Prążki na paznokciach. Czy trzeba się ich obawiać? Co oznaczają?

Przyjrzyj się swoim paznokciom. Czy na ich powierzchni widać poprzeczne lub pionowe prążki? Jeśli tak, to może oznaczać np. anemię lub choroby. Sprawdź, czy musisz się ich obawiać i jak możesz pozbyć się prążków z paznokci.

Nie ma dwóch osób o takich samych paznokciach. Mogą się różnić kształtem, grubością, a nawet fakturą. Mogą mieć jednolitą barwę lub drobne przebarwienia. Mogą być słabsze lub mocniejsze. Różni je naprawdę wiele – oprócz tego, że prążki na paznokciach mogą pojawić się u każdego, bo u każdego powodują je mniej więcej te same rzeczy.

Prążki na paznokciach

Zastanawiasz się, czym one są? Za tą nazwą kryje się dokładnie to, na co ona wskazuje. Tajemnicze prążki na paznokciach to po prostu linie przebiegające przez płytkę paznokciową – mogą to być po prostu przebarwienia, ale też zmiany w strukturze płytki np. wklęsłe lub wypukłe prążki, przez które nie jest ona równomierna i całkowicie gładka.

Prążki na paznokciach dzieli się na:

 • poprzeczne prążki na paznokciach,
 • pionowe prążki na paznokciach,

i (co ciekawe) w zależności od rodzaju mogą one mieć zupełnie inne znaczenie. Jeśli więc zauważysz takie zmiany na swoich paznokciach, już ich kierunek może wskazać na problem, który sygnalizują.

Pionowe prążki na paznokciach

Tego typu prążki pojawiają się najczęściej u osób starszych. Im dalej sięgamy wiekiem, tym większe prawdopodobieństwo, że nasze paznokcie „ozdobią” biegnące wzdłuż paski. Oprócz tego prążki wzdłuż paznokci mogą być oznaką chorób takich jak:

 • zaburzenia w pracy układu pokarmowego,
 • niedoczynność tarczycy i zaburzenia hormonalne,
 • znaczne odwodnienie organizmu,
 • choroby skóry np. łuszczyca lub łysienie plackowate,
 • niedobory minerałów: cynku, magnezu i wapnia.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są przyczyny pojawienia się pionowych prążków na paznokciach w twoim przypadku, zrób podstawowe badania i sprawdź, czy nie brakuje ci składników odżywczych. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie, odżywiaj się zdrowo i dbaj o gospodarkę hormonalną swojego organizmu.

Poprzeczne prążki na paznokciach

Z kolei bruzdy w poprzek paznokci mają zupełnie inne powodu. One również mogą być objawem chorób (tych samych, co pionowe prążki na paznokciach), albo wynikać z nieprawidłowości w rozwoju macierzy paznokcia. Bardzo często są jednak efektem takich czynności jak:

 • długie moczenie dłoni podczas mycia naczyń,
 • sprzątanie środkami chemicznymi bez rękawiczek,
 • częste malowanie paznokcie lakierami z aldehydem,
 • używanie zmywacza do paznokci z acetonem,
 • uszkodzenia mechaniczne np. podczas usuwania skórek.

W przypadku, gdy zauważysz u siebie poprzeczne prążki na paznokciach, również zalecane są badania. Przede wszystkim jednak zwróć uwagę na to, w jaki sposób dbasz o swoje paznokcie, czy używasz kremu po myciu, czy chronisz je przed czynnikami szkodliwymi, jakich lakierów używasz do ich malowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *