Olejowanie kontra balsamowanie włosów. Który z tych domowych zabiegów ma sens?

Czasami włosy bywają niezdyscyplinowane. Co zrobić, gdy nie mamy czasu na wizytę u fryzjera, a chcemy poprawić ich wygląd? Odpowiedzią są zabiegi takie jak olejowanie i balsamowanie włosów. Na czym polegają i który z nich jest najskuteczniejszy?

Dziś coraz częściej rezygnujemy ze specjalistycznych zabiegów fryzjerskich i decydujemy się na domowe kuracje. Pielęgnacja włosów w domu ma swoje zalety – jest tańsza, skuteczniejsza i daje trwalsze efekty. Sami możemy dobrać do swoich włosów taką kuracją, jaka będzie najlepsza – w końcu to my najlepiej znamy swoje włosy i ich potrzeby.

Wśród najpopularniejszych domowych zabiegów królują: olejowanie włosów i balsamowanie włosów. Co jest najskuteczniejsze i co warto wypróbować na swoich włosach?

OLEJOWANIE WŁOSÓW

Od kilku lat w pielęgnacji włosów królują olejki. Producenci wykorzystują je już w niemal każdym typie produktów: szamponach, odżywkach, a nawet farbach do włosów. Zdecydowanie jednak najpopularniejsze (i zarazem najskuteczniejsze) jest olejowanie włosów naturalnymi olejkami roślinnymi.

Dlaczego właśnie olejki?

Pojedyncze olejki lub ich mieszanki świetnie działają na nasze włosy. Wszystko dzięki temu, że zawierają bardzo dużo cennych kwasów tłuszczowych, które są przecież ważnymi składnikami warstwy hydrolipidowej skóry głowy, a także wchodzą w skład włosów. Oprócz NNKT naturalne oleje dostarczają włosom także witaminy, minerały i fosfolipidy.

Jak stosować oleje?

Nie ma tutaj znaczenia, w jaki sposób nałożymy olejek do włosów, bo w każdym przypadku zadziała na naszą korzyść. Warto jednak pamiętać, że niektóre metody olejowania włosów są intensywniejsze np. olejowanie wilgotnych włosów ciepłym olejem, a inne sprawdzają się lepiej przy problemach skóry głowy np. olejowanie skalpu. W kwestii stosowania olejów na włosy mamy jednak dowolność i możemy testować różne rozwiązania.

Jakich olejów używać?

W kosmetyce używa się ponad setki różnych olejków i właściwie każdy  nadaje się do zastosowania na włosy. Oczywiście olejowanie będzie skuteczniejsze, jeśli olej dobierzemy do problemów, jakie mamy z włosami oraz ich rodzaju (porowatości). Warto kierować się kondycją włosów. Olejki bogate w kwasy omega (m.in. arganowy, bawełniany, wiesiołkowy, migdałowy, awokado) z pewnością lepiej poradzą sobie z włosami osłabionymi.

BALSAMOWANIE WŁOSÓW

Alternatywą dla olejowania włosów, o której coraz częściej można przeczytać na wielu blogach, jest balsamowanie włosów. Jak sama nazwa wskazuje miejsce olejków zajmuje tutaj balsam lub krem do ciała.

Czym można balsamować włosy?

Do tego domowego zabiegu możemy użyć zwykłego balsamu do ciała lub innego kremu, który mamy pod ręką. Chodzi tutaj przede wszystkim o oszczędność czasu i wykorzystanie jednego kosmetyku na kilka sposobów. Lubimy takie rozwiązania, dzięki którym jeden produkt ma wiele zastosowań. Choć do balsamowania włosów można też użyć specjalnych, odpowiednio gęstych kosmetyków do włosów.

Jak balsamuje się włosy?

To proste. Wystarczy odrobinę balsamu lub kremu rozprowadzić na dłoniach, a następnie delikatnie wetrzeć we włosy. Warto jednak uważać na ilość użytego balsamu, ponieważ tak gęsty kosmetyk może obciążyć włosy i będziemy musieli je umyć jeszcze raz.

Jakie są tego wady i zalety?

Balsamowanie włosów to zdecydowanie nowość i nic dziwnego, że większość osób podchodzi do tego zabiegu niechętnie. Warto jednak podkreślić, że większość kremów działa na podobnej zasadzie, co oleje – są emolientami, które zapobiegają utracie nawilżenia. Przy okazji dostarczają też włosom cenne składniki odżywcze. Niestety taki zabieg ma też swoje wady. Większość kremów i balsamów to gęste i ciężkie kosmetyki, którymi łatwo obciążyć włosy. Zastosowane zbyt blisko skóry, mogą zablokować ujścia mieszków włosowych. Nie jest to też najwygodniejsza metoda, a do tego nie tak naturalna jak olejowanie.

Wybór najwłaściwszej metody pielęgnacji włosów zależy od nas, naszych potrzeb, przyzwyczajeń i ilości czasu poświęcanego na dbanie o siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *