Gdy nadchodzą jesienne i zimowe chłody, oraz długie wieczory, jedną z ulubionych metod relaksacji jest odprężająca, gorąca kąpiel w wannie pełnej piany. Czy naprawdę jest dla nas tak korzystna? Czy po wyjściu z wanny czujesz się lepiej, czy wręcz odwrotnie? Sprawdź, czy gorąca kąpiel jest dla Ciebie!
Zalety gorącej kąpieli
- Ukojenie po forsownym treningu. Każdy, kto trenuje, poznał już zapewne kojące działanie gorącej kąpieli na znużone mięśnie. Rozszerzone naczynia krwionośne ułatwiają wydzielanie się i rozkład kwasu mlekowego, zmniejszając tym samym ból mięśni.
- Pomoże, jeśli cierpisz na przewlekły ból stawów. Ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne i limfatyczne, więc ciało jest lepiej ukrwione, co uśmierza ból i zmniejsza napięcie.
- Rozluźnia napięcie wywołane stresem. Jeśli towarzyszy Ci nieprzyjemne uczucie spięcia mięśni na skutek stresu — weź gorącą kąpiel. To odprężenie i uspokojenie dla ciała, które można jeszcze spotęgować, dolewając do wanny kilka kropli wybranego olejku eterycznego.
- Działa detoksykująco. To dlatego, że gorąca woda otwiera pory, a zatem organizm może usunąć sporą ilość toksyn.
- Pomaga stracić kalorie! Czy wiesz, że podczas godzinnej kąpieli w gorącej wodzie tracimy tyle samo kalorii co w trakcie półgodzinnego spaceru? Podczas takiego „gorącego” relaksu możemy spalić do 140 kalorii.
- Regularne kąpiele mogą obniżać ciśnienie krwi. To dzięki tlenkowi azotu – cząsteczce, której poziom podnosi się podczas ogrzewania i powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych.
Gorąca kąpiel — wady i przeciwwskazania
Zrezygnuj z gorących kąpieli, jeśli:
- Twoja skóra ma skłonność do pękających naczynek. Niestety wysoka temperatura sprzyja ich rozszerzaniu. Tworzą się nowe pajączki na skórze.
- Masz miesiączkę. Gorąca kąpiel nasili krwawienie, oraz może wywołać dodatkowe osłabienie i zmęczenie.
- Jesteś w ciąży. Rozszerzenie naczyń krwionośnych wywołane gorącem, może zakłócić przepływ krwi przez łożysko i doprowadzić do jego odklejenia, lub krwotoku, a nawet poronienia.
- Masz wysokie ciśnienie, zaburzenia krzepliwości, choroby serca. Czy wiesz, że wzrost temperatury ciała o 1 ℃ przyspiesza bicie serca nawet o 20 uderzeń na minutę? Wówczas spada poziom tlenu, co może wywołać zawroty głowy, a także utratę przytomności.
- Masz suchą skórę. Gorąca woda jeszcze bardziej ją wysuszy i podrażni.
- Masz delikatną lub tłustą skórę głowy. Gorąca woda może źle wpływa na jej kondycję. Nasila się ilość sebum, a włosy zaczynają się przetłuszczać. Skóra głowy może też się znacznie przesuszyć, co prowadzić może do tzw. suchego łupieżu.
Dodaj komentarz