Jak pozbyć się pryszczy? Pielęgnacja i kosmetyki dobrane dla ciebie

jak-powstaja-pryszcze.jpg

Białe grudki, czerwone punkciki i czarne kropki to te niedoskonałości, których dziewczyny nienawidzą. Pryszcze pojawiają się na różnych częściach ciała i w najmniej odpowiednim momencie. Jeżeli i ty masz z nimi problem, to poznaj skuteczne sposoby na ich usunięcie. Dzięki nim twoja cera znów stanie się zdrowa i piękna.

Trądzik – jak powstają pryszcze?

Trądzik jest chorobą przewlekłą i trudną do wyleczenia. Pojawia się w związku z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych, wahaniem poziomu hormonów, uwarunkowaniami genetycznymi oraz wieloma innymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Pryszcze najczęściej pojawiają się w strefie T, czyli na brodzie, nosie i czole; mogą także występować na dekolcie i plecach. Jeżeli na skórze jest bardzo duża ilość sebum, to bakterie wywołujące trądzik namnażają się w bardzo szybkim tempie. Skutek? Na skórze pojawia się jeszcze więcej krostek.

Dlaczego powstaje trądzik?

Przyczynami powstawania trądziku są między innymi:

  • zaburzenia hormonalne;
  • uwarunkowania genetyczne;
  • nieprawidłowa praca gruczołów łojowych;
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków;
  • brak należytej pielęgnacji;
  • zbyt długie opalanie się bez właściwego zabezpieczenia;
  • dieta bogata w węglowodany, mleko, cukier i żywność wysoko przetworzoną;
  • palenie papierosów i spożywanie alkoholu;
  • dotykanie twarzy brudnymi rękami.

Jak dbać o skórę trądzikową?

Sposób pielęgnacji skóry trądzikowej uzależniony jest od fazy choroby. Jeżeli ma łagodny przebieg, to wystarczy stosować się do podstawowych zasad higieny. Jeśli ma charakter ciężki, to konieczna jest wizyta u dermatologa, który przepisze nam odpowiednie leki. Do pielęgnacji cery trądzikowej używaj kosmetyków nawilżających i łagodzących. Nie zaleca się stosowania produktów wysuszających, z zawartością alkoholu lub peelingów gruboziarnistych – mogą podrażnić skórę i doprowadzić do zaognienia się problemu z pryszczami. W kosmetykach do pielęgnacji cery trądzikowej powinny znaleźć się takie składniki: tlenek cynku (absorbuje sebum, ma działanie antybakteryjne i łagodzące), propolis (ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze), nadtlenek beznoilu (złuszcza i rozjaśnia przebarwienia), siarka (ma działanie antyseptyczne).

Działanie kosmetyków do skóry trądzikowej polega na ograniczeniu objawów tej choroby do:

  • zwalczenia zakażenia bakteryjnego;
  • ograniczenia stanu zapalnego oraz zmniejszenia krostek i grudek;
  • zmniejszenia wydzielania sebum;
  • przyspieszenia złuszczania martwych komórek i oczyszczania porów skóry.

Jak szybko usunąć pryszcze?

W pielęgnacji skóry trądzikowej ważnych jest sześć etapów:

  1. OCZYSZCZANIE. Skóra ze skłonnością do powstawania trądziku powinna być regularnie i dokładnie oczyszczana w kurzu, brudu i makijażu. Najlepiej jest robić to dwa razy dziennie z zastosowaniem żelów, pianek, mleczek i innych produktów o gęstej konsystencji. Dzięki temu nawilżysz cerę, a nie przesuszysz jej i nie doprowadzisz do zaognienia się zmian trądzikowych. Nie używaj produktów, które zawierają alkohol; wystarczy ci tylko letnia woda.
  2. ZŁUSZCZANIE. Peeling skóry trądzikowej powinien być delikatny, enzymatyczny i drobnoziarnisty. Usuwanie martwych komórek naskórka i zanieczyszczeń jest bardzo ważne, żeby nie dopuścić do pojawienia się większych zmian trądzikowych. W przypadku poważniejszych zmian trądzikowych, wskazany jest peeling chemiczny przeprowadzony w gabinecie dermatologicznym lub pod okiem doświadczonej kosmetolog.
  3. NAWILŻANIE. Kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej nie powinny zawierać tłustych substancji i muszą mieć lekką formułę. Najlepsze będą produkty hipoalergiczne i takie, które nie powodują powstawania zaskórników.
  4. MATOWIENIE. Czy wiesz, że zbyt częste stosowanie pudru matującego obciąża skórę i prowadzi do pojawiania się nowych krost i zaskórników? Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem będą bibułki matujące, które zbierają nadmiar sebum i zapobiegają świeceniu się skóry zwłaszcza w strefie T. Ten niepozorny produkt świetnie nadaje się do odświeżenia makijażu.
  5. KAMUFLOWANIE. To tylko tymczasowy sposób pozbycia się pryszczy. Posłużą ci do tego korektory, podkłady lub pudry o działaniu antybakteryjnym. Nie powinny zawierać tłuszczowych składników i wysuszających substancji. Pamiętaj, żeby dobrać odpowiedni odcień, który dopasuje się do kolorytu cery. Kosmetyk powinien mieć też taką formułę, którą z łatwością rozetrzesz na skórze.
  6. NIEWYCISKANIE. Nie wolno dotykać twarzy brudnymi rękami. Nie należy też wyciskać dobrze widocznych i dopiero co powstających zmian trądzikowych. Ingerowanie, które odbywa się w taki sposób, może zaognić stan zapalny, przedłużyć czas gojenia się i doprowadzić do pojawienia się przebarwień i nowych zmian trądzikowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *