Jak określić porowatość włosów? Pielęgnacja włosów wysokoporowatych, środnioporowatych i niskoporowatych

Sposób pielęgnacji włosów należy dopasować do rodzaju porowatości włosów, czyli stopnia odchylenia łusek od ich powierzchni. Jak określić porowatość włosów oraz czym charakteryzują się włosy niskoporowate, wysokoporowate i średnioporowate? I wreszcie: na czym polega pielęgnacja włosów niskoporowatych, wysokoporowatych i średnioporowatych?

Jak określić porowatość włosów?

Ze względu na rodzaj porowatości włosy dzielimy na:

  • Włosy niskoporowate
    Takie włosy uchodzą za ogólnie zdrowe. Zwykle są odporne na stylizację i źle się układają. Z drugiej strony, nie puszą się i nie elektryzują oraz mają blask.
  • Włosy wysokoporowate
    Takie włosy są suche i zniszczone oraz mają tendencję do puszenia. Chociaż źle znoszą stylizację na ciepło, to dobrze się układają.
  • Włosy średnioporowate
    Łączą w sobie cechy włosów nisko- i wysokoporowatych. Włosy średnioporowate ma wiele osób, i to na własne życzenie. Włosy zdrowe, czyli niskoporowate, bardzo łatwo zniszczyć zbyt częstą stylizacją, regularnym powtarzaniem szkodliwych zabiegów fryzjerskich oraz niewłaściwą lub niewystarczającą pielęgnacją.

Test na porowatość włosów

Jeżeli powyższe charakterystyki są niewystarczające w określeniu rodzaju porowatości włosów, warto wykonać pewien test. W tym celu należy napełnić szklankę letnią lub ciepłą wodą, wrzucić do niej jeden swój włos i zostawić go tam na pięć, dziesięć minut. Po upływie tego czasu sprawdzamy, gdzie znajduje się włos; jeżeli na powierzchni wody, nasze włosy są niskoporowate, a jeżeli całkowicie pod wodą ‒ wysokoporowate. Włos, który częściowo się zanurzył, jest średnioporowaty.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate źle reagują na proteiny, ponieważ łatwo je obciążyć. Warto je pielęgnować za pomocą lekkich odżywek z dodatkiem ziół i niektórych emolientów, na przykład oleju kokosowego, masła shea lub masła kakaowego.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate potrzebują emolientów (na przykład oleju winogronowego i słonecznikowego) oraz humektantów (między innymi aloesu, gliceryny, mocznika i miodu). Obie te grupy substancji powinny znaleźć się w maskach, odżywkach i olejkach. Po myciu warto zrobić kwaśną płukankę, na przykład octową, która domknie łuski włosów.

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate są najłatwiejsze w pielęgnacji i dobrze się układają. Nie potrzebują masek, a jedynie odżywek z humektantami i proteinami, zwłaszcza jedwabiu, mleka, pszenicy, keratyny i żółtka.

Porowatość włosów ‒ uwagi końcowe

Określenie rodzaju porowatości włosów ułatwia dobranie odpowiedniego sposobu pielęgnacji, ale nie należy przesadnie przywiązywać się do tej klasyfikacji. Nic nie jest równie cenne jak obserwacja swoich włosów: tego, jak reagują na poszczególne zabiegi i ich kolejność oraz na kosmetyki.

Niezależnie od porowatości, włosy u nasady są zdrowsze, bo czerpią nawilżenie i składniki odżywcze z samej skóry. Z kolei końcówki są najbardziej zniszczone, dlatego wymagają szczególnej troski. Warto podzielić swoje włosy na strefy, przyjrzeć się im dokładnie i określić ich potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *