Jakich kosmetyków absolutnie ze sobą nie łączyć? 

Półki w łazience aż uginają się od kremów, toników, maseczek, a kosmetyków wciąż Ci przybywa, bo nie możesz przejść obojętnie obok promocji w drogerii? Używasz wielu kosmetyków i masz pootwierane kilka słoiczków kremów jednocześnie? Musimy Cię zmartwić: masz marne szanse, by Twoja skóra wyglądała dobrze- Taki nieład pielęgnacyjny wprowadza jedynie chaos, a Ty sprawiasz, że kosmetyki, które wchodzą ze sobą w interakcję, pogarszają kondycję skóry, zamiast ją poprawiać. Dlatego dziś dowiesz się z naszego artykułu, jakich kosmetyków nie należy ze sobą łączyć, aby nie zamęczyć skóry. 

Dobrze dobrane składniki kosmetyczne — dlaczego to ważne? 

Niektóre składniki kosmetyczne są doskonałymi duetami pielęgnacyjnymi — uzupełniają się o w swoim działaniu i są tandemem w walce o piękną skórę. Jednak są też takie, które działają odwrotnie. Wchodzą ze sobą w interakcje, tworząc składniki podrażniające skórę. Krosty, stany zapalne, zaczerwienienia, naczynka, łojotok, suche skórki — to ułamek tego, co mogą zrobić źle sparowane składniki. Dodatkowo są też takie składniki, które w zestawieniu z nieodpowiednimi zostają zneutralizowane i przestają działać.

Jakich kosmetyków absolutnie ze sobą nie łączyć? 

1. Różnorodnych pH

Nie łącz ze sobą kwaśnych i zasadowych kosmetyków. Warto przypomnieć, że kwaśne to takie, w których pH ma mniej niż 7, a zasadowe, więcej niż 7. Takie połączenie spowoduje zobojętnienie kosmetyków. Innymi słowy — nie będą one działać.

2. Nie łącz retinolu z: witaminą C, kwasami AHA/BHA

3. Różnych typów peelingów

Nie łącz ze sobą nigdy peelingów enzymatycznych oraz mechanicznych. Przesadzisz z pielęgnacją i uwrażliwisz skórę, a jej stan zacznie się pogarszać.  Lepiej zdecyduj się na jedno, regularne złuszczanie sprawdzoną metodą.

5. Niacynamidu z witaminą C

To zły duet, bardzo podrażniający skórę.

6. Kwasów  AHA/BHA z cynkiem

Po prostu cynk neutralizuje ich działanie.

7. Samoopalacza z kwasami AHA/BHA. 

To szybki i niestety gwarantowany patent na przebarwienia skórne.

8. Nadtlenku benzoilu z witaminą C, retinolem i tretynoiną

Takie zestawienie sprawi, że składniki neutralizują swoje właściwości – gdyż hamuje on działanie tych substancji.

Jakie składniki są razem zgranym duetem?

Warto przy okazji wspomnieć, jakie składniki kosmetyczne warto stosować w duecie.

Witamina C + kremy z filtrem

Witamina C to królowa pielęgnacji skóry, bardzo silny antyoksydant spowalniający proces starzenia skóry. Z kolei kremy z filtrem chronią nas przed fotostarzeniem, odbijając promieniowanie UVA i UVB. Te dwa związki połączone w pielęgnacji  to silny duet, który będzie nadawał naszej skórze blasku, chronił ją przed przedwczesnym powstawaniem zmarszczek oraz przebarwieniami.

Retinol + kwas hialuronowy

Retinol to bez wątpienia jeden ze składników, który ma silne działanie odmładzające. Regularnie stosowany spłyca zmarszczki, działa przeciwtrądzikowa, rozjaśnia przebarwienia. Jednak w zbyt dużych stężeniach może doprowadzić do podrażnień i wysuszenia skóry. Warto jest go połączyć z kwasem hialuronowym — silnie nawilżającą substancją, która pomoże zachować równowagę między nawilżeniem a wysuszającym i podrażniającym działaniem retinolu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *