Hydrolaty, czyli naturalna i skuteczna pielęgnacja cery

video-pink-flowers-floating-in-bowl-of-water-from-top-view-spa-decoration_vaj6fxqol__F0000

Coraz większą popularność zyskuje naturalna pielęgnacja skóry. Dlaczego? Bo o wiele lepiej odpowiada potrzebom naszego ciała niż używanie produktów stworzonych w laboratoriach. Jednym z naturalnych kosmetyków jest hydrolat, który spełnia wiele funkcji i dobrze oddziałuje na skórę.

Czym jest hydrolat?

Hydrolaty to wody roślinne (przeważnie kwiatowe) pozyskiwane jako produkt uboczny destylacji parą wodną roślin. Głównym produktem całego procesu jest olejek eteryczny, który stosuje się w produkcji perfum i kosmetyków. Drugą substancją uboczną jest hydrolat zawierający cenne substancje aktywne. Ma delikatny zapach, bo znajduje się w nim bardzo mało olejku eterycznego. Poziom pH hydrolatu zbliżony jest do pH naszej skóry. Z tego powodu może być stosowany zamiast toniku.

Komu poleca się hydrolaty?

Hydrolaty mogą być stosowane do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, począwszy od cer wrażliwych, a skończywszy na trądzikowych. Hydrolaty mają różne właściwości, dlatego należy dopasować je do odpowiedniego typu skóry. Niestety nie wszyscy mogą używać hydrolatów. Są to przede wszystkim alergicy, osoby z AZS i kobiety w ciąży. Oto przykłady niektórych wód kwiatowych:

  • hydrolat z róży damasceńskiej – zawiera antyoksydanty; ma działanie nawilżające, odświeżające, łagodzące i przeciwzapalne; poleca się go do pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej, wrażliwej i dojrzałej;
  • hydrolat z lipy – bogaty w antyoksydanty, witaminy, sole mineralne i kwasy organiczne; ma właściwości przeciwzapalne, nawilżające, łagodzące, odświeżające i ochronne; najlepiej sprawdzi się na skórze suchej, wrażliwej i odwodnionej;
  • hydrolat z mięty pieprzowej – zawiera flawonoidy, taniny, kwasy fenolowe; działa odświeżająco, ściągająco, antyseptycznie, antybakteryjnie i regenerująco; jest przeznaczony do cery tłustej, trądzikowej i do skóry głowy z łupieżem;
  • hydrolat z zielonej herbaty – jest bogaty w antyoksydanty; ma właściwości odświeżające, łagodzące, przeciwzapalne, nawilżające; sprawdzony w pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, tłustej i trądzikowej.

Jak stosować hydrolaty?

Hydrolaty nakłada się na umytą skórę, zamiast toniku. Wodę kwiatową można też stosować do rozrobienia maski glinkowej lub innych sproszkowanych produktów. Może posłużyć także jako odświeżająca mgiełka do ciała lub płyn do kompresów pod oczy. Hydrolat znajdzie także zastosowanie w pielęgnacji włosów. Można dodać go do szamponu lub wykorzystać jako kosmetyk do pielęgnacji skóry głowy. Przyda się również do złagodzenia podrażnień po depilacji i jako kojący płyn zapobiegający powstawaniu stanów zapalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *