Lipoliza iniekcyjna ‒ jaki ma przebieg i jakie daje efekty? Lipoliza iniekcyjna a liposukcja

Lipoliza iniekcyjna to nieoperacyjna metoda trwałego usuwania tkanki tłuszczowej z określonych partii ciała. Zabieg redukuje tylko miejscowo nagromadzony tłuszcz i modeluje sylwetkę. To także dobre uzupełnienie zabiegu liposukcji i abdominoplastyki. Jaki przebieg ma lipoliza iniekcyjna i jakie daje efekty? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jej przeprowadzenia?

Lipoliza iniekcyjna a liposukcja

Nazwy tych zabiegów bywają utożsamiane, tymczasem odnoszą się do dwóch różnych metod walki z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Liposukcja to zabieg chirurgicznego usuwania tłuszczu. Podczas operacji lekarz wykonuje niewielkie nacięcie skóry, wprowadza igłę ssącą do tkanki tłuszczowej i odsysa tłuszcz pod ciśnieniem.

Jak widać, liposukcja jest zabiegiem inwazyjnym, który wymaga długiej rekonwalescencji. Ponadto ma skutki uboczne w postaci licznych zniekształceń na powierzchni skóry. Z drugiej strony, ponieważ tkanki tłuszczowej pozbywamy się już na stole operacyjnym, efekty są widoczne od razu po zabiegu.

Z kolei lipoliza iniekcyjna to zabieg, który ma na celu rozpuszczenie tkanki tłuszczowej wewnątrz ciała. W przeciwieństwie do liposukcji nie pozostawia zniekształceń na skórze, a ryzyko jakichkolwiek powikłań jest minimalne. Lipoliza iniekcyjna może być zarówno alternatywą dla liposukcji (na przykład gdy pacjent nie może być poddany operacyjnemu odsysaniu tłuszczu ze względów zdrowotnych), jak i jej uzupełnieniem (lipoliza usuwa nierówności skóry pozostałe po liposukcji).

Lipoliza iniekcyjna ‒ przebieg

Lipoliza iniekcyjna, która trwa od 30 do 50 minut, polega na wstrzyknięciu mieszaniny dwóch substancji:

  • wyciągu z soi, czyli fosfatydylocholiny;
  • soli żółciowej, to znaczy deoksycholatu.

Preparat jest wstrzykiwany cienką igłą w otłuszczone miejsca. Dochodzi wtedy do lipodestrukcji: mieszanina rozpuszcza komórki tłuszczowe, które są zastępowane tkanką włóknistą. To powoduje obkurczenie się skóry w obrębie ostrzykniętego obszaru. Następnie zbędny tłuszcz jest transportowany do wątroby i usuwany w procesach metabolicznych.

Po zabiegu miejsca ukłucia są zaczerwienione i opuchnięte. Dodatkowo mogą pojawić się siniaki, które znikają po około 2 tygodniach.

Lipoliza iniekcyjna ‒ efekty

Lipoliza iniekcyjna usuwa fałdki pod pośladkami i nadmiar tłuszczu po wewnętrznej i zewnętrznej stronie ud. Ponadto redukuje lekko zaokrąglony brzuch oraz wałki na plecach i w okolicach pach, a także zwalcza otłuszczony („byczy‟) kark oraz tłuszcz na ramionach i kolanach. Lipoliza iniekcyjna także ma na celu wyeliminowanie tłuszczu w workach pod oczami, podwójnego podbródka i nadmiaru tłuszczu na policzkach (tak zwanych „chomików‟).

Lipoliza iniekcyjna ‒ wskazania

Lipoliza iniekcyjna jest szczególnie polecana dla osób szczupłych lub z niewielkim, lokalnym nadmiarem tkanki tłuszczowej, na którą nie działa ani aktywność fizyczna, ani dieta.

Po zabiegu warto zastosować masaż limfatyczny, który ułatwi transportowanie tłuszczu do wątroby i usunięcie go z organizmu.

Lipoliza iniekcyjna ‒ przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest otyłość, ciąża i laktacja, cukrzyca, padaczka, niewydolność wątroby i nerek oraz alergia na jaja, soję lub inne składniki preparatu. Lipoliza iniekcyjna jest niewskazana także w przypadku ostrych stanów zapalnych, zaburzeń krzepliwości krwi i zaburzeń immunologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *