Świece zapachowe co warto o nich wiedzieć? Domowe spa w najlepszym wydaniu

Przyjemność, spokój i relaks, jaki nas ogarnia dzięki świecącej ciepłym płomieniem świecy jest wprost nie do opisania. Jeśli nie próbowałaś dotąd wieczoru przy aromaterapeutycznej, pachnącej świecy lub kąpieli w relaksującym świetle migoczących płomyków – najwyższy czas ku temu.

Zanim jednak kupisz świeczkę zapachową – sprawdź, co musisz o niej wiedzieć.

Świece zapachowe cieszą się na rynku coraz większą popularnością. Gwarantują cudowną atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi, a ponadto są doskonałym prezentem dla bliskiej osoby, ponieważ większość z nich pełni funkcję dekoracyjną, a zaskakujący, bogaty wybór aromatów sprawia, że nadają się na każdą porę dnia, roku, okazję; nie są już tylko terapią na ciemne i długie, zimne wieczory jesienne czy zimowe.

Zapewniamy, że nie ma nic przyjemniejszego niż popołudnie pachnące cytrynową trawą, werbeną albo świeżymi owocami.

Świece zapachowe – co powinnaś o nich wiedzieć

Przede wszystkim to, że należy je kupować z rozmysłem i że jest różnica w tym, jaką świecę kupisz. Te najtańsze mogą Cię niestety rozczarować nie tylko dlatego, że początkowo pachną intensywne, po czym zapach ulatnia się niemal od razu po ich rozpaleniu… Dzieje się tak , ponieważ ich woń jest skomponowana ze sztucznych aromatów, które nie mają nic wspólnego z naturalnymi olejkami eterycznymi. Jest jeszcze jeden, ważniejszy powód dla których nie powinnaś używać tanich świec zapachowych. Chodzi o ich skład. Co możesz spotkać w różnorodnych świecach aromaterapeutycznych i zapachowych?

  • Stearyna – budzi kontrowersje, ponieważ pozyskuje się ją albo od zwierząt (np. z tłuszczu wołowego), albo z roślin (np. z nieekologicznego oleju palmowego). Świece zrobione z parafiny nie nadają się dla wegan, a ponadto istnieje pogląd, że sama stearyna ma negatywny wpływ na środowisko naturalne.
  • Parafina – pochodzi z węgla brunatnego lub z frakcji ropy naftowej. Palona codziennie po wiele godzin, przy zamkniętych oknach lub w pomieszczeniach które są ich pozbawione (np. łazienka) może pozostawiać osad – jest niemal niedostrzegalny, ale zauważysz go, gdy zetrzesz z mebli czarny pyłek. Warto wiedzieć, że jest on szkodliwy dla zdrowia. Nierafinowana parafina po podpaleniu wydziela m.in. toluen, formaldehyd czy benzol, które są uznawane za toksyczne, a nawet rakotwórcze;
  • Rafinowany wosk parafinowy – to komponent, którego warto szukać w świecach; znajdziesz go w tych o dobrej jakości. Parafina poddana procesowi profesjonalnej rafinacji jest oczyszczona z toksyn i bezpieczna.
  • Wosk pszczeli, olej sojowy – te komponenty to najdoskonalsze składniki świec. Są zdecydowanie najzdrowsze, niestety minusem jest ich wysoka cena. Warto jednak skusić się na nieco droższa świeczkę, ponieważ ekologiczny wosk spala się wolniej i tym samym świeczka zagości w Twoim domu na dłużej. Eko-wosk jest przyjazny dla środowiska, generuje mniej sadzy i nie podrażnia.

Oprócz wosku należy brać pod uwagę na knoty. Jeszcze do niedawna dodawano do nich cynk czy nawet trujący, ciężki ołów, aby były ładnie proste i spalały się równomiernie. Szukaj świec od firm mających klarowną politykę – bezpieczne będą np. knoty z bawełny prostowane ręcznie.

Świece zapachowe – jak się z nimi obchodzić?

  1. Zawsze stawiaj ją w miejscach niedostępnych dla dzieci czy zwierząt i z dala od innych, łatwopalnych przedmiotów. Unikaj też bliskości otwartych okien: nawet niewinny podmuch wiatru może rozniecić płomień.
  2. Nie przenoś płonącej świecy – roztopiony gorący wosk może Cię dotkliwie poparzyć; zawsze poczekaj, aż świeca zastygnie.
  3. Nie wypalaj świecy do końca –zwłaszcza takiej umieszczonej w ozdobnym słoju. Pod wpływem wysokiej temperatury knot palący się przy samym dnie sprawia, że szkło może pęknąć, uwalniając gorący wosk.
  4. Profesjonalne świece mają pokrywki, byś mogła je zdrowo gasić. Jeśli po prostu zdmuchniesz płomień, wytworzy się toksyczna sadza, a nieprzyjemny aromat wypełni całe pomieszczenie. Jeśli świeca nie ma żadnej przykrywki – spraw sobie specjalny kapturek na długiej rączce, przeznaczony do gaszenia świec.
  5. Regularnie przycinaj i oczyszczaj nadpalony knot – świeca wystarczy na dłużej.
  6. Pamiętaj też, że świeca nie powinna być w użytku dłużej niż cztery godziny dziennie (dotyczy to również wosków naturalnych).
  7. Nie pal świec w pomieszczeniach bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Po wonnym seansie koniecznie dobrze przewietrz wnętrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *