Pomadka to kosmetyk, po który najwcześniej, jeszcze w szkole podstawowej, sięgają młode damy. Dla niektórych kobiet pomalowane usta to pełen makijaż. Pomadki mogą poprawić wygląd warg, to znaczy optycznie je powiększyć, zatuszować ich asymetrię, podkreślić ich barwę lub przeciwnie ‒ nadać im kosmiczny kolor. Jak wybrać odpowiednią pomadkę, skoro ich wybór jest taki ogromny, i jak ją przechowywać, aby służyła nam jak najdłużej? Kiedy i w jakich okolicznościach powstał ten uniwersalny kosmetyk?
Kiedy powstała pomadka?
Barwienie warg ma długą historię, która ma korzenie już w starożytności. Rolę pomadki pełniły wtedy prymitywne barwniki, takie jak martwe żuki czy odłamki skał. Współczesne szminki pojawiły się w 1915 roku i zrobiły furorę w branży filmowej jako atrybut aktora czarno-białego kina niemego. W ten sposób filmowcy z tamtego okresu starali się ułatwić widzom interpretację mimiki twarzy aktorów i rzeczywiście ‒ ciemne usta na jasnej twarzy wyrażały więcej niż wargi w kolorze skóry.
Dzięki Elizabeth Arden pomadka przestała być stosowana jedynie przez gwiazdy i trafiła do zwykłych kobiet. Także ona rozszerzyła ofertę szminek o kilka odcieni czerwieni.
Od tamtej pory dużo się zmieniło. Mamy do wyboru pomadki w sztyfcie, w pędzelku i w gąbeczce, we wszystkich kolorach tęczy i nie tylko oraz o wielu różnych właściwościach, a także milion marek kosmetycznych. Wobec tego jak wybrać odpowiednią pomadkę?
Jak wybrać pomadkę?
Kolor i właściwości pomadki to podstawowe kryteria wyboru tego kosmetyku.
1. Kolor pomadki
Oferta kolorystyczna jest bardzo bogata ‒ szminki występują w klasycznych odcieniach, takich jak czerwień, róż czy nude, i w barwach zupełnie niecodziennych, na przykład w czerni, fiolecie i zieleni. Kolor pomadki, niezależnie od indywidualnych preferencji, powinien być twarzowy i dostosowany do okoliczności (poranny spacer brzegiem morza, kolacja z ukochaną osobą w eleganckiej restauracji a może szalona noc w klubie?).
2. Właściwości pomadki
Istnieją szminki matowe (matte/ matt) i błyszczące (super gloss), wodoodporne (waterproof) i bardzo trwałe (long lasting). Wiele kobiet wybiera pomadki nawilżające (moisturizing), które nie tylko barwią usta, lecz także je pielęgnują.
Także ze względu na właściwości pomadkę należy dobierać do indywidualnych potrzeb. Niektóre kobiety chcą cieszyć się pięknymi ustami przez całą noc, innym zależy na tym, aby szminka, którą kupują, nie wysuszała warg.
Jak przechowywać pomadkę?
Temperatura, w której przechowuje się pomadkę, nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza ‒ nawet jeżeli szminka się w niej nie stopi, to jej trwałość może ulec skróceniu. Najlepiej byłoby trzymać pomadkę w chłodnym, zacienionym miejscu, a przynajmniej z daleka od kaloryferów i innych źródeł ciepła.
Pomadka nie powinna być używana dłużej niż to sugeruje data ważności. Ten kosmetyk podczas każdej aplikacji, czyli nawet kilka razy dziennie, ma kontakt z ustami i śliną, a przy tym nie kwalifikuje się do mycia. Aby przedłużyć jego użyteczność, a przy okazji ochronić się przed infekcją bakteryjną, warto zaopatrzyć się w pędzelek do aplikacji pomadki i myć go po każdym użyciu.
Rodzaje pomadek
Pomadki można podzielić według właściwości lub formy. I tak ‒ mamy do wyboru klasyczne szminki w sztyfcie, szminki w tubce, z aplikatorem w postaci pędzelka lub gąbeczki i w pudełeczku.
O ile tego, jak wyglądają pomadka w sztyfcie i z aplikatorem oraz jak je stosować, nie ma potrzeby tłumaczyć, o tyle na pewno nie każdy miał do czynienia z pomadką w tubce i w pudełeczku. Tubka ze ściętym ustnikiem to forma typowa dla błyszczyka. Jest wygodna, ponieważ nie wymaga korzystania z dodatkowych akcesoriów do aplikacji. Inaczej sprawy się mają z pomadką w pudełeczku, ponieważ do jej rozprowadzenia niezbędny jest pędzelek. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć własnej opuszki, ale to rozwiązanie nie jest zbyt precyzyjne ani higieniczne.
Dodaj komentarz