Jak dbać o cienkie włosy?

Cienkie włosy wymagają szczególnej troski. Preparaty przeznaczone do ich pielęgnacji powinny pełnić dwie pozornie sprzeczne funkcje: chronić je przed działaniem czynników zewnętrznych, wypadaniem i łamaniem, a zarazem ich nie przeciążać. Równie istotny jest sposób wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak mycie, czesanie i strzyżenie cienkich włosów. Jak dbać o cienkie włosy?

Co to znaczy, że włosy są cienkie?

Cienkie włosy często utożsamia się z włosami rzadkimi, tymczasem włosy cienkie mogą być jednocześnie gęste. Cienkie włosy charakteryzują się małą średnicą. Co to znaczy? Zewnętrzna warstwa włosa składa się z kilku lub kilkunastu łusek, które mają za zadanie zapewnić włosom odpowiedni poziomu nawilżenia i ochronić je przed działaniem czynników zewnętrznych. Im włos jest grubszy, tym więcej łusek i keratyny zabezpiecza go przed zniszczeniem. Średnica cienkiego włosa wynosi od 0,03 do 0,04 mm, a średnica włosa grubego – od 0,08 do 0,1 mm. Włosy cienkie to inaczej włosy delikatne, słabe i podatne na zniszczenia.

Jak dbać o cienkie włosy?

Kosmetyki do pielęgnacji cienkich włosów

Preparaty do pielęgnacji cienkich włosów powinny być łagodne i naturalne. Należy unikać kosmetyków zawierających alkohol, drażniące substancje zapachowe, pochodne ropy naftowej i silikony.

Wybór odżywki do włosów cienkich należy uzależnić od typu ich porowatości. Włosy niskoporowate łatwo obciążyć, dlatego w ich przypadku lepiej z niej zrezygnować. Za to jeżeli Twoje włosy są wysokoporowate, odżywka jest wręcz wskazana. Wybieraj takie z naturalnymi emolientami i substancjami nawilżającymi oraz nakładaj je na włosy przed myciem.

Mycie cienkich włosów

Włosy cienkie należy myć delikatnie w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, a po umyciu równie delikatnie osuszać je ręcznikiem. Podczas mycia można wykonać delikatny masaż skalpu, który poprawi jego ukrwienie i pobudzi włosy do szybszego wzrostu.

Czesanie, strzyżenie i farbowanie cienkich włosów

Cienkie włosy dobrze prezentują się w luźnych fryzurach. Służy im także cięcie w literę V i unoszenie ich u nasady, na przykład za pomocą papilotów lub dużych wałków. Cienkie włosy nie powinny być mocno cieniowane ani tapirowane. Należy unikać również tych zabiegów, które osłabią ich delikatną strukturę, to znaczy rozjaśniania, farbowania i regularnego prostowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *