Skóra twarzy jest cienka i wrażliwa, dlatego opala się szybko i mocno. Ze względów estetycznych opalanie twarzy nie jest zalecane przez dermatologów, ale możliwe po zastosowaniu odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Jakie są rodzaje promieniowania słonecznego i filtrów przeciwsłonecznych? Jak przygotować twarz do opalania na słońcu i jak powinno przebiegać opalanie twarzy na słońcu? Na czym polega opalanie twarzy bronzerem i samoopalaczem?
Rodzaje promieniowania słonecznego
Ochrona przeciwsłoneczna polega na stosowaniu kremów z filtrem UVA i UVB. Promieniowanie UVA jest odpowiedzialne za szybsze starzenie się skóry, to znaczy powstawanie zmarszczek, przebarwień i popękanych naczynek, z kolei promieniowanie UVB sprawia, że skóra nabiera ciemniejszego koloru, ale może powodować poparzenia słoneczne.
Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych
W kosmetykach występują dwa rodzaje filtrów, które chronią skórę przed słońcem: fizyczne i chemiczne. Wiele z nich zawiera filtr zarówno chemiczny, jak i fizyczny; dzięki temu nawet jeżeli jeden z nich ulegnie destabilizacji, skóra nadal będzie chroniona przed promieniowaniem. Filtry fizyczne odbijają światło słoneczne, dlatego nawet po rozsmarowaniu pozostawiają po sobie biały ślad. Kosmetyki, które zawierają filtry fizyczne, są tłuste. Z kolei filtry chemiczne pochłaniają promieniowanie słoneczne i neutralizują je. Niestety, szybciej ulegają destabilizacji, to znaczy tracą swoje właściwości ochronne wraz z upływem czasu lub w reakcji z niektórymi składnikami kosmetyków kolorowych.
Kremy z filtrami są opisywane za pomocą wskaźnika SPF (określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVB) i wskaźnika PPD (wyznacza ochronę przed promieniami UVA). Zazwyczaj ochrona przed UVA jest trzykrotnie niższa od wskazanego na opakowaniu SPF. Kremy określane jako „blokery” nie istnieją ‒ żaden z nich nie zapewnia skórze stuprocentowej ochrony przed promieniowaniem. Z kolei najwyższy filtr przeciwsłoneczny to (SPF) 50+.
Jak przygotować twarz do opalania na słońcu?
Aby równomiernie opalić twarz, dzień wcześniej należy wykonać delikatny peeling i natłuścić skórę ulubionym kremem nawilżającym. Oczywiście regularne oczyszczanie skóry jest niezbędne. Przed aplikacją kolejnej warstwy kremu z filtrem warto spryskać skórę twarzy wodą termalną lub przetrzeć ją tonikiem/ płynem micelarnym. Na opalanie twarzy należy poświęcać jedynie kilka minut dziennie.
Opalanie twarzy na słońcu
Aby opalić twarz na słońcu, należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Ponieważ ‒ jak ustaliliśmy ‒ skóra twarzy jest cienka i wrażliwa, stosowanie kremów z wysokim filtrem UV to konieczność. Warto wybierać kosmetyki przeznaczone do twarzy, ponieważ zwykle są niekomedogenne (nie zatykają porów i nie tłuszczą skóry).
Krem przeciwsłoneczny należy nakładać pół godziny przed ekspozycją skóry na słońce. Aby odpowiednio chronił skórę, na twarz i szyję aplikujemy dwa mililitry kosmetyku w myśl zasady im więcej, tym lepiej (omijamy powieki, aby uniknąć podrażnień). Najważniejsze jest pokrycie kremem wszystkich znamion i pieprzyków. Jeżeli przebywamy na plaży, krem przeciwsłoneczny (nawet wodoodporny) musimy aplikować co dwie, trzy godziny oraz po kąpieli w morzu, wytarciu skóry ręcznikiem i spoceniu się. Krem z filtrem powinien zostać dobrany do fototypu skóry (im jaśniejsza karnacja, tym wyższy filtr). Ochronę twarzy uzupełniamy za pomocą pomadki do ust i kremu pod oczy z filtrem UV.
Część kosmetyków kolorowych może destabilizować filtry, dlatego makijaż należy nakładać na twarz dziesięć, dwadzieścia minut po aplikacji kremu lub całkowicie z niego zrezygnować. Z kolei kosmetyków pielęgnacyjnych w ogóle nie nakładamy po nałożeniu kremu z filtrem. Chociaż wiele podkładów ma filtr SPF 10, to zwykle nie zapewniają one dobrej ochrony przeciwsłonecznej. Produktami, które łączą w sobie własności kryjące podkładu z działaniem przeciwsłonecznym kremów do opalania, są koloryzujące kremy z filtrem. Takie kosmetyki w przeciwieństwie do klasycznych kremów przeciwsłonecznych z filtrami fizycznymi nie bielą skóry. Ponadto maskują niedoskonałości, nadają cerze zdrowy odcień i często zawierają składniki pielęgnujące, przez co przypominają kremy BB. Występują w wielu odcieniach, dlatego łatwo je dopasować do karnacji.
Opalanie twarzy bronzerem
Bronzery do opalania twarzy powinny mieć ciepły odcień w przeciwieństwie do bronzerów do konturowania, które mają odcień zimny. Odcień powinien być o maksymalnie dwa tony ciemniejszy od karnacji. Bronzer nakładamy za pomocą dużego pędzla w miejsca, na które naturalnie pada słońce, czyli na górną część czoła, zewnętrzną część całej twarzy, górną część kości policzkowych, mostek nosa, podbródek i obojczyki. Produkt z brokatowymi drobinkami powinien być aplikowany na wybrane partie twarzy, na przykład na kości policzkowe. Bronzery sypkie nakładamy na przypudrowaną twarz, a kremowe bezpośrednio na podkład, bazę lub krem BB. Wyrównujemy bronzer przy linii włosów oraz nie pomijamy szyi i uszu.
Opalanie twarzy samoopalaczem
Samoopalacz to druga obok bronzera bezpieczna alternatywa dla kąpieli słonecznych. Ten pierwszy można nakładać dłonią, specjalną rękawicą lub pędzlem kabuki. Do jednorazowej aplikacji wystarczy ilość produktu wielkości ziarnka grochu, którą nakładamy na czoło, nos i policzki, po czym rozprowadzamy ruchami okrężnymi. Nie zapominamy o uszach, przestrzeni za uszami i szyi. Po aplikacji samoopalacza brwi, usta i linię włosów można przetrzeć wacikiem. Dla podtrzymania efektu warto powtarzać aplikację tego kosmetyku dwa, trzy razy w tygodniu. Samoopalacze występują w różnych odcieniach, dlatego preparat należy dobrać do karnacji.