Bohaterska piątka! Najpopularniejsze składniki kosmetyków anti-age

Kosmetyki odmładzające rządzą się swoimi prawami. Ich działanie opiera się przede wszystkim na składnikach, które nadają im właściwości anti-age. Żeby krem był przeciwzmarszczkowy, musi zawierać przynajmniej jedną taką substancję. O jakich składnikach mowa?

Poznaj bohaterską piątkę wspaniałych składników, które pełnią w kosmetykach funkcję magicznych substancji odmładzających.

Jakie są popularne składniki kosmetyków odmładzających?

1. RETINOL / WITAMINA A

Retinol to tak właściwie pochodna witaminy A, ale zwykło się stosować te określenia wymiennie. To bardzo popularny składnik kosmetyków anti-age, choć równie często wykorzystuje się go w kuracjach przeciwtrądzikowych.

Jeśli tylko stosujemy retinol zgodnie z zasadami (w przeciwnym razie możemy nabawić się podrażnień), to:

  • pobudza produkcję kolagenu i elastyny ważnych dla utrzymania prawidłowego napięcia skóry;
  • przyspiesza złuszczanie się naskórka, dzięki czemu regeneracja jest szybsza, a skóra się ujednolica;
  • reguluje wydzielanie sebum, a także odblokowuje i zwęża pory, dzięki czemu zmniejsza trądzik i wągry.

To trzy najważniejsze, ale rzecz jasna nie jedyne właściwości retinolu. Ten składnik ma przebadane i potwierdzone działanie anti-age. Odmładza na wielu płaszczyznach i na wiele różnych sposobów.

2. KOLAGEN

Kolagen to białko, które jest jednym z najważniejszych składników skóry. Zbudowane jest z aminokwasów, a samo służy do budowy tkanek – jest spoiwem komórek w skórze i chrząstkach. Dla osób, które chcą zapewnić młodość swojej skórze, najważniejszy jest kolagen typu I.

Dlaczego kolagen to bardzo istotny składnik kosmetyków anti-age? Ponieważ wraz z wiekiem organizm produkuje coraz mniej kolagenu, co wpływa na pojawianie się pierwszych oznak starzenia się organizmu m.in. utratę jędrności i sprężystości, pojawienie się pierwszych zmarszczek i osłabienie włosów, które stają się cienkie.

Warto wiedzieć, że kolagen nie tylko utrzymuje skórę i włosy w dobrej kondycji, ale też poprawia samopoczucie. Udowodniono także jego działanie antybakteryjne.

3. KOENZYM Q10

Bardzo ważny składnik kosmetyków odmładzających to także ubichinon, czyli koenzym Q10. To organiczny związek, który odpowiada za metabolizm komórkowy i jest naprawdę ważny dla zachowania zdrowia i młodego wyglądu. Nie bez powodu nazywany jest eliksirem młodości:

  • neutralizuje szkodliwe wolne rodniki;
  • przyspiesza proces odnowy komórkowej;
  • hamuje przedwczesne starzenie się skóry;
  • wzmacnia i chroni przed zniszczeniem.

Dużą zaletą koenzymu Q10 jest jego doskonała wchłanialność, bezpieczeństwo, uniwersalność i łatwość w pozyskaniu – nic dziwnego, że to bardzo ceniony składnik kosmetyków anti-age.

4. WITAMINA E

Jeśli mowa o składnikach o działaniu anti-age, nie sposób nie wymienić witaminy E, zwanej inaczej tokoferolem.

To bardzo wartościowa witamina, którą powinniśmy dostarczać w codziennej pielęgnacji. Powód? To właśnie witamina E ma działanie antyutleniające i wspomaga regenerację skóry – dzięki temu skóra nie starzeje się tak szybko, jest gładsza, ma równy koloryt i jest bardziej promienista. Nie ma wątpliwości co do tego, że witamina E działa zdecydowanie na jej korzyść.

5. CERAMIDY

Ostatni składnik, a właściwie grupa składników, to ceramidy. Są to substancje, które naturalnie występują w naskórku i dbają o utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia. To właśnie one tworzą warstwę ochronną skóry, dzięki której nie traci ona tak wielu składników odżywczych i cennej wody, a także nie szkodzą jej mróz, wiatr, temperatura i nadmierne promieniowanie UV. Ceramidy jako składnik kosmetyków anti-age to bardzo trafny wybór – warto szukać ich w kremach i odżywkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *