Świadoma pielęgnacja włosów blond. Jak dbać o jasne włosy i co im szkodzi? [TOP 5 błędów]

Włosy blond to jeden z najgorętszych fryzjerskich trendów od wielu lat. Mają wiele zachwycających odcieni, dodają urody i pasują kobietom w każdym wieku. Jasne włosy potrzebują szczególnego traktowania, by były zdrowe, lśniące i nie miały żółtego odcienia. Sprawdź wszystko o świadomej pielęgnacji włosów blond, i zobacz, czego absolutnie nie powinny robić blondynki.

Kosmyki w jasnych kolorach, zarówno te naturalne, jak i farbowane, to włosy, które, aby były piękne, muszą być odpowiednio pielęgnowane. Przy odrobinie systematyczności włosy blond odwdzięczą się nam zjawiskowym blaskiem i miękkością jak z reklam największych marek kosmetycznych. Naturalne blondynki i panie, które zawdzięczają jasny kolor włosów fryzjerom wiedzą, że takie pasma mają tendencję do przesuszania i puszenia, są cienkie, nie lubią także wysokiej temperatury, ale i wilgotnego powietrza.

Włosy blond – jakie odcienie są najmodniejsze 

To jeden z najpiękniejszych i najbardziej lubianych odcieni włosów, który nigdy nie przestanie być modny. Wiele z nas marzy o włosach w odcieniach blondu: słonecznego, chłodnego, czasem nawet całkiem białego, dlatego rozjaśnia i farbuje włosy.

Obecnie każdy dobry fryzjer ma w swojej ofercie farbowanie włosów na blond. Aby odcień był szyty na miarę, powinien współgrać z urodą, cerą, stylem ubierania się. Do wyboru jest wiele rodzajów blondów, najmodniejsze odcienie to:

  • pszeniczny blond – przywodzi na myśl łany zboża, jest naturalny i w miarę uniwersalny. Powinien delikatnie wpadać w ciepłe tony, mimo to pasuje do wielu typów urody i będzie dobry dla pań w różnym wieku;
  • platynowy blond –  zimny, kojarzy się z nowoczesnym lookiem. Nie każdej z nas będzie dobrze w takim kolorze, bo podkreśla niedoskonałości, przebarwienia i sińce pod oczami, potrzebuje też większej uwagi w pielęgnacji włosów. UWAGA! Platyna na włosach w połączeniu z mocną opalenizną to idealna recepta na tandetny wygląd. Zdecydowanie nie polecamy!
  • brond – dedykowany tym z nas, które naturalnie są brunetkami i szatynkami. Warto się na niego zdecydować, jeśli nie chcesz często farbować odrostów.

Oczywiście, wszystkie odcienie blond można wykorzystać w takich technikach fryzjerskich, jak balejaż, ombre, sombre, zdecydować się air touch czy refleksy, na przykład tuż przy twarzy (to bardzo modny trend, pasuje szczególnie młodym kobietom). Na szczęście, niemodne stały się grube wyraźne pasemka, pożądane w latach 90-tych ubiegłego wieku.

Nawet te z nas, które są naturalnymi blondynkami wiedzą, że jasne włosy potrzebują szczególnego traktowania i pielęgnacji szytej na miarę ich potrzeb, oraz szczególnej termoochrony w czasie zabiegów z użyciem gorących urządzeń, takich jak suszarka, prostownica czy lokówka. Co im pomaga, a co szkodzi? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wiedzieć jak najwięcej o specyfice i budowie włosów blond.

Włosy blond naturalne i rozjaśniane – charakterystyka 

Dlaczego włosy mają kolor blond? To zasługa niewielkiej ilości melaniny – naturalnego barwnika we włosie. Także z tego powodu, nawet naturalnie jasne włosy są z reguły dużo słabsze i cieńsze niż ciemne. Dobra wiadomość jest taka, że jest ich więcej. Minus jest taki, że i tak tej gęstości nie widać – właśnie ze względu na kolor. Cieńsze włosy są z natury bardziej podatne na uszkodzenia pod wpływem urazów mechanicznych, na przykład szarpania przy czesaniu, szczególnie mokrych włosów. Mają tendencję do utraty wody, co sprawia, że częściej się łamią, puszą czy wypadają. Dużo gwałtowniej reagują na zmiany temperatury, także pod wpływem suszenia i modelowania z użyciem suszarki, prostownicy czy lokówki. Przez to, że są bardziej suche, potrzebują więcej nawilżenia.

Włosy w jasnych odcieniach są naturalnie wysokoporowate, a rozjaśnianie jeszcze pogłębia ten stan. Potrzebują znacznie więcej substancji odżywczych, ale podanych w szczególnej formie – cienkie włosy łatwo obciążyć.

Pielęgnacja i termoochrona włosów blond 

Stąd wniosek, że pielęgnacja i ochrona włosów jasnych powinna skupiać się na zapobieganiu zniszczeniom i odpowiednim odżywianiu – substancjami, które ich nie przyciemnią, ani nie zażółcą ich koloru.

