Trądzik na plecach to dosyć uciążliwy, często żenujący kłopot, którego niełatwo się pozbyć. Przyczyny powstawania krostek mogą być różne. Przyjęło się myśleć, że jest to problem, który dotyka głównie nastolatków, jednak dane statystyczne wskazują na to, że dorośli w równym stopniu cierpią na trądzik na plecach.
Skąd się on bierze i w jaki sposób skutecznie zażegnać trądzik na plecach? Czy istnieje naturalny i skuteczny sposób na zwalczenie wyprysków?
Trądzik na plecach – przyczyny powstawania
W wieku nastoletnim jest to normalna sprawa; trądzik wiąże się wówczas z nadmierną produkcją hormonów, zaś te wpływają na nadmierne wydzielanie sebum, to z kolei prowadzi do zatykania ujść gruczołów łojowych. Efektem jest powstawanie zaskórników oraz nieestetycznych, bolesnych grudek. Ta forma trądziku zazwyczaj znika w dorosłym wieku.
Niedoskonałości na dorosłych plecach mają wiele innych przyczyn. Skuteczne leczenie trądziku opiera się tu przede wszystkim na odkrycie tego, co go tworzy i jaka jest przyczyna krostek.
Najczęstsze przyczyny trądziku na plecach u dorosłych to:
- zmiany hormonalne – nadmiar androgenów u mężczyzn, zwiększona aktywność estrogenów w 23, 24 dniu cyklu miesiączkowego u kobiet, zaburzenia pracy tarczycy itp.,
- nadpotliwość połączona z nieodpowiednią higieną,
- zła dieta – jedzenie słodyczy oraz sięganie po przetworzoną żywność,
niektóre leki (antyalergiczne, antydepresanty, leki przeciwzapalne), - źle dobrana antykoncepcja,
- przewlekły stres.
Proste, domowe sposoby na trądzik u dorosłych
Czasem wystarczą naprawdę niewielkie zmiany, aby pozbyć się trądziku na plecach czy innych miejscach na ciele.
- Ustal, jakie pokarmy spożywane w codziennej diecie mogą powodować powstawanie krostek; zrezygnuj ze słodyczy, ostrych potraw, przetworzonej żywności i fast foodów.
- Zaopatrz się w odpowiednie kosmetyki do mycia i pielęgnacji.
- Jedz produkty bogate w cynk – wątróbkę, białą fasolę, kaszę gryczaną, pestki dyni.
- Pij wodę – około 8 szklanek dziennie, by wypłukać toksyny z organizmu.
- Sięgaj po napary ziołowe (szałwia, rumianek, pokrzywa i skrzyp, bratek); możesz je też stosować do kąpieli lub okładów na plecy, ponieważ odkażają skórę i odświeżą ją.
Trądzik na plecach produkty i kosmetyki
Skóra z krostkami wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Na plecy używaj tych samych kosmetyków, które przeznaczone są do pielęgnacji twarzy – żele i pasty do mycia, antytrądzikowe toniki, kremy na krostki i zmiany skórne.
Pamiętaj też o dokładnym oczyszczaniu skóry (wiele żeli i past ma działanie oczyszczające – działają jak łagodne peelingi enzymatyczne lub mechaniczne). To sprawiło, że pozbędziesz się zalegającego sebum oraz martwego naskórka, a także nasilisz chłonność skóry i wzmocnisz wchłanianie się kosmetyków.
Raz w tygodniu używaj peelingu enzymatycznego – jest delikatny i nie roznosić bakterii na powierzchni skóry.
Do nawilżania skóry i zwalczania grzybów i mikrobów odpowiedzialnych za trądzik świetnie sprawdzi się natomiast olej tamanu. Jak działa on na skórę?
- Wyrównuje koloryt;
- poprawia kondycję skóry;
- działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie;
- wspomaga regenerację;
- łagodzi stany zapalne;
- zwalcza niedoskonałości;
- zapobiega powstawaniu nowych;
- chroni skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
Dobre rezultaty da też specjalny żel do mycia ciała o działaniu antybakteryjnym, stworzony specjalnie dla skóry trądzikowej. Jego działanie antyseptyczne i lecznicze będzie się opierało przede wszystkim na olejkach eterycznych.
Dodaj komentarz