Jest tania i smaczna. Pomaga schudnąć i dobrze wpływa na urodę. Zapomniana na wiele lat, wróciła do łask. Kasza jaglana: jakie ma właściwości, jak prawidłowo ją gotować i jakie są propozycje potraw na jej bazie?
Kasza jaglana – właściwości
Kaszę jaglaną robi się z prosa. To zboże, które nie uczula i jest pozbawione glutenu, dlatego jest idealne dla alergików i osób chorych na celiakię.
Właściwości kaszy jaglanej:
- jest zasadotwórcza – wspomaga trawienie i pomaga przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie;
- jest bogata w krzem, który poprawia wygląd włosów i paznokci oraz elastyczność skóry. Krzem chroni mózg przed zmianami chorobowymi i odgrywa ważną rolę w profilaktyce choroby Alzheimera;
- jest źródłem wielu witamin i substancji mineralnych takich jak: żelazo, potas, magnez, miedź, wapń i fosfor oraz witamin z grupy B.
Kasza jaglana – jak prawidłowo ją gotować?
Jest wiele sposobów na to, jak gotować kaszę jaglaną. Żeby nie była gorzka, najlepiej zalać ją wrzątkiem, wymieszać i odcedzić. Następnie przełożyć do rondelka, zalać wrzątkiem i dodać szczyptę soli.
Kasza jaglana – propozycje potraw
- Jaglanka (jaglana owsianka)
Jedną szklankę kaszy i dwie szklanki wody gotuj na małym ogniu tak długo, aż kasza wchłonie wodę. Można pogotować ją tylko chwilę, po czym przykryć i zawinąć w koc na 10–12 minut. Dodaj mleko, owoce i przyprawy. - Wegańskie pasztety, kotlety mielone i wegeburgery.
- Deser, na przykład mus lub budyń z kaszy jaglanej
Ugotuj kaszę nie w wodzie, lecz w mleku, ale przedtem tradycyjnie przepłucz ją we wrzątku. - Jaglana kuchnia libańska: sałatka tabbouleh z kaszą jaglaną zamiast kaszy bulgur.
- Jaglana kuchnia włoska: risotto z kaszą jaglaną zamiast ryżu.
- Jaglana kuchnia polska: kasza jaglana z jabłkami zamiast ryżu z jabłkami, gołąbki z kaszą jaglaną zamiast gołąbków z ryżem, pierogi ruskie nadziewane kaszą jaglaną, a nie tradycyjnie twarogiem, krupnik z kaszą jaglaną, a nie tradycyjnie z kaszą jęczmienną.
Dodaj komentarz