Dobry szampon do włosów blond, rozjaśnianych albo farbowanych powinien bazować na odpowiedniej proporcji takich składników, jak humektanty (na przykład panthenol, aloes czy miód), emolienty (na przykład oleje – rozwiążą problem szorstkości i puszenia się włosów)  oraz proteiny – jedwabiu, mleka czy keratyna, co zmniejszy łamliwość włosów. Unikajmy szamponów ziołowych oraz przeciwłupieżowych – mogą zmienić kolor blondu i przesuszyć pasma.

Odżywka do włosów blond powinna mieć bogaty, kremowy skład z olejami, proteinami oraz silikonami. Watro także zaopatrzyć się w serum na końcówki. Blondynkom zaleca się raz w tygodniu nałożyć na włosy niebieską lub fioletową odżywkę lub umyć włosy srebrnym szamponem. Dla pasm w ciepłych i perłowych odcieniach dobre będą też różowe odżywki i płukanki.

W przypadku włosów blond doskonałe efekty daje olejowanie. Jak już pisaliśmy, włosy blond są z natury wysokoporowate, a odpowiednio dobrany olej potrafi doskonale odbudować zmęczone ciągłym rozjaśnianiem pasma, wzmocnić je i ochronić przez kolejnymi zniszczeniami.

Jeśli rozjaśniamy włosy – to tylko sprawdzonymi środkami i w renomowanym salonie fryzjerskim.

A co z ochroną termiczną włosów blond? Przez to, że one z natury są suche i uwrażliwione, trzeba dostarczać im składników ochronnych i nawilżających. Takim włosom o niebo bardziej szkodzi wysoka temperatura urządzeń, po które często sięgają blondynki, jak na przykład prostownica. Założeniem jest, że jasne włosy po tym zabiegu przestaną się puszyć, a efekt jest odwrotny. Produkty, które idealnie sprawdzają się jako termoochrona włosów blond w czasie suszenia, kręcenia lokówką i prostowania.

Włosy blond – najczęstsze błędy w pielęgnacji

Niestety, blondynki często nie wiedzą, jak dbać o swoje włosy i popełniają błędy, które przyczyniają się do szybszego niszczenia pasm. Oto najczęstsze grzechy przeciwko pięknym włosom blond.

1. Nie wiesz, jakie masz włosy 

O co chodzi? Jeśli Twoje blond włosy puszą się, plączą i elektryzują, nie musi to oznaczać, że są zniszczone. Mogą być po prostu wysokoporowate albo suche – właśnie ze względu na to, że to blond. Jak rozpoznać, co dolega blond włosom? Najłatwiej spytać o radę doświadczonego fryzjera, który – w zależności od tego czy Twoje włosy są suche czy zniszczone – dobierze odpowiednią pielęgnację.

2. Źle dobrane kosmetyki 

Nie bez przyczyny w drogeriach są całe serie kosmetyków przeznaczonych dla blondynek. Szampon, odżywka czy maska dedykowane włosom blond mają za zadanie odżywić je, nawilżyć i jak najdłużej zatrzymać odpowiedni kolor. Agresywne oczyszczanie szczególnie włosów blond może doprowadzić wręcz do ich łamania! Nie służą im szampony oczyszczające, nie warto też ryzykować po farbowaniu chemicznym pielęgnacji z użyciem henny i innych ziołowych środków, bo efekt może być opłakany, łącznie z zielonym odcieniem. Niektóre odżywki mają sporo barwnika, który odkłada się we włóknach włosa. Najlepiej sprawdzają się specyfiki w chłodnej, fioletowej tonacji, które zapobiegają żółknięciu.

3. Nie dbasz o końcówki

Włosy blond bywają kruche, a najszybciej odbija się to na końcówkach, które mają tendencję do rozdwajania się. Pierwsza pomoc w tym temacie to dobre serum albo olejek do włosów, który pomoże im zachować zdrowie i nawilżenie, a także ochroni je przed zniszczeniami. Końcówki należy też regularnie podcinać, najlepiej co 6 tygodni. To gwarancja świeżej, ładnej fryzury i sposób na uniknięcie dalszych zniszczeń.

4. Odrosty 

Farbowane i rozjaśniane włosy blond wymagają systematyczności, także jeśli chodzi o wizytę w salonie fryzjerskim. Ciemny odrost odcinający się grubą krechą od blondu wygląda tragicznie. Poza tym, im większy odrost, tym trudniej się go pozbyć i ujednolicić kolor włosów.  Umawiaj się do fryzjera do 4-6 tygodni, a będziesz miała zadbaną fryzurę. Warto też pomyśleć o farbowaniu inną techniką, na przykład sombre.

5. Brak termoochrony 

Termoochrona to kluczowa sprawa, jeśli chcesz mieć zdrowe włosy! Nie zapominaj o niej nigdy, jeśli sięgasz po suszarkę czy prostownicę. Stosuj ją także latem, kiedy wychodzisz na spacer w palącym słońcu albo wybierasz się na plażę. Tylko w ten sposób zabezpieczysz włosy przed niszczeniem, przesuszaniem oraz promieniowaniem UV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *