Może pojawić się w wyniku zaniedbania, urazu lub choroby. Zbagatelizowane, może doprowadzić do nasilenia zaburzeń neurologicznych, kalectwa, a nawet przedwczesnej śmierci. Wady postawy: rodzaje, przyczyny i zapobieganie.
Wady postawy – przyczyny:
- wrodzone deformacje,
- choroby przewlekłe,
- unieruchomienie,
- przebyte operacje,
- zaniedbania.
Zaniedbania to najczęstsza przyczyna wad postawy. Najpopularniejsze z nich to:
- niewłaściwa pielęgnacja we wczesnym dzieciństwie (zaniedbanie rodziców);
- wykonywanie przez dziecko czynności w szkodliwych pozycjach, co wynika na przykład z nieprawidłowo dobranego biurka lub krzesła (zaniedbanie rodziców);
- nieuzasadnione zwalnianie dziecka z lekcji wychowania fizycznego (zaniedbanie rodziców);
- zaniedbane wady wzroku lub słuchu;
- nadwaga;
- siedzący tryb życia.
Wady postawy – rodzaje:
Kifoza
Kifoza przejawia się wygięciem kręgosłupa do tyłu. Dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Kifoza może mieć różne przyczyny: zazwyczaj powstaje pod wpływem dźwignięcia ciężkiego przedmiotu i objawia się paraliżującym bólem. Bywa konsekwencją chorób, na przykład gruźlicy, krzywicy, złamań, zapaleń i chorób nowotworowych, lub następstwem garbienia się. Garbienie prowadzi do ściśnięcia płuc, ograniczenia ruchów klatki piersiowej i trudności w oddychaniu.
Lordoza
Lordoza polega na przednim wygięciu kręgosłupa, któremu towarzyszą zmiany w odcinku szyjnym i zwyrodnieniowe narośla; powodują ból i ograniczają jakiekolwiek ruchy kręgosłupa. Lordoza jest korygowana poprzez noszenie gorsetu ortopedycznego, a w ostateczności – operacyjnie.
Skolioza
Skolioza to inaczej boczne skrzywienie kręgosłupa. Może pojawić się w okresie dzieciństwa, w wyniku urazu lub wskutek bólu. Skolioza pourazowa wyróżnia się tym, że jej objawy same ustępują. Ta wada postawy występuje na różnych odcinkach kręgosłupa: piersiowym, lędźwiowym, szyjnym. Prawdopodobnie jest chorobą genetyczną o nieustalonej przyczynie.
Wady postawy – zapobieganie
W celu skorygowania wady postawy zaleca się aktywność fizyczną, z tym że uprawianie jednej dyscypliny sportu może być niewystarczające lub wręcz szkodliwe. Wtedy wskazana jest gimnastyka korekcyjna. Ponadto rodzice powinni dbać o eliminowanie złych nawyków ich dzieci podczas wykonywania codziennych czynności.
Dodaj komentarz