu położyć schłodzone w zamrażarce waciki, bądź pokruszone kostki lodu, które trzeba wcześniej owinąć w folię lub lnianą ściereczkę.  Takie zimne kompresy zwężają naczynia limfatyczne, zmniejszając ilość zalegającego w nich płynu. Abu przyniosły nam korzyści i zlikwidowały opuchliznę, należy je potrzymać pod oczami około 10 minut.
  2. Plastry ogórka. Nie dość, że schłodzone plastry ogórka pomagają pozbyć się opuchnięć pod oczami, to w dodatku ogórek świetnie nawilża, odżywia i ma właściwości rozjaśniające, więc jeśli masz dodatkowo zasinienia w obrębie oczu – zielony surowy plaster ogórka będzie Twoim największym sprzymierzeńcem! Plasterek musi być zimny i trzeba go potrzymać na skórze około 10 minut.
  3. Schłodzone łyżeczki. Nie masz w domu ani ogórka, ani kostek lodu? Waciki też się skończyły? Noc nie szkodzi – nadal możesz działać, by pozbyć się opuchnięć pod oczami. Po prostu sięgnij po łyżeczki do herbaty i włóż je na minutę do zamrażalnika. Gdy już będą zimne, przyłóż je wygiętą stroną do dołu i potrzymaj je tak leżąc spokojnie przez około 10 minut.
  4. Woreczki z herbatą. Dobrze, jeśli będzie to zielona lub biała herbata, która dodatkowo silnie pielęgnuje skórę, bo zawiera mnóstwo antyoksydantów. Wystarczy je zaparzyć, herbatę oczywiście możemy wypić, a torebki z herbatą wstawić do zamrażalnika i po minucie, gdy będzie zimna, wyjąc i położyć na powieki, w formie kompresu. okłady z herbaty działają cuda! Zimno obkurcz naczynia a dodatkowo zawarta w herbacie kofeina zwęża naczynia i redukuje obrzęk. Z takim kompresem na oczach warto poleżeć nawet dłużej niż kwadrans – oczywiście, jeśli mamy na to czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *